Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi zaplatí na daních 50 miliard navíc

  1:00aktualizováno  1:00
Pro vládu to bude dobrý rok, pro všechny, kdo platí daně, už méně. Kromě chudších rodin s dětmi letos všichni zaplatí na daních více než loni. Do pokladny státu a obcí a krajů letos přiteče z daní zhruba o 50 miliard korun více. Vyplývá to ze schváleného rozpočtu na letošní rok.

Už loňský rok si přitom mohou politici pochvalovat. Výběr daní byl rekordní a lepší, než se čekalo.

Peníze proudily do státní kasy hojně především z vyšší daně z přidané hodnoty uvalené v lednu a pak v květnu na řadu zboží a služeb.

"Pozitivní je, že na DPH se vybralo o sedm miliard korun více, než jsme předpokládali. A u ostatních daní jsme se plus minus trefili," pochvaluje si náměstek ministra financí Eduard Janota.

I letos Janota čeká, že jejich odhady budou zhruba sedět. Desítky miliard navíc zajistí hlavně to, že vyšší daně u řady služeb, jako jsou opravny, čistírny či restaurace, budou lidé platit po celý rok.

Deset miliard navíc oproti loňsku přinesou i daně placené podniky a zaměstnanci z příjmů. A to i přes nové daňové slevy na děti. Ty jsou výhodné jen pro rodiny s příjmy, kde lépe placený manžel bere do 26 tisíc hrubého měsíčně.

Zbytek z pěti milionů zaměstnanců totiž státu pošle na účet více peněz už jen tím, když se jim zvýší plat. Například zaměstnanec, kterému letos od ledna vzrostla mzda z 17 na 19 tisíc korun, přispěje ministru financí ze svého platu o 3600 korun za rok více. A dalších deset tisíc korun zaplatí on i jeho zaměstnavatel navíc na sociálním a zdravotním pojištění.

Základní daňové úlevy na sebe a manželku, které sumy placené na daních snižují nejvíce a téměř všem, se totiž od ledna nezvýšily.

Dražší cigarety později
Na hubenější peněženku se musí příští rok připravit i kuřáci. Za krabičku cigaret si s vyššími spotřebními daněmi připlatí šest korun. Nicméně s hromaděním zásob levnějšího kuřiva mohou ještě počkat.

Zvýšení daní zatím neprošlo všemi koly jednání v poslanecké sněmovně a nejdříve začne platit od května až června. Dražší cigarety by měly na pulty trafik a obchodů dorazit ještě o dalších několik měsíců později. Výrobci i obchodníci se obvykle předzásobí spoustou cigaret s nižšími kolky a ty pak doprodávají.

Loni se krabičky s novými cenami začaly ve větší míře prodávat až po čtyřech měsících od lednového zvýšení daně.

Ministři nafukují výdaje
I přes rekordní sumy vybírané na daních měla vláda loni problémy s tím, kde sehnat před koncem roku peníze na sociální dávky.

Na jaře je utratila za dárečky rodinám s dětmi a důchodce a ušetřit se je nepodařilo. Necelé dvě miliardy si proto musela koncem roku půjčit peněz na důchody od České pošty.

Na první pohled se přitom zdá, že ve státní kase je peněz dost, a to nejen z daní. Jednotliví ministři si totiž převedli z loňska do letošního roku 29 miliard korun. "Ty mají letos k volnému použití," říká Janota. Mohou si nakoupit nové počítače či třeba zvýšit svým zaměstnancům mzdy.

Každý rok přitom při sestavování rozpočtu všichni ministři srdceryvně volají, že potřebují ještě miliardy navíc. Jinak že ten další rok už opravdu nepřežijí. Letos chtěli navíc proti tomu, co dostali, třicet miliard. Přesně ty loni neutratili a ně mohl být dluh vlády menší. Učiní tak až letos.

"Nižší výdaje státu ukazují, že podobně jako v předchozích letech i loni byly některé plánované položky zbytečně nafouklé," říká ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. Kdyby se bublina výdajů propíchla, nemusely by být plánované úspory zase tak drastické.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Najdete na iDNES.cz