Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: ČSA

České aerolinie zůstanou státní, rozhodla vláda

  • 49
České aerolinie zůstanou i nadále v rukou státu. Vláda v pondělí rozhodla, že je neprodá konsorciu Unimex-Travel Service. Privatizace ČSA tím končí. Ministerstvo financí minulý týden dosadilo do aerolinek nové vedení, které má ztrátovou společnost zachránit.

Konsorcium bylo jediným zájemcem v privatizaci. Za ČSA nabízelo zhruba miliardu korun. Podle ministra financí Eduarda Janoty mělo na rozhodnutí vlády vliv několik faktorů.

"Nejen nabídnutá cena, ale i určitá taktika při vyjednávání s odbory (ČSA) a zástupci firmy Unimex. Rozhodnutí vlády bylo jednoznačné, de facto všichni ministři s ním souhlasili," uvedl Janota.

Konsorcium v tiskové zprávě uvedlo, že rozhodnutí vlády respektuje, je ale přesvědčeno, že jeho nabídka byla nadstandardní. Podle Janoty si však zájemce kladl celou řadu nepřijatelných podmínek.

Stát by při "prodeji" musel doplácet

Společnost například chtěla cenu splácet ve čtyřech splátkách až do roku 2013, což je v rozporu s usnesením vlády. Stát by podle ministra neměl garanci, že dostane celou částku.

jak se firmě (ne)daří

ČSA mají finanční těžkosti. Ke konci roku očekávají ztrátu 3,3 miliardy korun. Aerolinkám má pomoci spolupráce s Letištěm Praha.

Konsorcium dále požadovalo, aby vlastní jmění ČSA bylo v okamžiku převzetí alespoň nulové. Ke konci srpna však bylo vlastní jmění minus 1,2 miliardy korun, stát by tak novému vlastníkovi musel ještě doplácel.

Janotovi také vadilo, že konsorcium žádalo odložení splatnosti úvěru od státní firmy Osinek ve výši 2,5 miliardy. Konsorcium prý navíc nesložilo kauci 20 milionů korun a mohlo být z tendru vyloučeno již dříve. Ministerstvo financí však nechtělo privatizaci přerušovat, aby se vyhnulo možným arbitrážím.

Výběrové řízení na nového majitele ČSA běželo od letošního února. Už v dubnu vláda z privatizace vyřadila společnost Darofan ze skupiny Aeroflot a investiční společnost Odien. V srpnu z tendru odstoupila kvůli krizi letecká společnost Air France - KLM.

Janota po jednání vlády představil plán, jak do ČSA nalít 2,5 miliardy korun, aniž by si zahrával s nedovolenou státní pomocí. Zmíněnou částku dluží aerolinky státnímu podniku v likvidaci Osinek.

Ministerstvo financí však nyní chystá takzvanou kapitalizaci dluhu, což znamená, že stát by místo peněz získal akcie ČSA. Stát má nyní v ČSA necelých 92 procent a při navýšení základního kapitálu by se tak "rozředily" podíly ostatních vlastníků.

"Je to určitě na hraně, ale předpokládám, že to mají právně podloženo. Moc jiných variant není," řekl ČTK k chystaným krokům analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Dvořák skončí v představenstvu letiště

Ministerstvo financí minulý týden obměnilo vedení představenstva i dozorčí rady ČSA. Byl to první signál, že stát privatizaci vzdal. - čtěte Zemětřesení v ČSA

Vedení představenstva převzal po Radomíru Lašákovi dosavadní šéf Letiště Praha Miroslav Dvořák. Obě firmy se tak personálně propojily. Dvořák, který bude zastávat i funkci prezidenta aerolinek, však skončí na pozici šéfa představenstva letiště. Letiště ale nadále povede z pozice generálního ředitele.

V ČSA probíhá restrukturalizace, která počítá s propouštěním a snižováním platů. Odbory po změně vedení přistoupily na snížení mezd až o 30 procent. Nejvíc se sníží platy pilotům a palubnímu personálu. - čtěte Pilotům ČSA klesnou mzdy o 30 procent

Souhlasíte s rozhodnutím vlády ponechat ČSA státu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 29. října 2009. Anketa je uzavřena.

Ano, privatizace byla nevýhodná
Ano, privatizace byla nevýhodná 4607

Ano, privatizace nebyla pro stát výhodná

Ne, stát bude muset ztrátovou firmu dál živit
Ne, stát bude muset ztrátovou firmu dál živit 1151