Evropská komise vede s Českem proceduru kvůli nadměrnému rozpočtu.

Evropská komise vede s Českem proceduru kvůli nadměrnému rozpočtu. | foto: Profimedia.cz

Česko letos překročí plánovaný schodek, varuje Evropská komise

  • 35
Evropská komise zhoršila vyhlídky výkonu české i evropské ekonomiky pro letošní rok. Podle její prognózy bude letos tuzemské hospodářství stagnovat a schodek státního rozpočtu přesáhne plánovaná tři procenta HDP. Ministr financí Miroslav Kalousek však očekává, že Česko hranici tří procent udrží.

Podle aktuální prognózy Evropské komise (EK) bude letošní růst českého HDP nulový. Lépe by mělo být příští rok, kdy má výkon ekonomiky růst o 1,9 procenta.

Deficit veřejných financí letos podle komise přesáhne hranici tří procent (podle EK bude 3,1 procenta), čímž Česko přesáhne hranici, jejíž dodržení je nezbytné k ukončení procedury pro nadměrný deficit, kterou s Českem vede Unie.

Odhad deficitu veřejných financí v roce 2013

Evropská komise - 3,1 procenta

Ministerstvo financí - 2,9 procenta

Česká národní banka - 2,7 procenta

Pro loňský rok komise počítá s deficitem 5,2 procenta kvůli jednorázovému zaúčtování církevních restitucí, ty k deficitu přispěly 1,5 procenta.

"Jedná se o prognózu. Nedojde-li k výraznému zhoršení ekonomické situace v Evropě, udržíme deficit pod třemi procenty tak, abychom mohli ukončit proceduru nadměrného schodku," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. V případě státního rozpočtu nepočítá ani s žádnými mimořádnými opatřeními v případě, že by měl být deficit vyšší. "Dvě až tři desetiny procenta HDP je úkol, se kterým si vláda poradí v provozních výdajích svých resortů," dodal ministr.

Povolený schodek přesahují tři čtvrtiny zemí EU

Česko se v proceduře pro nadměrný deficit, která pro něj může v extrémním případě znamenat i zastavení přílivu evropských dotací, ocitlo v roce 2009.

Rozpočtový schodek tehdy přesáhl povolenou hranici takřka dvojnásobně. Evropská unie po české vládě požaduje, aby deficit snížila pod tři procenta HDP do letošního roku.

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška má vláda v případě naplnění prognózy EK dvě možnosti. Buď může požádat komisi o prodloužení lhůty na snížení deficitu pod tříprocentní hranici s odůvodněním nepříznivých ekonomických podmínek, nebo v tichosti vyčkávat a věřit, že se s případným drobným snížením výdajů ve druhé půlce roku deficit udrží pod hranicí tří procent.

"Vzhledem k tomu, že se v proceduře nadměrných schodků nacházejí tři čtvrtiny zemí EU, měla by být taková žádost pouhou formalitou, i když by si jí finanční trhy zřejmě všimly. Každopádně vidím téma jako záležitost taktiky spíš než klíčového ekonomického rozhodnutí," dodal.

Evropa poroste příští rok

Eurozónu letos čeká propad ekonomiky o 0,3 procenta. Hrubý domácí produkt celé Evropské unie sice vzroste, ale pouze o 0,1 procenta. Nový odhad znamená zhoršení proti podzimní prognóze.

Situace by se měla postupně zlepšovat a příští rok by měl HDP v eurozóně vzrůst o 1,4 procenta a v EU 1,6 procenta.

,