Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi znovu objevují kouzlo nákupu akcií

  1:00aktualizováno  1:00
V Česku vyrostla nová generace lidí, kteří se naučili investovat do akcií a vydělávají na jejich rekordním růstu z poslední doby. Žně na pražské burze pomáhají překonávat trauma z kuponové privatizace a strach z krachu makléřských firem. Lidé navíc objevili kouzlo obchodování na internetu.

Už za poplatky ve výši několika stokorun lze nakupovat přes on-line obchodníky u domácího počítače a do pár vteřin mít akcie na účtu. Telefonické pokyny přijdou asi na pětinásobek.

Podle informací MF DNES s akciemi aktivně obchoduje už víc než dvacet tisíc Čechů a ročně jich přibývají tisícovky. Sečtemeli nákupy i prodeje, protočili Češi loni v akciích více než 70 miliard korun.

"Láska k investování se mnohým bohatě vyplatila. Od počátku loňska do letošního svátku Valentýna vzrostly ceny třiceti nejobchodovanějších akcií na RM-Systému o více než 130 procent," říká Jan Špringl z vedení RM-Systému.

Přes tento trh s akciemi pravidelně obchoduje 15 tisíc lidí. Nejčastěji přicházejí s částkou od deseti do sta tisíc korun. Bohatší, i když menší klientelu mají internetoví obchodníci působící vedle velkých makléřských domů. Ti pro své klienty kromě pražské burzy nakupují také cizí firmy na desítkách trhů Evropy a zámoří.

"U nás se průměrný pokyn pohybuje nad 350 tisíci korunami, ale rozumnou hranici pro investici do akcií lze stanovit už kolem deseti tisíc," říká Oldřich Pavlovský, šéf Patria Direct, přes jejíž internetové stránky nakupují na burzách tři tisíce lidí. Jsou tací, kteří obchodují s desítkami tisíc korun, nechávají si akcie dlouhodobě a čekají, kam jejich kurz vystoupá. Řada lidí však také spekuluje krátkodobě s miliony a k tomu si berou u makléře úvěr.

JAK KOUPIT AKCIE

*je potřeba mít účet u SCP (založení stojí 128 korun) a smlouvu s obchodníkem, za kterou se neplatí nic, v RM-Systému 400 korun
*obchodník musí mít na účtu dostatek zákazníkových peněz, nejpozději dva dny po zaslání částky lze obchodovat
*akcie jsou připsány na účet klienta v SCP ihned poté, co se požadavek kupujícího protne s nabídkou prodávajícího
*vydat se na burzu přes internet se začíná vyplácet u částky 10 tisíc, na RM-Systému už o něco níže
*15 tisíc lidí obchoduje na RM-Systému, tři tisíce klientů má Patria Direct, dva tisíce společnost Fio
"Jsou opravdu různí. Studenti s vypůjčenými prostředky od rodičů, důchodci pečující o své úspory, muži i ženy, podnikatelé, manažeři, uznávaní vědci, ale i lidé, kteří jen hledají rozumnou alternativu uložení peněz jinam než do banky," líčí obchodní šéf skupiny Fio Radek Lastovička.

Prudký růst akcií na pražské burze vrátil drobné investory zpět na domácí půdu. Ještě do roku 2003 byly v kurzu americké akcie. "Já jim věřím pořád. U českých se bojím, že se blíží nafouknuté bublině, která praskne. V USA je výhoda, že o akciích najdete hodně informací," říká investor Ivan Mašek, který má v amerických akciích stovky tisíc korun.

Většina jeho kolegů však obchoduje spíše doma. Klienti Patria Direct loni prodali a nakoupili české akcie za devět a čtvrt miliardy korun a do zahraničí poslali 1,85 miliardy. Osm korun z deseti sázejí na české tituly také zákazníci společnosti Fio. Favoritem byly akcie ČEZ. "Příležitostí je nedostatek. Proto také měly velmi pozitivní ohlas emise Zentivy a Orco," podotýká Pavlovský.

VYHRAJTE ŠKODU OCTAVIA
V INVESTIČNÍ HŘE
RM-Systém zaměřující se na malé investory má v plánu vrátit do hry stovky akcií, které byly z obchodování vyřazeny a leží na účtech lidí ještě z dob kuponové privatizace.

"Šlo by o nový segment trhu neregistrovaných titulů. Například akcie firmy Ispat Nová huť má pořád na účtu řada lidí a nestihla je prodat," líčí Špringl. Podle něj představují takové akcie majetky za stovky miliard korun.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Najdete na iDNES.cz