Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká firma chce prorazit se skládací PET lahví

  1:00aktualizováno  1:00
Otu Mušálka začaly doma před třemi lety rozčilovat neskladné a nezmačkatelné PET lahve od nápojů natolik, že se rozhodl sám vymyslet skládací lahev. "Řešil jsem doma osobní problém, jak se petek zbavit, a tak jsem začal přemýšlet, jak ji navrhnout, aby šla zmáčknout," popisuje.

Nový vynález - skládací pet lahev. | foto: MaxDrinks

Po roce a půl se dobral k fungujícímu výsledku, kterého se loni ujala česká firma MaxDrinks. Ta chce s lahví "a la harmonika" prorazit do velkých i malých obchodů a nabídnout lahev v licenci jiným výrobcům nápojů.

Výhoda nové lahve je hlavně v tom, že jde zmáčknout na čtvrtinu původní velikosti. Nezabírá pak tolik místa při svážení, což by mělo zlevnit její recyklaci.

Zatímco na tvrdá vyjednávání s obchodními řetězci se spolumajitel firmy MaxDrinks Zdeněk Kubík teprve chystá, jeden zářez už na pažbě má. "Připravujeme do těchto lahví novou řadu našich výrobků," říká Jan Květoň, šéf závodu výrobce nápojů Fromin.

Mělo by jít o vody s příchutěmi, dodává s tím, že už předběžnou dohodu uzavřeli. Fromin už v obchodních řetězcích se svými vodami je.

Obry na trhu s vodami bude Zdeněk Kubík přemlouvat hůře. "Mattoni má vlastní designéry svých lahví. Není to cesta, kterou by šli," říká za Karlovarské minerální vody Michal Donath.

MaxDrinks začne nové lahve vyrábět od příštího týdne, a to hlavně s ochucenými vodami nebo čaji. Vyrobit mohou podle zájmu až milion kusů za měsíc. Firma chce skládací lahev propagovat jako ekologickou a tomu má přizpůsobené víčko a etiketu. Ty se totiž musí před recyklací z lahve obtížně oddělovat.

Problémová etiketa
"Největší problém je lepidlo, kterým je etiketa přidělaná," říká Jan Sohar ze společnosti Plastic Technologies, která umělé lahve recykluje. Někdy totiž na lahvi při sundávání etikety zbytky lepidla zůstanou a to ztěžuje další zpracování. "Když se najde možnost, která nás zbaví lepidla, sníží to náklady," dodává Sohar.

Nová lahev proto bude mít etiketu zavěšenou jen na hrdle. Šéf a spolumajitel firmy MaxDrinks Zdeněk Kubík tvrdí, že bude z plastu, takže se hned tak neutrhne. Na výrobu by měla být nová lahev stejně drahá jako každá jiná "petka". Dnes jde zhruba o dvě koruny.

Stejně mnoho jako klasických lahví se jich vejde i na paletu. Lahev je baňatější, ale má menší výšku. Společnost MaxDrinks získala pro spolupráci i České sběrné suroviny, které lahve svážejí k recyklaci. "Budeme lahev propagovat na školách, kde organizujeme soutěže sběru víček od PET lahví," říká Josef Šimral z Českých sběrných surovin.

Už dnes se firma MaxDrinks pyšní tím, že vyhrála se svou harmonikou druhé místo v mezinárodní soutěži o nejlepší design lahve v kategorii inovace. Nic to však nemění na tom, že už pomalu musí začít šetřit na to, pokud se chce dostat a udržet v hypermarketu.

"Výrobkům vždy pomáhá komerční podpora dodavatele," říká za Ahold Kateřina Pecinová s tím, že u nového výrobku vždy pečlivě sledují, jak se prodává.

Autoři:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Maso vypěstované v laboratoři může být v restauracích za tři roky

Uměle vypěstované hovězí maso nizozemské společnosti Mosa Meat.

Nizozemská společnost Mosa Meat, která před pěti lety jako první na světě představila laboratorně vypěstovaný hovězí...

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Češi nevyužívají možnost péče o blízké. O ošetřovné požádalo jen 56 lidí

Ilustrační snímek

Česko má za sebou první měsíc s dlouhodobým ošetřovným, kdy se člověk může až na tři měsíce uvolnit z práce a pečovat o...

Najdete na iDNES.cz