Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká mincovna si vyšlápla na konkurenci z české i slovenské Prahy

  13:55aktualizováno  16:18
Česká mincovna, která razí pro stát oběživo, obviňuje tři konkurenty z neférové soutěže. Pražské mincovně zazlívá, že používá v názvu mincovna, přestože se v hlavním městě mince nevyrábějí. Společnost Zlaté mince - Numismatika viní z nepravdivého informování o nabízených produktech mincovny.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Aktualizace článku:

Soudy v letech 2014 a 2015 rozhodly, že se společnost Pražská mincovna a.s. žádného nekalosoutěžního jednání nedopustila a nařčení Českou mincovnou a.s. bylo nepodložené.

Soudy konstatovaly, že žalovaná firma má v hlavním městě Praze nejen zapsané sídlo, ale má zde umístěnu i prodejnu, a zároveň dospěly k závěru, že běžný spotřebitel nemá vědomost o subjektech razících mince v Praze do roku 1856. Z toho vyplývá, že samotným zvolením slov „pražská mincovna“ firma nezískává neoprávněnou výhodu v soutěži a nejedná v rozporu s dobrými mravy.

Subjekty pod názvem Pražská mincovna, a. s. napadá hned dvakrát. Jedna tato společnost sídlí v Praze a druhá na Slovensku v malé obci Praha zhruba dvě stě kilometrů východně od Bratislavy.

Pražské mincovny i Zlaté mince ovládají podnikatelé Ludmila Trtíková a Pavel Trtík. Podle České mincovny dlouhodobě podnikají v oboru numismatiky.

"Společnosti Pražská mincovna a Mincovna se podle příslušných ustanovení obchodního zákoníku dopouštějí nekalosoutěžního jednání, které je v rozporu s dobrými mravy a může přivodit újmu jak České mincovně, tak spotřebitelům. Takové jednání zákon zakazuje, upozorňuje ředitel a člen představenstva České mincovny Radek Šulta.

Předseda představenstva Pražské mincovny Pavel Trtík se proti kritice ohradil. Česká mincovna podle něj vytváří zdání, že by měl v oboru existovat jediný subjekt, který bude mít právo razit mince nebo užívat označení mincovna. Pražská firma chce vytvořit konkurenční prostředí a jablonecké firmě konkurovat kvalitou produkce, inovací technických prostředků i cenou, uvedl. "Věříme, že o správnosti tohoto přístupu rozhodnou spotřebitelé," sdělil Trtík ČTK.

Na mincích měla spolupracovat neexistující mincovna

Česká mincovna se na jmenované společnosti obrátila s výzvou, aby se ihned vyvarovaly jednání, které je v rozporu se zákonem. Zároveň podala k Úřadu průmyslového vlastnictví návrh na zneplatnění zápisu ochranné známky "Pražská mincovna", kterou považuje za zaměnitelnou s ochrannými známkami České mincovny. Pražská mincovna vznikla před třemi měsíci.

Firma Zlaté mince – Numismatika ve svém internetovém obchodě podle České mincovny nepoctivě prezentuje výrobky vyražené v minulosti Českou mincovnou na zakázku společnosti Zlaté mince jako produkty společné ražby České mincovny a Pražské mincovny. V době ražeb nabízených zlatých, stříbrných a platinových medailí přitom subjekt s názvem Pražská mincovna neexistoval.

"Chlubit se cizím peřím je nepoctivé, seriózní obchodník s numismatikou si něco podobného vůbec nesmí dovolit," komentuje to Radek Šulta.

Autor:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Z lásky k papíru vznikl byznys. Příbramská Vazárna vyrábí sešity na zakázku

Po navrhnutí designu a vytisknutí jednotlivých částí přichází na řadu ruční...

I tak staré řemeslo jako knihařina může v době automatizace najít uplatnění. Místo rozpadajících se knih se na...

Pošta bojuje s nedostatkem zaměstnanců, mnohdy pracují až dvanáct hodin

Česká pošta. ilustrační snímek

Loni opustil Českou poštu každý čtvrtý zaměstnanec. Většinu odradil nízký plat v kombinaci s neplacenými přesčasy. I...

Kampaň MeToo se přesunula do McDonald‘s. Firma neřeší sexuální obtěžování

Restaurace McDonald’s v čínském Pekingu

V úterý budou stávkovat v deseti amerických městech zaměstnankyně McDonald‘s. Podle nich společnost neřeší sexuální...

Najdete na iDNES.cz