Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi zaplatí na daních 50 miliard navíc

  1:00aktualizováno  1:00
Pro vládu to bude dobrý rok, pro všechny, kdo platí daně, už méně. Kromě chudších rodin s dětmi letos všichni zaplatí na daních více než loni. Do pokladny státu a obcí a krajů letos přiteče z daní zhruba o 50 miliard korun více. Vyplývá to ze schváleného rozpočtu na letošní rok.

Už loňský rok si přitom mohou politici pochvalovat. Výběr daní byl rekordní a lepší, než se čekalo.

Peníze proudily do státní kasy hojně především z vyšší daně z přidané hodnoty uvalené v lednu a pak v květnu na řadu zboží a služeb.

"Pozitivní je, že na DPH se vybralo o sedm miliard korun více, než jsme předpokládali. A u ostatních daní jsme se plus minus trefili," pochvaluje si náměstek ministra financí Eduard Janota.

I letos Janota čeká, že jejich odhady budou zhruba sedět. Desítky miliard navíc zajistí hlavně to, že vyšší daně u řady služeb, jako jsou opravny, čistírny či restaurace, budou lidé platit po celý rok.

Deset miliard navíc oproti loňsku přinesou i daně placené podniky a zaměstnanci z příjmů. A to i přes nové daňové slevy na děti. Ty jsou výhodné jen pro rodiny s příjmy, kde lépe placený manžel bere do 26 tisíc hrubého měsíčně.

Zbytek z pěti milionů zaměstnanců totiž státu pošle na účet více peněz už jen tím, když se jim zvýší plat. Například zaměstnanec, kterému letos od ledna vzrostla mzda z 17 na 19 tisíc korun, přispěje ministru financí ze svého platu o 3600 korun za rok více. A dalších deset tisíc korun zaplatí on i jeho zaměstnavatel navíc na sociálním a zdravotním pojištění.

Základní daňové úlevy na sebe a manželku, které sumy placené na daních snižují nejvíce a téměř všem, se totiž od ledna nezvýšily.

Dražší cigarety později
Na hubenější peněženku se musí příští rok připravit i kuřáci. Za krabičku cigaret si s vyššími spotřebními daněmi připlatí šest korun. Nicméně s hromaděním zásob levnějšího kuřiva mohou ještě počkat.

Zvýšení daní zatím neprošlo všemi koly jednání v poslanecké sněmovně a nejdříve začne platit od května až června. Dražší cigarety by měly na pulty trafik a obchodů dorazit ještě o dalších několik měsíců později. Výrobci i obchodníci se obvykle předzásobí spoustou cigaret s nižšími kolky a ty pak doprodávají.

Loni se krabičky s novými cenami začaly ve větší míře prodávat až po čtyřech měsících od lednového zvýšení daně.

Ministři nafukují výdaje
I přes rekordní sumy vybírané na daních měla vláda loni problémy s tím, kde sehnat před koncem roku peníze na sociální dávky.

Na jaře je utratila za dárečky rodinám s dětmi a důchodce a ušetřit se je nepodařilo. Necelé dvě miliardy si proto musela koncem roku půjčit peněz na důchody od České pošty.

Na první pohled se přitom zdá, že ve státní kase je peněz dost, a to nejen z daní. Jednotliví ministři si totiž převedli z loňska do letošního roku 29 miliard korun. "Ty mají letos k volnému použití," říká Janota. Mohou si nakoupit nové počítače či třeba zvýšit svým zaměstnancům mzdy.

Každý rok přitom při sestavování rozpočtu všichni ministři srdceryvně volají, že potřebují ještě miliardy navíc. Jinak že ten další rok už opravdu nepřežijí. Letos chtěli navíc proti tomu, co dostali, třicet miliard. Přesně ty loni neutratili a ně mohl být dluh vlády menší. Učiní tak až letos.

"Nižší výdaje státu ukazují, že podobně jako v předchozích letech i loni byly některé plánované položky zbytečně nafouklé," říká ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. Kdyby se bublina výdajů propíchla, nemusely by být plánované úspory zase tak drastické.Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

Najdete na iDNES.cz