Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Lidé si častěji sjednávají hypotéky, bojí se kontroly ze strany ČNB

  • 200
Hrozba, že Česká národní banka bude moci díky novému zákonu přísněji krotit hypotéky, přilákala k přepážkám zástupy lidí. Zřejmě v obavě, aby kvůli tvrdším pravidlům na úvěr na bydlení vůbec dosáhli. A nejspíš i kvůli tomu, aby si stihli půjčit levněji. Jak ukazuje Fincentrum Hypoindex, lidé si v květnu sjednali hypotéky za 21,16 miliardy korun, což je největší objem od začátku roku.

Jenže osud novely zákona o ČNB, která má dát centrální bance možnost závazně stanovit hraniční parametry hypoték, je nejistý. Není vůbec jasné, zda se jí budou poslanci na své aktuální schůzi zabývat a že ji do voleb stihnou schválit. Pokud se tak nestane, bude třeba zákon předložit znovu. A do té doby by se na úpravě úvěrů na bydlení nic neměnilo.

Z hypoték se ve Sněmovně stalo politické téma. Někteří poslanci tvrdí, že přísnější pravidla znesnadní přístup k hypotékám pro mladé. ČNB však chce mít k dispozici nástroj, aby mohla zasáhnout proti nezdravému vývoji.

„Novela zákona byla připravena z preventivních důvodů a proto, abychom mohli v budoucnosti reagovat na konkrétní rizika, která by se mohla objevit. Jde nám hlavně o stabilitu a o to, abychom měli zákonem stanovené a vymahatelné nástroje,“ říká mluvčí ČNB Marek Zeman.

„Celá ta debata už teď má jediný smysl, a to vytvářet podmínky, ve kterých se hypoték generuje více. Lidé do nich jdou, protože si myslí, že je to poslední možnost,“ říká bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer. Odmítá také argumentaci nedostupností bydlení pro mladé.

„Když se lidé zadluží na sto procent hodnoty nemovitosti v mládí, jdou do strašného rizika. Stejně můžete argumentovat, proč bychom měli zatěžovat mladé řidiče povinným ručením. Vždyť, kdyby ho neplatili, mohli by si koupit lepší auto a dřív. A věřím, že by se našel politik, který by řekl, že si koupí bezpečnější,“ dodává Singer.

Postupné přitvrzování

Centrální banka přitvrdila už několikrát. Od dubna si musí klienti připravit nejméně deset procent vlastních zdrojů (nebo si půjčit jinde), banky navíc mohou hypotéky, které překročí 80 procent hodnoty, poskytnout omezenému okruhu klientů. V červnu naznačila, že by banky měly u klientů bedlivěji sledovat podíl dluhů k jejich příjmům. Když zákon projde, budou muset banky dodržovat maximální limity, jinak dostanou pokutu.

Podle některých bankéřů by se měla ČNB spíše zaměřovat na celková čísla. „Je správné, že ČNB reaguje na rychlý růst hypoték, ale mám trochu obavu, zda je to optimální řešení. Možná by na místo diktování konkrétních parametrů každé hypotéky bylo lepší stanovit nějaké stropy na úrovni banky,“ říká šéf Raiffeisenbank Igor Vida.

Jak ukazují statistiky, zájem o hypotéky neklesá. Navíc podle indexů Golem Finance, který sleduje nabídky jednotlivých bank, přestaly hypotéky výrazněji zdražovat. Tedy s výjimkou těch, které pokrývají více než 80 procent hodnoty nemovitosti, protože ty mohou dát banky pouze vybraným klientům. Jen ceny nemovitostí v posledních měsících stouply skokově.

„Citlivost klientů na úrokovou sazbu ale není vysoká. Pokud narazí na zajímavou nemovitost, budou mít zájem si na ni půjčit. Aby to mělo výraznější vliv na poptávku, musela by se úroková sazba dostat přes čtyři procenta,“ říká šéf makléřské společnosti Golem Finance Libor Ostatek.

Na otázku, zda jsou byty už nyní předražené, se však nedá jednoduše odpovědět. „Ceny nemovitostí jsou již relativně vysoké vzhledem ke mzdám, ale jsou levné vůči nájmům. Ceny přitom žene nahoru hlavně nedostatečná nabídka, především pokud jde o starší byty v Praze,“ říká hlavní ekonom Patria Jan Bureš.