Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi ztratili zájem o klasické chaty, jejich cena klesla až o třetinu

  4:59aktualizováno  4:59
Zájem o rekreační objekty v posledních třech letech výrazně klesl. Jediné chalupy, které se prodávají, jsou ty celoročně obyvatelné v blízkosti větších měst. Cenu si drží také chalupy v lokalitách přeměněných územním plánem na zástavbu rodinnými domy. Lidé je kupují kvůli pozemku.

V Česku klesá cena klasických chat. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"V posledních třech letech se preference zákazníků významně změnily. Namísto domků na odpočinek poptávají hlavně chalupy, které mohou obývat celoročně," uvedl Jan Adámek z realitní kanceláře Century 21 Reality Express.

"Pro takové objekty jsou požadavky jasné: dojezdová vzdálenost do velkých měst maximálně 30 kilometrů a přístup k domu po dobu celého roku," dodal.

Podle obchodního ředitele Next Reality Roberta Hanzla je takovýto druh bydlení pro řadu lidí alternativou k levným panelákovým bytům. Řada z nich tak zděné chalupy pořizuje jako své první bydlení.

Sezonní chatky už nelákají, lidé je nabízí k pronájmu

Prodejci nemovitostí uvádějí, že propad zájmu o rekreační bydlení začal v roce 2009, kdy se v Česku naplno projevila finanční krize a započala hospodářská recese.

"Zatímco v letech 2007 a 2008 jsme za jeden kvartál prodávali na pobočce ve Frýdku-Místku deset rekreačních nemovitostí, v následujících letech to bylo v průměru jedna až dvě chaty. Letos se ale situace opět zlepšila," uvádí Richard Kurko, regionální manažer pro Frýdeckomístecko realitky Sting.

I on ovšem potvrzuje, že lidé dnes kupují především celoročně obyvatelné chaty.

Chaty sloužící jako alternativa k bytu ovšem nelákají jen mladé rodiny. Podle Jana Kunze z opavské pobočky Stingu jsou typickými klienty i manželé před důchodem, kteří chtějí stáří strávit v klidném prostředí. Byty ve městech tak zpravidla přenechávají svým dospělým dětem.

Pokud ovšem někdo přece jen hledá chatu na letní sezonu a nechce se mu vydávat v lepším případě stovky tisíc z vlastní kapsy (na chalupu zpravidla banky nepůjčují), má ještě možnost pronajmout si ji. Podle Adámka se dostává do módy pronájem na dva až tři roky.

Cenu si drží jen chalupy s možností další stavby

Zástupci všech oslovených kanceláří potvrdili, že se ceny chat a chalup oproti rekordním letům 2007 a 2008 propadly zhruba o třetinu a platí, že čím méně univerzální nemovitost, tím nižší cena. Nejméně lidé zaplatí za dřevěné chatky ze 70. let, které stojí na obecních pronajatých pozemcích.

Nejvyšší cenu si naopak drží taková stavení, která leží v lokalitách přeměněných územním plánem na zástavbu rodinnými domy. "V takovém případě řada lidí kupuje chalupu jen kvůli pozemku. Starý dům pak zboří a postaví si nový," uzavírá Hanzl s tím, že pozemky si hodnotu dlouhodobě oproti ostatním nemovitostem drží.

To potvrzují i údaje z HB Indexu, ukazatele vývoje reálných cen nemovitostí, jejž každé čtvrtletí vydává Hypoteční banka.

Podle čísel za druhé letošní čtvrtletí byly pozemky jediným druhem nemovitostí, jejichž cena rostla, a to o dva procentní body.

Naproti tomu byty a domy na ceně i nadále ztrácejí. Reálné ceny domů podle indexu mírně klesly o čtyři desetiny procenta a byty o sedm desetin procenta. Banka ovšem takto malé výkyvy nazývá spíše stagnací cen.

Autor:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

V Česku roste spotřeba alkoholu. Více než Češi pijí jen Litevci

Alkohol (ilustrační foto)

V Česku spotřeba alkoholu roste, a to i u dětí. V Rusku naopak klesá. Česká republika drží společně s Francií stříbrnou...

Každý Čech dluží 161 500 korun. Stát musí splatit celkem 1,714 bilionu

Trezory do banky přibyly až později, o čemž svědčí mj. i to, že firma A. Ippen...

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu korun. Za růstem dluhu...

Svatby jako řemen. Svatební agentury mají čím dál víc práce

Svatba pořádaná společností White Agency

Kdo tvrdí, že manželství není v módě, neví, o čem mluví. Jen loni bylo podle Českého statistického úřadu uzavřeno téměř...

Najdete na iDNES.cz