Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká pošta zprovoznila systém napadený hackery

  9:12aktualizováno  17:47
Česká pošta zprovoznila systém on-line posílání hromadných objednávek, který ve čtvrtek ráno vyřadily útoky hackerů. Poště v době, kdy lidé posílají tisíce balíků denně, dokonce vypadávaly webové stránky. Službu nejvíce využívají firmy.

Na internetový systém České pošty zaútočili hackeři. Ilustrační foto. | foto: Lenka HamšíkováMF DNES

Systém hromadných objednávek využívají stovky firem, například internetové obchody. Na výpadky včera upozornil server lidovky.cz. Útoky se od včerejška snažily zastavit desítky specialistů pošty i dodavatelské IT firmy.

Pracovníci pošty tak zkoumali možnost, že by mohlo jít o útok zorganizovaný některou konkurenční přepravní firmou. Česká pošta totiž v uplynulých měsících navýšila svůj podíl na trhu balíkové přepravy. Jejích služeb například v daleko hojnější míře než dřív, využívají právě internetové obchody.

"Na webovou adresu aplikace podání on-line přicházejí tisíce fiktivních požadavků z dynamicky se měnících adres, které v důsledku zapříčiní nedostupnost systému. Způsobuje to potíže našim firemním zákazníkům, je to velmi nepříjemné i pro poštu, prosinec je standardně obdobím největšího růstu balíkových podání," uvedl včera mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

Fiktivních příkazů bylo i šest tisíc za minutu, generovali je roboti nasazení hackery. "Protože zatím všechny okolnosti nasvědčují tomu, že by se mohlo jednat o útok hackerů, pravděpodobně podáme trestní oznámení na neznámého pachatele," řekl včera mluvčí pošty.

Pošta tak přirozeně přišla o zisk. Z hlediska ročního obratu ale prý nešlo o vysokou částku. "V prosinci jsou tržby dvojnásobně vyšší, takže se ztráta vykompenzuje," podotkl Mravinac.

Když se vám program pošty nelíbí, přepnete na konkurenta

Lidí, kteří si objednali zboží přes internet, by se výpadek dotknout neměl. "Bojujeme o každého zákazníka, ale platí při tom běžná tržní pravidla - když nejsme schopní my, přejdou obchodníci ke konkurenci. Je to jako s televizí, když se vám program nelíbí, přepnete," podotkl Mravinac. Mnoho obchodníků ale prý vyčkalo. "Už včera dopoledne byl systém zase plný objednávek. Těší nás, že nám klienti zachovali přízeň. Určitě na tom má podíl rychlost, s jakou jsme situaci napravili."

Česká pošta chce do budoucna ochranu svého serveru zlepšit, aby se podobné situace neopakovaly. "Ale je to těžké, když už dneska neodolá ani Pentagon," přiznává Mravinac.

Státní instituce podceňují informační technologie

Unie Informačních a komunikačních technologií (ICT Unie) dlouhodobě zdůrazňuje, že úřady, státní podniky i politická reprezentace nevěnují informačním technologiím dostatečnou pozornost. Lidé jsou na nich přitom stále více závislí. Nefungovaly by bez nich rozvody elektrické energie, plynu a vody, nefungovala by dopravní signalizace, řízení letového provozu a podobně. Počítačové sítě přitom nejsou zabezpečené ani zdaleka tak, jak by měly být. Útok na systém České pošty to jen potvrdil.

"Na základě informací z médií nelze detailně zhodnotit, jak a proč mohlo k napadení sytému České pošty dojít. Přesto je možné uvést uvedený útok jako jasný příklad toho, že informační systémy pro veřejné a státní instituce musí být vytvořeny v maximální robustnosti a odolnosti. Musí mít mnohastupňové zabezpečení, jak po stránce útoku zvenčí, tak i z hlediska lidské chyby či záměrného úmyslu," řekl prezident ICT Unie Svatoslav Novák.

Mohl by zkolabovat i integrovaný záchranný systém

Hackerské útoky přitom přestávají být ojedinělé. V Česku se zatím spíše jen z recese napadají weby politických stran, v zahraničí už ovšem počítačoví piráti zacházejí mnohem dál. V souvislosti s kauzou WikiLeaks jim už čelila švédská vláda i firmy jako Visa nebo Mastercard.

"A nejen útoky hackerů, ale důmyslná kybernetická či elektronická válka je schopna "odstavit" nejen webové stránky státních orgánů, bank nebo médií – jako se to stalo roku 2007 v Estonsku a o rok později v Gruzii –, ale může být vedena přímo proti počítačovému vybavení životně důležitých systémů," zdůraznil Novák.

Pověření lidé by si podle Nováka měli uvědomit, že by bez informačních technologií nezkolabovaly jen finanční systémy nebo bankomaty, ale také například integrovaný záchranný systém. A nebylo by možné zavolat ani policii.

Autoři:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Další z rubriky

Sucho trápí české zemědělce, sklidí méně obilí. Řepky bude naopak více

Vinice lemovaná zlátnoucím obilím

Sklizeň obilí bude letos o 7,5 procenta nižší než loni, zemědělci ho sklidí 6,345 milionu tun. Vyplývá to z odhadu,...

Cena elektřiny v Česku je evropský podprůměr, vyplývá z dat Eurostatu

Ilustrační snímek

Česká republika je devátou zemí s nejlevnější elektřinou z evropské osmadvacítky. Průměrná tuzemská cena je 3,8 koruny...

Manažeři Mostecké uhelné připravili Česko o 3,2 miliardy, tvrdí obžaloba

Ilustrační snímek

Někdejší manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) podvedli Českou republiku, když při nákupu jejího podílu ve firmě...

Najdete na iDNES.cz