Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi zaměstnaní v cizině musí doplácet desetitisíce korun na daních v Česku

  2:00aktualizováno  2:00
Češi zaměstnaní v cizině budou muset od letoška doplácet v tuzemsku desetitisíce korun na daních. Smlouva o zamezení dvojího zdanění, kterou Česko uzavřelo s Rakouskem, se loni změnila, a čeští pendleři tak musí doplatit rozdíl daní platných doma i v zahraničí.
Češi, kteří odjeli za prací do zahraničí, čeká nepříjemné překvapení. Od letoška musí daně v Česku doplácet.

Češi, kteří odjeli za prací do zahraničí, čeká nepříjemné překvapení. Od letoška musí daně v Česku doplácet. | foto: Profimedia.cz

Eva Navrkalová z Českých Velenic jezdí několik let za prací do Rakouska, kde také platí dani. Teď však zjistila, že musí nově zaplatit daně i v Česku.

"Spočítali mi daň na 59 600 korun. Všichni, kdo jezdí za prací do Rakouska, jsou z toho hodně vyděšení. Nevědí, co mají dělat," zlobí se Navrkalová.

Dělat toho moc nemohou – musí daně zaplatit. Od roku 2008 se totiž změnila smlouva mezi Českem a Rakouskem o zamezení dvojího zdanění. Lidé to poznávají v současné době, kdy se loňské daně vyúčtovávají.

Dříve třeba český kuchař, který pracoval v Rakousku, zaplatil daně pouze tam. To se změnilo. "Daň se vypočítá ze všech příjmů. Od výsledku se daň zaplacená v zahraničí jen odečte. Rozdíl musí takový člověk doplatit," říká Jaroslava Musilová z Finančního ředitelství v Českých Budějovicích.

Lidé tak doplácejí na rozdílný způsob zdanění. V Česku je pro všechny stanovena patnáctiprocentní daň, třeba v Rakousku se její výše liší v závislosti na příjmech od nuly do šedesáti procent. Výdělek kuchaře nebo uklízečky okolo tisíce eur měsíčně je na tamní poměry nízký a daň téměř nulová. Rozdíl se musí letos platit poprvé.

Češi pracující v Rakousku musí nyní nově doplatit daň také v Česku.

"Vůbec jsem o této změně nevěděl. Řekl mi to kamarád. Určitě to bude hodně peněz. Navíc jsem prošvihl termín pro podání přiznání. Penále snad platit nebudu, na úřadech jsou prý hodní," doufá šestadvacetiletý Petr z Českého Krumlova, který se v Rakousku živí jako fyzioterapeut.

Změna postihne desetitisíce Čechů

Do podobné situace se nyní dostaly desetitisíce dalších Čechů, kteří jezdí za prací do zahraničí.

Pendleři, jak se těmto lidem říká, dosud nemuseli podávat daňové přiznání v České republice, a dokonce zde ani nemuseli platit daň z příjmů. Stačilo, že za ně přiznání i daň vyřídil rakouský zaměstnavatel v Rakousku.

Změna byla podle ministerstva financí nutná. "Původní smlouvu o zamezení dvojího zdanění jsme uzavřeli již v sedmdesátých letech," říká mluvčí Jakub Haas. A bez dalších podrobností dodává, že se ministerstvo rozhodlo přizpůsobit tuto dohodu novým zákonům.

Jásat mohou ti zaměstnanci, kteří jezdí za prací do Německa a Velké Británie. Pro tyto lidi se totiž nic nemění. Zde stále platí smlouvy o zamezení dvojího zdanění, které říkají, že stačí, když za člověka podá daňové přiznání zaměstnavatel v zemi, kde pracoval.

Jeden musí a jeden ne

Pendlerům, kteří pracují v Rakousku, se však takové řešení zdá nespravedlivé. "Prostě mi to nepřijde fér. Kamarád dělá v Německu a tam nic podobného neplatí. Povede to k tomu, že lidé začnou pracovat načerno nebo skončí na úřadech práce. I v Rakousku se smějí, co jsme to za Kocourkov," zlobí se Petr.

Od dodatečného zdanění v Česku jsou zproštěni však jen ti pracovníci, kteří v Británii či Německu pracovali celý rok. Například brigádníci musí daňové přiznání v Česku podávat.

Čeští politici chtěli dvojí zdanění zavést i s Německem, u západního souseda ale narazili. "Ke změně nedošlo, protože vůle ze strany Německa je minimální," vysvětluje Haas.

Co dělat, když už je pozdě?

A co by měli dělat lidé, kteří zjistili, že nyní musí podat daňové přiznání a zaplatit daň i u nás?

Určitě by se měli co nejdříve dostavit na příslušný finanční úřad, podat daňové přiznání a individuálně se poradit s tamními úředníky.

S sebou by měli přinést potvrzení od zahraničního zaměstnavatele o výši svých příjmů a zaplaceném sociálním a zdravotním pojištění firmou. To se totiž připočítává k hrubé mzdě. Z této takzvané superhrubé mzdy se následně počítá daň z příjmu.

Lidem, kteří včas nepodají daňové přiznání a nezaplatí daň z příjmů, samozřejmě hrozí i pokuta. "Takovým lidem hrozí jednak zvýšení vyměřené daně až o deset procent a také úrok z prodlení, který nyní činí 16,25 procenta ročně," říká Jaroslava Musilová z Finančního ředitelství v Českých Budějovicích.

Příští rok zaplatí Češi pracující v Rakousku na daních ještě více než letos. Superhrubá mzda se totiž bude nově počítat z rakouské mzdy a českého zdravotního a sociálního pojištění, které platí firma a tvoří 34 procent ze mzdy.

V Rakousku platí podniky za odvody sociálního a zdravotního pojištění celkem 22 procent. Samotná daň dopočítaná v Česku tak opět stoupne.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Kde jsou peníze, které Musk slíbil? Jestli blafuje, porušuje zákony

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk při tiskové konferenci v Chicagu....

Uplynuly dva dny od tweetu Elona Muska o převedení Tesly do soukromých rukou a kolem jeho plánu stále panují...

Další z rubriky

Na mzdu zaměstnance sáhneme snáz, horší to je s podnikateli, říká exekutor

Exekuce

Co není zakázané, je dovolené. Způsobů, jakými se dlužníci vyhýbají exekucím je proto hned několik. Někteří natahují...

Sucho trápí české zemědělce, sklidí méně obilí. Řepky bude naopak více

Vinice lemovaná zlátnoucím obilím

Sklizeň obilí bude letos o 7,5 procenta nižší než loni, zemědělci ho sklidí 6,345 milionu tun. Vyplývá to z odhadu,...

Hospoda je lepší než Facebook. Obzvlášť na vesnici, říká „trenér“ výčepních

Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje

„Hospoda je nejdůležitější sociální síť, Facebook je hned po ní,“ tvrdí Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského...

Najdete na iDNES.cz