Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká mincovna si vyšlápla na konkurenci z české i slovenské Prahy

  13:55aktualizováno  16:18
Česká mincovna, která razí pro stát oběživo, obviňuje tři konkurenty z neférové soutěže. Pražské mincovně zazlívá, že používá v názvu mincovna, přestože se v hlavním městě mince nevyrábějí. Společnost Zlaté mince - Numismatika viní z nepravdivého informování o nabízených produktech mincovny.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: AP

Aktualizace článku:

Soudy v letech 2014 a 2015 rozhodly, že se společnost Pražská mincovna a.s. žádného nekalosoutěžního jednání nedopustila a nařčení Českou mincovnou a.s. bylo nepodložené.

Soudy konstatovaly, že žalovaná firma má v hlavním městě Praze nejen zapsané sídlo, ale má zde umístěnu i prodejnu, a zároveň dospěly k závěru, že běžný spotřebitel nemá vědomost o subjektech razících mince v Praze do roku 1856. Z toho vyplývá, že samotným zvolením slov „pražská mincovna“ firma nezískává neoprávněnou výhodu v soutěži a nejedná v rozporu s dobrými mravy.

Subjekty pod názvem Pražská mincovna, a. s. napadá hned dvakrát. Jedna tato společnost sídlí v Praze a druhá na Slovensku v malé obci Praha zhruba dvě stě kilometrů východně od Bratislavy.

Pražské mincovny i Zlaté mince ovládají podnikatelé Ludmila Trtíková a Pavel Trtík. Podle České mincovny dlouhodobě podnikají v oboru numismatiky.

"Společnosti Pražská mincovna a Mincovna se podle příslušných ustanovení obchodního zákoníku dopouštějí nekalosoutěžního jednání, které je v rozporu s dobrými mravy a může přivodit újmu jak České mincovně, tak spotřebitelům. Takové jednání zákon zakazuje, upozorňuje ředitel a člen představenstva České mincovny Radek Šulta.

Předseda představenstva Pražské mincovny Pavel Trtík se proti kritice ohradil. Česká mincovna podle něj vytváří zdání, že by měl v oboru existovat jediný subjekt, který bude mít právo razit mince nebo užívat označení mincovna. Pražská firma chce vytvořit konkurenční prostředí a jablonecké firmě konkurovat kvalitou produkce, inovací technických prostředků i cenou, uvedl. "Věříme, že o správnosti tohoto přístupu rozhodnou spotřebitelé," sdělil Trtík ČTK.

Na mincích měla spolupracovat neexistující mincovna

Česká mincovna se na jmenované společnosti obrátila s výzvou, aby se ihned vyvarovaly jednání, které je v rozporu se zákonem. Zároveň podala k Úřadu průmyslového vlastnictví návrh na zneplatnění zápisu ochranné známky "Pražská mincovna", kterou považuje za zaměnitelnou s ochrannými známkami České mincovny. Pražská mincovna vznikla před třemi měsíci.

Firma Zlaté mince – Numismatika ve svém internetovém obchodě podle České mincovny nepoctivě prezentuje výrobky vyražené v minulosti Českou mincovnou na zakázku společnosti Zlaté mince jako produkty společné ražby České mincovny a Pražské mincovny. V době ražeb nabízených zlatých, stříbrných a platinových medailí přitom subjekt s názvem Pražská mincovna neexistoval.

"Chlubit se cizím peřím je nepoctivé, seriózní obchodník s numismatikou si něco podobného vůbec nesmí dovolit," komentuje to Radek Šulta.

Autor:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Novým ředitelem koncernu Volkswagen je Diess, značky se rozdělí do tří skupin

(Ilustrační snímek)

Novým šéfem automobilového koncernu Volkswagen je Herbert Diess (59), dosavadní šéf hlavní značky Volkswagen. Ve funkci...

Lidl a Kaufland přesedlají na BMW, ojetiny mohou zaplavit český trh

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá skupina Schwarz-Gruppe, vlastnící obchodní řetězce Lidl a Kaufland, přechází u firemní flotily ze značky Audi...

OKD je znovu státní firmou, akcie převzal podnik Prisko

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Akcie těžební společnosti OKD v Karviné převzali zástupci státního podniku Prisko, stát za ně zaplatil téměř 80 milionů...

Najdete na iDNES.cz