Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační foto)

Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Česká spořitelna zažalovala prodej Sazky. Chce ho zrušit a vyměnit soudce

  • 31
Česká spořitelna napadla u soudu prodej Sazky novému vlastníkovi. Žalobou se domáhá zrušení smlouvy o prodeji skupinám KKCG a PPF, které loterijní firmu získaly za 3,81 miliardy Kč. Banka žaluje současně i insolvenčního správce Josefa Cupku. Chce též vyměnit soudce, který měl případ Sazky na starosti.

"Ano, žalobu na určení neplatnosti smlouvy o prodeji podniku jsme podali," řekla iDNES.cz Helena Matuszná z tiskového oddělení České spořitelny s tím, že banka podala žalobu Městskému soudu v Praze 31. října.

České spořitelně, jednomu z hlavních věřitelů Sazky, jde podle ní v žalobě o společný zájem všech věřitelů, čímž je maximalizace výnosu z prodeje a jeho spravedlivé rozdělení mezi věřitele. "Insolvenční řízení musí být, zejména u případu tohoto významu, vždy maximálně transparentní a otevřené a vedené v souladu v principu insolvenčního zákona. Proto požadujeme, aby naše pochybnosti a námitky posoudil a přezkoumal soud v úplném řízení," dodala Matuszná.

Banka: Soudce byl neuvěřitelně aktivní

Banka také zkraje své žaloby, kterou má redakce k dispozici, vysvětluje, proč chce vyměnit soudce Jaromíra Harmacha. Má totiž pochybnosti o jeho nestrannosti.

Ty vyvolalo jednání soudce, který se v podezřele krátkém čase (za zhruba tři hodiny) dokázal seznámit s námitkami České spořitelny napadající prodej Sazky a na devatenácti stránkách vypracovat erudované vysvětlení toho, proč námitky odmítá a prodej loterijní firmy tím potvrzuje. Banka se o této práci vyjádřila jako o "nadlidském úsilí".

Sazka i PPF si za prodejem stojí

Sazka je postupem banky překvapena. "Jsme přesvědčeni o tom, že jsme postupovali v souladu s insolvenčním zákonem i podmínkami, které pro výběrové řízení schválil věřitelský výbor, v němž zasedá i Česká spořitelna. Jsme proto překvapeni, že se banka snaží nyní tyto podmínky napadat a zpochybňovat," uvedla mluvčí Sazky a insolvenčního správce Lenka Angelika Tichá.

Nový spoluvlastník Sazky, společnost PPF, se ke kroku banky vyjádřil ostřeji. "Skupina PPF zcela nechápe postup České spořitelny, který považujeme za cílenou účelovou provokaci, jejímž cílem je poškodit společnost Sázková kancelář (společný podnik PPF a KKCG, pozn. redakce) a také věřitele společnosti Sazka ve prospěch skupiny Penta a její společnosti Fortuna," řekl mluvčí PPF Milan Tománek.

Banka už dříve vyjádřila námitky proti prodeji Sazky. Nelíbí se jí cena, která je podle jejích propočtů nízká, ani způsob prodeje v tendru. Česká spořitelna přiznává, že podmínky tendru v polovině srpna odsouhlasila. Počítala totiž s mnohem větší účastí zájemců. Informace o Sazce si tehdy vyžádaly desítky subjektů. Když se nakonec do tendru přihlásili pouze tři zájemci, začala požadovat jeho zrušení (více o stížnostech spořitelny čtěte zde).