Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České miliardy v Rusku jsou po pádu rublu ohroženy. Banka věří dohodám

  13:27aktualizováno  13:27
Devět miliard půjčených do Ruska není ztracených, tvrdí Česká exportní banka. Příběh investic do elektrárny Kurgan v nevlídné oblasti za Uralem a továrny na dřevoštěpkové desky v severské Karélii má zatím šťastné pokračování. Banka se s majiteli dohodla a vyhlídky na řádné splácení jsou podle ní dobré.

Továrna Kalevala v ruské Karélii, kde se vyrábí dřevoštěpkové OSB desky. Stavěla ji česká firma PSJ, financovala Česká exportní banka, úvěr činil 4,4 miliardy korun. | foto: Česká exportní banka

Česká exportní banka zafinancovala v letech 2008 a 2013 paroplynovou elektrárnu za Uralem ve městě Kurgan severně od Kazachstánu a továrnu na dřevoštěpkové (OSB) desky v Karélii - oba v podobné výši celkem za devět miliard korun.

Po pádu ruského rublu počátkem roku 2014 ale začaly mít oba závody problémy se splácením, protože od české banky si půjčily v eurech, ale vydělávají převážně v rublech. Splátky měly být rázem o čtyřicet procent vyšší, než firmy počítaly.

„Ani ceny ani měnu nemůžeme dle smluv s odběrateli změnit. Ale servisní smlouvy pro obsluhu našich zařízení ze strany importérů převádíme na rubly a výrazně snižujeme provozní náklady,“ vysvětluje Stanislav Karapetyan, výkonný šéf firmy Intertechelectro New Generation, která elektrárnu Kurgan vlastní.

„Prodejní cenu jsme v prvních dnech, kdy došlo ke změně kurzu, neměnili, to by bylo pro trh nepřijatelné. Omezili jsme import, aby nám nerostly náklady a začali jsme pracovat na zvýšení kapacity výroby, což umožnilo náklady dál snížit,“ popisuje Klementi Kasradze, majitel a šéf továrny na OSB desky v Kalevale (název města skutečně odkazuje na karelo-finský epos Kalevala, pozn. red.).

To ale na splátky nestačilo a firmy se musely dohodnout s věřitelskou Českou exportní bankou na snížení splátek a změně splátkového kalendáře. Kurgan to udělal už začátkem roku, Kalevala minulý týden.

Výměnou za dodatek k úvěrové smlouvě se za Kurgan zaručila svými vlastními tržbami mateřská společnost. Karapetyan věří, že elektrárna dluh splatí. „Tržby se budou zvyšovat a předpokládáme růstu cen elektřiny v Rusku a stabilní kurzu rublu vůči euru,“ říká.

V případě Kalevaly banka prodloužila splatnost o dva roky - továrna tak bude splácet dluh deset let, do roku 2023. „Museli ale přistoupit na deset podmínek - například jsme dostali daleko širší garanci od akcionáře továrny. Dostaneme do zástavy další pozemky okolo fabriky a naše zajišťovací pozice tak posílí,“ vysvětluje šéf ČEB Karel Bureš.

Také Kasradze věří, že na uhrazení dluhu továrna mít bude. Spotřeba stavebního materiálu se po slabším loňském roce zase zvyšuje. Máme navíc v plánu uvést do provozu druhou výrobní linku, ta prudce sníží náklady, které připadají na jednu jednotku produkce a tím dojde ke zvýšení zisku,“ říká.

Příběh pokračuje - ruské firmy vydělávají

Elektrárna s výkonem 225 MW v současnosti jede naplno. „Tržby budou letos 55 milionů eur,“ říká Karapetyan. Elektřinu dodává do ruské sítě a teplo jde obyvatelům a firmám ve městě Kurgan.

Fotogalerie

Město má 330 tisíc obyvatel a leží 2 000 kilometrů na východ od Moskvy. „Je to v oblasti, kde je dlouhá zima a věčné temno, je to daleko od civilizace, ale žijí tam lidé a probíhá tam těžba, takže elektřinu potřebují,“ říká Bureš, který se v oblasti byl podívat.

Kalevala odebírá dřevo z karelského regionu a dodává do celého Ruska - hlavně stavebním firmám. „Desky se uplatňují při výstavbě nízkopodlažních dřevostaveb, řeší se tak nízkonákladové bydlení. Z OSB desek vyrábí také nábytkářský průmysl a slouží i jako materiál k balení,“ vyjmenovává Kasradze. Tržby letos očekává 60 milionů eur.

Krach úvěru pro Poljarnaju

Mnohem hůře dopadl úvěr na výstavbu jiné paroplynové elektrárny v Rusku, na polárním kruhu. V projektu Poljarnaje u města Salechard v Jamaloněnecké autonomní oblasti ČEBu zahučelo 5,5 miliardy, zřejmě nenávratně. Na konci roku 2013 zastavila kvůli neplnění podmínek úvěru financování a elektrárna zůstala nedostavěná.

Nepomohla ani intervence prezidenta Miloše Zemana v Rusku, ani jednání managementu ČEB s ruskou stranou. „Podle informací, které máme, se snaží pomoct jak ruská vláda, tak vláda Jamalskoněneckého autonomního okruhu. Ale ani vláda není všemocná. Nejspíš je v tom opravdu velký soukromý konflikt mezi investory, který blokuje další rozvoj projektu,“ myslí si Karapetyan.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Na opravovaný úsek D1 u Prahy se auta vrátí poslední den v srpnu

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

Práce na dálnici D1 před Prahou pokračují podle harmonogramu, hotovo je přes sedmdesát procent prací. Řidiči se na...

Rekordně nízká hodnota turecké měny může srazit korunu a zdražit benzin

Turecko míří do finanční krize. Lira dosáhla svého minima

Potěší turisty, kteří budou v oblíbené turistické destinaci moci nakupovat levněji, naopak motoristé rádi nebudou....

Najdete na iDNES.cz