Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Armáda kupuje 12 nových vrtulníků. O její přízeň se utkají čtyři firmy

  1:01aktualizováno  1:01
Česká armáda rozjíždí velké utrácení za novou techniku. Jednou z největších položek za minimálně devět miliard tvoří 12 nových vrtulníků. Ačkoliv jde o třetí největší zakázku v historii armády, zatím se připravuje bez větší pozornosti.

V úvahu připadají i vrtulníky Black Hawk americké firmy Sikorski. Ty si vybrala i slovenská armáda. | foto: Petr Zlatohláveknatoaktual.cz

Velké otevřené soutěže se však nedočkáme - ministerstvo obrany počítá s tím, že zakázku zadá ve spolupráci s vládou jiného státu. Podobný systém naposledy Česko využilo v případě pořízení gripenů.

Ministerstvo už začalo s přípravami celého projektu na pořízení víceúčelových vrtulníků. Do konce listopadu chce mít jasno, jaké vlastnosti mají nové vrtulníky mít a jakým způsobem se bude soutěžit.

Vrtulník AW 139 v akci:

Fotogalerie

„V červenci se předpokládá schválení programu rozvoje vzdušných sil, v září by mělo ministerstvo financí vydat souhlas s financováním akce a v listopadu bude informována vláda,“ přiblížil časový harmonogram Jiří Caletka z tiskového odboru ministerstva obrany. Poté se chce ministerstvo obrátit na vlády jednotlivých států, na jejichž území se vrtulníky vyrábějí.

V praxi tak půjde hlavně o USA, kde sídlí dva výrobci Bell a Sikorski. Na větší komplikace úředníci narazí v případě vrtulníků od Airbusu, který vyrábí na území více států.

Jasno o vítězi soutěže chce mít ministerstvo v polovině příštího roku. Tím, že půjde o vládní dohody, bude dodávku garantovat vláda jiného státu.

Eurocopter Panther:

Vrtulníky mají zajistit obranyschopnost státu

Podle Caletky mají vrtulníky sloužit k zajištění obranyschopnosti státu a ke splnění závazků a úkolů vyplývajících z členství v Severoatlantické alianci a dalších mezinárodních organizacích.

„Moderní víceúčelové vrtulníky jsou schopné naplnit široké spektrum misí a úkolů, a to při podpoře všech druhů operací ve dne i v noci, včetně ztížených povětrnostních podmínek. Jde zejména o úkoly z oblastí podpory pozemních sil, vzdušného průzkumu, podpory velení a řízení, podpory speciálních operací a posílení protivzdušné obrany,“ vypočítává Caletka.

Stát si zatím na vrtulníky v prvním materiálu vyčlenil 8,6 miliardy korun, konečná částka se však může pohybovat výrazně výš.

Vzdušné síly tuzemské armády mají aktuálně 29 bitevních vrtulníků Mi-24/35. Od roku 2011 se plánuje jejich vyřazení a nahrazení stroji kompatibilními s technikou NATO.

Slovenská armáda zvolila americké stroje

Klíčové pro výběr bude nastavení podmínek, jaké vrtulníky vlastně armáda chce - některé stroje to může rovnou vyřadit ze hry.

Bílá kniha ministerstva obrany z roku 2011 mluví o tom, že by se vrtulníky měly dát využít nejen k vojenským účelům, ale i pro integrovaný záchranný systém. To by zvýhodňovalo evropské výrobce, kteří nabízejí vojenské verze svých civilních vrtulníků, naopak americký Sikorski Black Hawk je čistě vojenský stroj. Svoji roli mohou hrát i náklady na údržbu a náhradní díly.

Transakci ještě může ovlivnit současný spor o provoz Letecké záchranné služby. Ministr financí Andrej Babiš chce, aby provoz přešel pod stát a zajišťovala ho armáda s policií. Podle ministra obrany Martina Stropnického však armáda nemá dost vrtulníků a personálu.

Podobný výběr za sebou má slovenská armáda. Ta se nakonec rozhodla pro americké Black Hawky od firmy Sikorski (psali jsme zde).

Autor:Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Rasistické! Zákazníkům H&M vadí „opice v džungli“ na mikině tmavého chlapce

Rasistická reklama společnosti H&M.

Společnost H&M se omluvila za obrázek, kde má na sobě dítě tmavé pleti mikinu s nápisem „Nejvíc cool opice v džungli“....Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Cukrový strašák obchází Evropu. S nadváhou mají zatočit lehké coly

cukr

Coca-Cola a Pepsi Cola svorně rozjely taktiku na větší podporu bezkalorických nápojů. Výrobci colových nápojů jsou...

Česko má desítky problémových projektů, které Unie nezaplatí

Termální lázně v Chrastavě

Česko má za období 2007 až 2013 nárok na 697 miliard korun z Bruselu. Zároveň za toto období do unijního rozpočtu...

Účtenkové loterie se účastní méně lidí, posílají ale více účtenek

Účtenkovka při svém startu uživatele zarazila šíří požadovaných povolení.

Do třetího slosování účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb se zapojilo 447 tisíc aktivních hráčů, kteří...

Najdete na iDNES.cz