Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká ekonomika za rok rekordně propadla, ale z recese je venku

  9:06aktualizováno  16:40
Česko se vynořilo z recese. Ekonomika se sice ve druhém čtvrtletí meziročně propadla o rekordní 4,9 procenta, mezičtvrtletně ale o tři desetiny stoupla. Přerušila tak dva po sobě jdoucí poklesy, které definují hospodářskou recesi. Před Českem vystoupily z recese také Francie a Německo.

"Srovnání se sousedními zeměmi v regionu ukazuje, že česká ekonomika přežila období finanční krize lépe než většina sousedů. V první polovině letošního roku se HDP v ČR meziročně snížil o 4,1 procenta, zatímco na Slovensku došlo k poklesu o 5,5 procenta a v Maďarsku o 6,5 procenta," soudí ekonom Patria Finance David Marek.

Z recese vystoupily také Francie a Německo, obě země měly shodný mezikvartální růst HDP o 0,3 procenta. Podle analytiků je to signál, že se ekonomika odrazila ode dna. To platí také o Česku. - více čtěte Německo a Francie se začínají zotavovat, Česku to pomůže

HDP V Evropě 


EU -4,8
Eurozóna -4,6
Maďarsko -7,4
Německo -5,9
Slovensko -5,4
Rakousko -4,4

(meziroční srovnání 2Q)

Oproti loňsku byla ale tuzemská ekonomika ve vysokých záporných číslech. Odhad ukazuje bezmála pětiprocentní sešup, což je nový rekord. Dosud byl historicky nejhorší první kvartál, kdy hospodářství kleslo o 3,4 procenta.

Česko děkuje šrotovnému

"Je to sice hlubší propad, než čekal trh, ale mezičtvrtletních plus 0,3 % zní nadějně. (...) Ekonomika se snad odrazila ode dna, a to díky šrotovnému v okolních státech, které zbrzdily propady vývozu," uvedla Helena Horská z Raiffeisen Bank.

Lehce optimistická k dalšímu vývoji je i Hospodářská komora ČR, která zastupuje tuzemské podnikatele. "Poslední údaje z výroby naznačují, že to nejhorší mají podniky a jejich zaměstnanci již za sebou a situace se začíná pozvolna stabilizovat," uvedl její prezident Petr Kužel.

"Zlepšení vidíme v posledních týdnech i v oblasti nových zakázek. Máme pozitivní signály z podnikové sféry, že firmám znovu začínají nabíhat nové zakázky a zvyšují se prodeje," dodal Petr Kužel.

Zdánlivý paradox meziročního poklesu a mezičtvrtletního růstu je podle Českého statistického úřadu dán vyšší srovnávací základnou v loňském druhém než v loňském prvním čtvrtletí.

Předpovědi se poměrně rychle mění. Česká národní banka na začátku srpna zhoršila odhad vývoje ekonomiky na celý rok. HDP se má propadnout o 3,8 procenta.

  Meziroční vývoj HDP v České republice
 1Q 2007  +6,8
 2Q 2007  +5,6
 3Q 2007  +6,0
 4Q 2007  +6,1
 1Q 2008  +3,8
 2Q 2008  +4,6
 3Q 2008  +3,1
 4Q 2008  -0,1
 1Q 2009  -3,4
 2Q 2009  -4,9 (odhad)

S horší variantou přišel ministr financí Eduard Janota. Podle něj by se měl výkon ekonomiky ponořit až o 4,3 procenta. Ještě loni české hospodářství rostlo o 2,3 procenta.

Ministerstvo financí připravuje novou verzi státního rozpočtu. Má být hotova do konce srpna. Velký manévrovací prostor pro škrty nicméně není, protože 80 procent všech výdajů je dáno zákonem.

Někteří odborníci nicméně mluvili o tom, že by se schodek mohl vyšplhat přes dvě stě miliard korun. Nynější oficiální schodek uvádí číslo 150 miliard.

  HDP ovlivní deficit rozpočtu
 HDP (změna %)  schodek (mld.)
 -2,0  -151
 -2,5  -159
 -3,0  -166
 -3,5  -174
 -4,0  -181
 -4,5  -189
 -5,0  -196

 zdroj: Patria Finance

Myslíte si, že ekonomika má nejhorší za sebou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 17. srpna 2009. Anketa je uzavřena.

NE 5173
ANO 1164
Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Kafíčko za 65 korun. Nárůst turistů zdražil v Česku ubytování i restaurace

Ilustrační snímek

Stále více Čechů tráví část dovolené v tuzemsku. Jen během letošního prvního pololetí se počet domácích návštěvníků...

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Najdete na iDNES.cz