Česká burza kvete, akcie vynášejí

  1:00aktualizováno  1:00
Kdo vsadil na český akciový trh, vloni neprohrál a i letos se mu to vyplácí. Ekonomika se drží. Index burzy, který sleduje cenu akcií, vyskočil proti loňskému červenci o 60 procent a k dalšímu růstu má podle analytiků vícero důvodů.
Bohatství, peníze, zlato (c) profimedia.cz/corbis

Bohatství, peníze, zlato (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

Pražská burza cenných papírů se letos navíc stala největší burzou střední Evropy. Podle Evropské federace burz se na ní běžně prodá a nakoupí za více peněz než ve Vídni, Varšavě nebo Budapešti.

Její hodnota, tedy násobek akcií a jejich cen, vyrostla za rok od července do července o 419 miliard na 1,2 bilionu korun. Částka, o kterou burza zmohutněla, je velká zhruba jako polovina státního rozpočtu a dnes by stačila na opravu milionu panelových bytů.

Fenomén ČEZ
Celou půlku nárůstu zajistil polostátní energetický gigant ČEZ, který se tento týden zařadil mezi tři středoevropské firmy s nejvyšší tržní hodnotou. Jeho akcie nyní stojí dohromady 317 miliard korun, cennější už jsou v regionu jen rakouské Bank Austria Creditanstalt a ÖMV.

ČEZ nahrávají vstřícná rozhodnutí politiků, firemní strategie i trh. "Myslím, že akcionáři oceňují i to, že při akvizicích nepřeplácíme. A pomáhá nám také růst cen elektřiny," říká šéf ČEZ Martin Roman. Podle něj o vstřícnosti politiků k jeho firmě nelze mluvit.

Vládní rozhodnutí o exkluzivitě ČEZ při privatizaci Severočeských dolů má podle něj logiku: "Kdo jiný by měl doly kupovat než firma, která od nich bere 80 procent produkce?"

Vůbec nejvýrazněji posílily v posledním roce akcie Českomoravských dolů ze skupiny OKD. Dolům patří nejvýnosnější šachta revíru - ČSA - ale v ceně se odrážejí i spekulace spojené s povinným odkupem akcií a loňské rekordní zisky v hornictví.

Některé akcie toto léto cenově "těží" z boomu vyvlastňování menšinových akcionářů, po kterém několik titulů zmizí z trhu. Jejich cena roste spekulativně. Majoritní akcionáři si podle nového zákona mohou skoupit zbytky do 100 procent za pro ně příhodných podmínek. - více zde

Slušně mohli investoři v posledních dvanácti měsících vydělat fakticky na všech hlavních akciích. S nimi se svezli také statisíce lidí, kteří investují do akciových podílových fondů. Ty v posledním půlroce zvedly výnosy na tři až 16 procent.

I když analytici důrazně radí neřídit se při koupi akcií pohledem do minulosti, v podstatě souhlasí s nákupem těch akcií, které dosud rostly. Sází na ně i Tibor Bokor z makléřské společnosti Wood & Company.

"ČEZ se ještě nevyčerpal, vyrábí elektřinu relativně levně, zatímco ceny v Evropě jsou vyšší a časem se všude vyrovnají. Bezpečný nákup vidím do 595 korun za akcii," radí. Ve čtvrtek se její cena pohybovala kolem 525 korun. Doporučuje také cenné papíry Zentivy a Unipetrolu.

Analytik Raiffeisen Bank Jindřich Svátek v této chvíli doporučuje k nákupům akcie Komerční banky. "Čekám, že s růstem ekonomiky poroste i poptávka po úvěrech," vysvětluje.

Riziko však vidí v krocích antimonopolního úřadu proti výši poplatků bank. Experti vůbec čekají, že si banky polepší, jakmile se opět zvednou úrokové sazby. To by však mohlo být nejdříve až příští rok.

Kupovat akcie je však vždy rizikovější než sázet například na státní dluhopisy. České akcie jsou citlivé nejen na vývoj přímo ve firmách, ale jejich cenou hýbá i dění ve velkých státech.

Čtěte také

• Firmě ČEZ pomáhá vláda i vývoj na trhu - ZDE
• Další investiční zpravodajství na akcie.idnes.cz - ZDE
Autoři:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

Stavebnice, panenky, modely. Česko je evropskou hračkářskou velmocí

Jiřetínská Detoa nabízí skupinám turistů exkurze podnikem s tradiční výrobou hraček a klavírových mechanik.

Česká republika je největším vývozcem hraček v Evropě. Hodnota jejich exportu dosahuje dvou miliard eur (51,6 mld. Kč)....

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Zdravě se mohou stravovat i psi. Firmy jim vyvařují z čerstvých surovin

Pražská firma Mixáno vyrábí čerstvé krmivo bez konzervantů pro psy.

Doby, kdy lidé krmili své mazlíčky zbytky od stolu a levnými granulemi, jsou pryč. Za čerstvé a kvalitní suroviny pro...

Najdete na iDNES.cz