Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká pošta zprovoznila systém napadený hackery

  9:12aktualizováno  17:47
Česká pošta zprovoznila systém on-line posílání hromadných objednávek, který ve čtvrtek ráno vyřadily útoky hackerů. Poště v době, kdy lidé posílají tisíce balíků denně, dokonce vypadávaly webové stránky. Službu nejvíce využívají firmy.

Na internetový systém České pošty zaútočili hackeři. Ilustrační foto. | foto: Lenka HamšíkováMF DNES

Systém hromadných objednávek využívají stovky firem, například internetové obchody. Na výpadky včera upozornil server lidovky.cz. Útoky se od včerejška snažily zastavit desítky specialistů pošty i dodavatelské IT firmy.

Pracovníci pošty tak zkoumali možnost, že by mohlo jít o útok zorganizovaný některou konkurenční přepravní firmou. Česká pošta totiž v uplynulých měsících navýšila svůj podíl na trhu balíkové přepravy. Jejích služeb například v daleko hojnější míře než dřív, využívají právě internetové obchody.

"Na webovou adresu aplikace podání on-line přicházejí tisíce fiktivních požadavků z dynamicky se měnících adres, které v důsledku zapříčiní nedostupnost systému. Způsobuje to potíže našim firemním zákazníkům, je to velmi nepříjemné i pro poštu, prosinec je standardně obdobím největšího růstu balíkových podání," uvedl včera mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

Fiktivních příkazů bylo i šest tisíc za minutu, generovali je roboti nasazení hackery. "Protože zatím všechny okolnosti nasvědčují tomu, že by se mohlo jednat o útok hackerů, pravděpodobně podáme trestní oznámení na neznámého pachatele," řekl včera mluvčí pošty.

Pošta tak přirozeně přišla o zisk. Z hlediska ročního obratu ale prý nešlo o vysokou částku. "V prosinci jsou tržby dvojnásobně vyšší, takže se ztráta vykompenzuje," podotkl Mravinac.

Když se vám program pošty nelíbí, přepnete na konkurenta

Lidí, kteří si objednali zboží přes internet, by se výpadek dotknout neměl. "Bojujeme o každého zákazníka, ale platí při tom běžná tržní pravidla - když nejsme schopní my, přejdou obchodníci ke konkurenci. Je to jako s televizí, když se vám program nelíbí, přepnete," podotkl Mravinac. Mnoho obchodníků ale prý vyčkalo. "Už včera dopoledne byl systém zase plný objednávek. Těší nás, že nám klienti zachovali přízeň. Určitě na tom má podíl rychlost, s jakou jsme situaci napravili."

Česká pošta chce do budoucna ochranu svého serveru zlepšit, aby se podobné situace neopakovaly. "Ale je to těžké, když už dneska neodolá ani Pentagon," přiznává Mravinac.

Státní instituce podceňují informační technologie

Unie Informačních a komunikačních technologií (ICT Unie) dlouhodobě zdůrazňuje, že úřady, státní podniky i politická reprezentace nevěnují informačním technologiím dostatečnou pozornost. Lidé jsou na nich přitom stále více závislí. Nefungovaly by bez nich rozvody elektrické energie, plynu a vody, nefungovala by dopravní signalizace, řízení letového provozu a podobně. Počítačové sítě přitom nejsou zabezpečené ani zdaleka tak, jak by měly být. Útok na systém České pošty to jen potvrdil.

"Na základě informací z médií nelze detailně zhodnotit, jak a proč mohlo k napadení sytému České pošty dojít. Přesto je možné uvést uvedený útok jako jasný příklad toho, že informační systémy pro veřejné a státní instituce musí být vytvořeny v maximální robustnosti a odolnosti. Musí mít mnohastupňové zabezpečení, jak po stránce útoku zvenčí, tak i z hlediska lidské chyby či záměrného úmyslu," řekl prezident ICT Unie Svatoslav Novák.

Mohl by zkolabovat i integrovaný záchranný systém

Hackerské útoky přitom přestávají být ojedinělé. V Česku se zatím spíše jen z recese napadají weby politických stran, v zahraničí už ovšem počítačoví piráti zacházejí mnohem dál. V souvislosti s kauzou WikiLeaks jim už čelila švédská vláda i firmy jako Visa nebo Mastercard.

"A nejen útoky hackerů, ale důmyslná kybernetická či elektronická válka je schopna "odstavit" nejen webové stránky státních orgánů, bank nebo médií – jako se to stalo roku 2007 v Estonsku a o rok později v Gruzii –, ale může být vedena přímo proti počítačovému vybavení životně důležitých systémů," zdůraznil Novák.

Pověření lidé by si podle Nováka měli uvědomit, že by bez informačních technologií nezkolabovaly jen finanční systémy nebo bankomaty, ale také například integrovaný záchranný systém. A nebylo by možné zavolat ani policii.

Autoři:Nejčtenější

Kaufland šetří a má prázdné regály, stěžují si zákazníci i dodavatelé

(Ilustrační snímek)

Německý obchodní řetězec Kaufland začal od začátku roku šetřit. Snížil počet vlastních brigádníků a externím...

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Stavební spořitelny přetahují bankám klienty, nabízejí levnější úvěry

Darovací smlouva má své nesporné výhody, neplatí se daň z nabytí nemovitých...

Poptávka po úvěrech na bydlení nejen kvůli růstu cen nemovitostí stagnuje. Hypoteční banky mohou navíc přijít o část...

Titul, nebo roky praxe. Stát chce vymýtit pseudomakléře, vznikne seznam

1

Realitní makléř je v mnoha zemích prestižní zaměstnání. I u nás to tak podle ministryně pro místní rozvoj Kláry...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Najdete na iDNES.cz