Zpracovatelský průmysl táhne českou ekonomiku. Ilustrační snímek

Zpracovatelský průmysl táhne českou ekonomiku. Ilustrační snímek | foto: www.alta.cz

Česká ekonomika zvolnila růst na 2,4 procenta. Export slábne

  • 41
Česká ekonomika podle předběžných dat ve 2. čtvrtletí meziročně rostla o 2,4 procenta a mezičtvrtletně o 0,2 procenta - nejméně za dva roky. Od začátku roku hospodářství zpomalilo růstové tempo. Svůj krok od dubna do června zkrátila i německá ekonomika, a to mnohem razantněji. Podobný vývoj se dá se zpožděním očekávat také v Česku.

Ekonomové výsledek HDP nehodnotí jako špatný, ale vzhledem k nepříznivému vývoji v Německu čekají další zpomalení i v ČR. (čtěte Německá ekonomika zklamala. Na jaře prudce zbrzdila)

"Stabilním zdrojem růstu HDP zůstává i nadále zahraniční obchod, jeho pozitivní příspěvek ke zvýšení výkonnosti ekonomiky se však postupně snižuje. Vývoj HDP naopak negativně ovlivňují výdaje na konečnou spotřebu domácností a letos také institucí vládního sektoru," uvedl k předběžným výsledkům Český statistický úřad. 

Protirůstově tak působila stále nízká spotřeba českých domácností, na straně nabídky potom poklesy hrubé přidané hodnoty ve stálých cenách v odvětvích zemědělství a tržních a netržních služeb. Motorem ekonomiky byl především zpracovatelský průmysl - výroba strojů, zařízení, automobilů a součástek.

Klíčovou složkou HDP je spotřeba domácností, a tu podle Davida Marka z Patria Finance drží při zemi stagnující reálné mzdy, nižší objem rozdaných půjček a spořivost Čechů, kteří tím pádem méně utratí v obchodech. 

"Z krátkodobého pohledu jde o negativní impuls pro růst HDP, silnější finanční situace domácností ovšem přináší více stability do české ekonomiky," soudí Marek. Nezaměstnanost se sice dlouhodobě zlepšuje, ale jen velmi zvolna. (čtěte Nezaměstnanost v červenci mírně vzrostla, volných míst je ale víc)

Ochlazení německé ekonomiky pociťují i další země navázané na Německo. V Rakousku růst HDP klesl ze 4,2 na 3,7 procenta, na Slovensku z 3,5 na 3,3 procenta. Samotné Německo zvolnilo ze 4,7 procenta na začátku roku na 2,7 procenta ve druhém čtvrtletí. Pro české exportéry to může znamenat pokles zakázek.

"Českým podnikům se nedaří špatně, ale jako subdodavatelé eurozóny nemohou mít mnoho důvodů k optimismu, pokud se západ Evropy nevzpamatuje a tamní vlády nevyřeší problémy s předluženými veřejnými financemi," uvedl Jiří Moser z PricewaterhouseCoopers. Uklidnit trhy se budou snažit hlavy Francie a Německa odpolední společné schůzce.

Z pohledu českých firem se podle Mosera bude v dohledné době investovat spíše omezeně, propouštět by se ale nemělo. "Čeští generální ředitelé dokonce očekávají, že by letos měli více zaměstnanců přijmout než propustit," dodal.

Vývoj akcií v Praze v posledním měsíci.

Na nepříznivá data z evropských ekonomik reagují také burzy. Po několika dnech růstu jsou opět v červených číslech. Pražská burza padá až o 2 procenta, podobným směrem ve stejném tempu se vydal evropský akciový index FTS Eurofirst 300.