Česká spořitelna musela potřetí zvýšit zabezpečení účtů, piráti přitvrdili

  2:24aktualizováno  2:24
Dalo by se to označit za soumrak internetového bankovnictví. Služby, které dříve bylo možné dělat přes web, se opět přesouvají do kamenných poboček. Naposledy to pocítilo přes milion klientů České spořitelny, kteří používají vůbec nejrozšířenější typ internetového bankovnictví Servis24.
Česká spořitelna zakázala před měsícem žádat o změnu autorizačního mobilu přes internet. Nově musí klienti žádat osobně v pobočce.

Česká spořitelna zakázala před měsícem žádat o změnu autorizačního mobilu přes internet. Nově musí klienti žádat osobně v pobočce. | foto: Profimedia.cz

Důvod? Stále dokonalejší útoky internetových pirátů na účty. "Normálně jsem se přihlásil přes internet ke svému účtu, vše vypadalo jako Servis 24, ale zpozorněl jsem teprve tehdy, když po mně banka chtěla zadat běžně nepoužívaný kód," říká Jiří H. z Brna, kterého včera nachytali internetoví zloději.

Muž nelenil a hned zavolal na klientskou linku České spořitelny. Tam se dozvěděl, že se stal jako jeden z dalších desítek lidí obětí té nejzákeřnější formy internetového "lovení" účtů a musí si nechat zablokovat přístup ke kontu.

"O peníze snad nepřijdu. Tři dny se ale nedostanu přes internet k účtu a musím přeinstalovat celý počítač," dodává.

Kdyby ho piráti stejným způsobem ulovili před měsícem, jeho peníze by byly v podstatně větším nebezpečí. Nadstandardní kód, který od něj falešné webové stránky chtěly, byl totiž číslo smlouvy.

S tím bylo možné ještě 15. června letošního roku zažádat přes internet o změnu mobilního telefonu, na který chodí autorizační SMS, jež jsou nezbytné k potvrzení odchozí platby z účtu. Jinak řečeno, zloděj si mohl díky tomuto číslu přesměrovat autorizační SMS na svůj mobil a konto potom vyluxovat.

Klient tomu mohl zabránit do 24 hodin (ještě do konce března to bylo jen dvanáct hodin), ale pokud například měl vypnutý vlastní telefon, o hrozící loupeži se nedozvěděl.

Aby tomu Česká spořitelna zabránila, zakázala před měsícem žádat o změnu autorizačního mobilu přes internet. Nově musí klienti žádat osobně v pobočce. Stejně to funguje u ČSOB nebo Komerční banky. Piráti se tak sice do napadeného konta dostanou, mohou si v něm prohlížet veškeré informace o penězích, ale nemohou je vybrat.

"Zatím se nestalo, že by našemu klientovi peníze skutečně z účtu zmizely," ubezpečuje mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Jak je možné, že si zákazník ničeho nevšimne a zlodějům dá do rukou přihlašovací údaje k účtu? Nevědomky si stáhne do počítače vir (trojského koně), jenž ho po "vyťukání" adresy banky automaticky přesměruje na falešné webové stránky zlodějů. Ty byly včera v případě České spořitelny k nerozeznání od těch originálních.

Obrana je přitom těžká. Vyplatí se navštěvovat jen známé weby a přihlašovat se k účtu z dobře zabezpečených počítačů. Pokud už klient vir chytí, antivirový program ho sice objeví, ale obvykle nezlikviduje. K tomu musí být vyčištěn celý počítač. U firmy to přijde až na tisíc korun.

Bojíte se využívat internetové bankovnictví?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 31. července 2008. Anketa je uzavřena.

Ne 1990
Ano 807


Nejčtenější

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...

Smrt novináře ničí saúdskou reputaci na trzích, investoři se zbavují akcií

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží (1. února 2015)

Zahraniční investoři se během minulého týdne ve velkém zbavovali saúdských akcií. Čistá hodnota jejich prodeje činila...

„Zemanův vodní kanál“ se vyplatí, tvrdí studie. Vyjde nejméně na 281 miliard

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Megalomanský vodní projekt Dunaj–Odra–Labe má ekonomický smysl, tvrdí studie proveditelnosti, která se zpracovávala dva...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Most zadarmo. Česko-italské sdružení stále nestíhá termíny

Stavba nového silničního mostu na Rokycanské třídě v Plzni. (6. listopadu 2015)

Kontrola Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) odhalila další zpoždění na opravě dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným...

Soud odblokoval majetek spolumajiteli FAU, firmu složily zajišťovací příkazy

Komín chemičky Precheza Přerov

Ostravský krajský soud odblokoval majetek spolumajiteli opavské firmy FAU Vojtěchu Csabimu, který byl spolu s dalšími...Najdete na iDNES.cz