Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká ekonomika loni zbrzdila víc, než se čekalo

  9:02aktualizováno  11:26
Česká ekonomika loni zbrzdila rychleji, než věštily předběžné odhady z poloviny února. I přes zpomalení si ale země udržela růst - za celý rok o 3,1 procenta, za poslední kvartál o 0,7 procenta.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Česko se tak zařadilo po bok Polska a Slovenska mezi ekonomiky, které si na konci minulého roku udržely meziroční růst," řekl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Výsledek byl však podle něj dosažen díky setrvačnosti růstu z minulých kvartálů.

Na konci roku se totiž hospodářství v porovnání s předchozím čtvrtletím výrazně propadlo. Zatímco ve 3. čtvrtletí ještě rostlo o 0,3 procenta, ve 4. čtvrtletí kleslo o 0,9 procenta.

Jak si loni vedla ekonomika     
Hrubý domácí produkt 1. čtvrtletí 2. čtvrtletí 3. čtvrtletí  4. čtvrtletí   Rok 2008
Meziroční vývoj +4,9 +4,0 +2,9 +0,7 +3,1
Vývoj k předchozímu čtvrtletí 08 +0,6 +0,7 +0,3 -0,9  

Za nižším růstem ekonomiky oproti datům zveřejněným v únoru, který předpovídal za celý rok výsledek o 0,4 procentního bodu vyšší, stojí podle Českého statistického úřadu především horší vývoj v bankovním sektoru.

"Spoléhali jsme na určitý vývoj v segmentu, který jsme neměli k dispozici, tedy v bankovnictví. Ale výsledky byly podstatně horší, než jsme očekávali," řekl ředitel odboru statistiky čtvrtletních národních účtu Jan Heller.

"Nové údaje naznačují, že česká ekonomika výrazně zpomalila už ve třetím čtvrtletí. Ve čtvrtém čtvrtletí šlo zpomalení ještě dál a to pod jedno procento," uvedla analytička společnosti Raiffeisenbank Helena Horská.

Statistici za tímto vývojem vidí hluboké globální změny vyvolané finanční krizí. "Nepamatujeme takové změny ve výsledcích ekonomiky během jednoho roku, jako nastaly loni," řekl předseda ČSÚ Jan Fischer.

Zpomalení hospodářství začalo už v polovině roku 2006. Podle Fischera tedy není pravda, že česká ekonomika vstoupila do krize v nejlepší kondici.

Česko držely domácnosti

Tuzemskou ekonomiku loni nad hladinou recese držela spotřeba domácností – především nákup potravin, telekomunikačních služeb, aut a pohonných hmot.

Vliv nastupující recese v zahraniční se podle Heleny Horské podepsal na zahraničním obchodu a průmyslové výrobě. Ty až doposud byly tahounem růstu české ekonomiky

"Horšící se ekonomická situace velkých světových ekonomik a našich obchodních partnerů (především Německa) zvyšuje obavy o hlubší zpomalení české ekonomiky. Ekonomika tak pravděpodobně letos poklesne o více než dvě procenta," dodala Horská.

Ještě větší zpomalení předpovídají analytici Patria Finance, podle kterých letos ekonomika klesne o 3,5 procenta.

HDP ekonomik zemí EU se podle odhadu Eurostatu ve čtvrtém čtvrtletí 2008 meziročně snížil o 1,3 procenta. Ze zemí hlavních obchodních partnerů ČR se HDP zvýšil na Slovensku o 2,7 procenta, v Polsku o 3,1 procenta, zatímco v Německu poklesl o 1,6 procenta a v Maďarsku o jedno procento.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Česká ekonomika zbrzdila, meziroční růst klesl téměř o dva procentní body

Ilustrační snímek

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta z 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí....

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Najdete na iDNES.cz