Češi ztratili zájem o klasické chaty, jejich cena klesla až o třetinu

  4:59aktualizováno  4:59
Zájem o rekreační objekty v posledních třech letech výrazně klesl. Jediné chalupy, které se prodávají, jsou ty celoročně obyvatelné v blízkosti větších měst. Cenu si drží také chalupy v lokalitách přeměněných územním plánem na zástavbu rodinnými domy. Lidé je kupují kvůli pozemku.

V Česku klesá cena klasických chat. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"V posledních třech letech se preference zákazníků významně změnily. Namísto domků na odpočinek poptávají hlavně chalupy, které mohou obývat celoročně," uvedl Jan Adámek z realitní kanceláře Century 21 Reality Express.

"Pro takové objekty jsou požadavky jasné: dojezdová vzdálenost do velkých měst maximálně 30 kilometrů a přístup k domu po dobu celého roku," dodal.

Podle obchodního ředitele Next Reality Roberta Hanzla je takovýto druh bydlení pro řadu lidí alternativou k levným panelákovým bytům. Řada z nich tak zděné chalupy pořizuje jako své první bydlení.

Sezonní chatky už nelákají, lidé je nabízí k pronájmu

Prodejci nemovitostí uvádějí, že propad zájmu o rekreační bydlení začal v roce 2009, kdy se v Česku naplno projevila finanční krize a započala hospodářská recese.

"Zatímco v letech 2007 a 2008 jsme za jeden kvartál prodávali na pobočce ve Frýdku-Místku deset rekreačních nemovitostí, v následujících letech to bylo v průměru jedna až dvě chaty. Letos se ale situace opět zlepšila," uvádí Richard Kurko, regionální manažer pro Frýdeckomístecko realitky Sting.

I on ovšem potvrzuje, že lidé dnes kupují především celoročně obyvatelné chaty.

Chaty sloužící jako alternativa k bytu ovšem nelákají jen mladé rodiny. Podle Jana Kunze z opavské pobočky Stingu jsou typickými klienty i manželé před důchodem, kteří chtějí stáří strávit v klidném prostředí. Byty ve městech tak zpravidla přenechávají svým dospělým dětem.

Pokud ovšem někdo přece jen hledá chatu na letní sezonu a nechce se mu vydávat v lepším případě stovky tisíc z vlastní kapsy (na chalupu zpravidla banky nepůjčují), má ještě možnost pronajmout si ji. Podle Adámka se dostává do módy pronájem na dva až tři roky.

Cenu si drží jen chalupy s možností další stavby

Zástupci všech oslovených kanceláří potvrdili, že se ceny chat a chalup oproti rekordním letům 2007 a 2008 propadly zhruba o třetinu a platí, že čím méně univerzální nemovitost, tím nižší cena. Nejméně lidé zaplatí za dřevěné chatky ze 70. let, které stojí na obecních pronajatých pozemcích.

Nejvyšší cenu si naopak drží taková stavení, která leží v lokalitách přeměněných územním plánem na zástavbu rodinnými domy. "V takovém případě řada lidí kupuje chalupu jen kvůli pozemku. Starý dům pak zboří a postaví si nový," uzavírá Hanzl s tím, že pozemky si hodnotu dlouhodobě oproti ostatním nemovitostem drží.

To potvrzují i údaje z HB Indexu, ukazatele vývoje reálných cen nemovitostí, jejž každé čtvrtletí vydává Hypoteční banka.

Podle čísel za druhé letošní čtvrtletí byly pozemky jediným druhem nemovitostí, jejichž cena rostla, a to o dva procentní body.

Naproti tomu byty a domy na ceně i nadále ztrácejí. Reálné ceny domů podle indexu mírně klesly o čtyři desetiny procenta a byty o sedm desetin procenta. Banka ovšem takto malé výkyvy nazývá spíše stagnací cen.

Autor:

Nejčtenější

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

TEST DNES: V jedné lahvi ochucené vody vypijeme až osmnáct kostek cukru

Ilustrační snímek

Regály v supermarketech se prohýbají pod řadami ochucených vod v PET lahvích. Lidé je kupují ve velkém – lahev denně...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Zaměstnanci Ryanair tvrdí, že museli spát na zemi. Podle firmy to jen hráli

Ryanair

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair dala výpověď šesti zaměstnancům, kteří minulý měsíc zveřejnili...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Další z rubriky

Internetové obchody už ušijí nákupy na míru. Musí ale znát svého klienta

Městskou WI-Fi zadarmo si v pražských parcích neužijete. (ilustrační foto)

Letáky a plošné slevy sice patří nadále k hlavní taktice obchodních řetězců, jak přilákat zákazníka, vedle toho se však...

Rozmach plynových elektráren nás připoutá k Rusku, varuje šéf ČEZ Beneš

Daniel Beneš, generální ředitel a předseda představenstva ČEZ

Do konce roku mělo být jasné, jak a za čí peníze se budou stavět nové jaderné bloky. Jenže před pár dny vládní politici...

Pouze nejnutnější jídlo a oblečení, pětina dlužníků na víc nedosáhne

Exekuce

Pětina dlužníků se závazky po splatnosti si může ze svého příjmu nakoupit pouze nejlevnější a nejnutnější jídlo a...

Najdete na iDNES.cz