Česká mince vyhrála, její cenu to zřejmě příliš nezvýší

Zlatá pamětní mince ze sady Karel IV., vydaná Českou národní bankou, získala počátkem letošního roku ve Spojených státech amerických mezinárodní ocenění "Nejlepší zlatá mince roku 1999 ". Znamená to zvýšení její sběratelské hodnoty? "Obecně může mít ocenění vliv na popularitu mezi sběrateli, avšak na aukcích se cena pravděpodobně moc nezmění. Propagace takových ocenění je totiž v České republice poměrně slabá, " říká numismatik Evžen Škňouřil.

"Zlaťák" je největší ze sady čtyř mincí "Karel IV.". Má nominální hodnotu deset tisíc korun, váží přes jednatřicet gramů a jeho průměr je 34 milimetrů. Motivem jeho vydání je založení Nového Města pražského v roce 1348.

Na lícní straně mince, kterou navrhl akademický sochař Vladimír Oppl, jsou zemské znaky - slezská orlice, český lev a moravská orlice. Nad českým lvem je umístěna svatováclavská koruna. Na rubu je portrét Karla IV spolu s pečetí Nového Města pražského a pražským grošem.

A kde lze peníz koupit? Vyznamenané desetitisícové mince nabízí Bižuterie Česká Mincovna za necelých sedmnáct tisíc korun ve standardní kvalitě a za více než devatenáct tisíc korun ve špičkové kvalitě. Sběratelé mohou využít také nabídky obchodníků s numismatikou. Každou z ražených mincí lze prodat na pobočkách České národní banky, ovšem za nominální hodnotu.

V případě vítězné mince tedy za deset tisíc korun. Šanci nabídnout ji za vyšší cenu má sběratel na některé z numismatických aukcí. Zlaté mince z kolekce "Karel IV " byly vydány 18. března 1998 a 24. února 1999. Motivem ražby čtyř různých mincí byly čtyři významné události v roce 1348.

"Zájem numismatiků byl slušný, vzhledem k cenám se ale více prodávaly mince nižších nominálních hodnot z této sady. Ročník 1999 byl téměř vyprodán," říká Pavel Palivec z České národní banky. Nejmenší mince s průměrem více než jeden a půl centimetru a hmotností přes tři gramy má nominální hodnotu tisíc korun a byla vydána na počest výročí založení hradu Karlštejna v roce 1348.

Mince s nominální hodnotou 2500 korun má průměr přes dva centimetry a hmotnost necelých osm gramů. Ražena byla u příležitosti výročí vydání souboru právních dokumentů Koruny české v roce 1348. Pětitisícová mince má průměr 28 milimetrů. Její hmotnost je přes patnáct gramů.

Motivem vydání bylo výročí založení Univerzity Karlovy. Ryzost všech mincí je téměř stoprocentní - jejich majitel tedy vlastní prakticky čisté zlato, bez znečištění jinými kovy. Všechny čtyři mince byly vydány ve dvou provedeních ražby. V běžném provedení je celý povrch mince leštěn stejně a její hrana je vroubkovaná. Ve zvláštním špičkovém provedení je povrch vyleštěn do zrcadlového lesku a reliéf je matný. Hrana špičkových mincí s nominální hodnotou tisíc a 2500 korun je hladká.

Soutěž Mince roku pořádá časopis World Coin News a nakladatelství Krause Publication pravidelně od roku 1982. Ocenění za zlatou minci roku 1999 není prvním, které Česká republika získala. V roce 1994 byla oběžnou mincí roku 1993 vyhlášena bimetalová padesátikoruna s motivem Prahy, jejímž autorem je akademický sochař Ladislav Kozák.

Kompletní popis a vyobrazení mince najdete na stránce České národní banky.