Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České banky by v cizině prohrály

  1:00aktualizováno  1:00
Tři velké české banky, které jsou vyšetřovány kvůli podezření z kartelu, budou muset před kontrolory obhájit existenci některých, v cizině neobvyklých poplatků. Může tím zesílit tlak na to, aby se platilo méně třeba za výběr z bankomatu nebo za odeslání peněz z účtu.
Peníze, koruna

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Radek KalhousMF DNES

V cizině bývají tyto základní služby zadarmo.

Naopak české banky si za ně z účtu strhávají stovky korun měsíčně, a vylepšují tím své zisky, které jsou oproti zahraničí rovněž vysoké.

Vlivný antimonopolní úřad pojal podezření, že tři velké banky uplatňují tuto politiku na úkor klientů, zneužívají své dominantní postavení a chovají se jako kartel.

Konečný verdikt přinese důležitý precedens v tom, jak zákon o kartelech vykládat a co si smějí velcí hráči na volném trhu dovolit.

Tichá dohoda
Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka v posledních letech - poté, co je koupily zahraniční finanční skupiny - začaly investovat do rozvoje a lepších služeb a spolu s tím postupně zvyšovaly cenu svých služeb.

Naposledy se poplatky zvyšovaly loni, kdy zdražila Česká spořitelna, Komerční banka i ČSOB. I přes růst poplatků těmto třem bankám přibylo klientů, ale i stížností, které byly pro kartelový úřad (ÚOHS) hlavním podnětem.

"ÚOHS zahájil správní řízení z vlastního podnětu na základě vyhodnocení situace na trhu, s přihlédnutím k četným stížnostem adresovaným jednotlivým institucím včetně ÚOHS," uvedl mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Úřad své postupy v živých kauzách nekomentuje, z jeho starých verdiktů lze však odhadnout další postup.

V Rakousku předloni velké banky dostaly vysokou pokutu, když kontroloři odhalili jejich pravidelné schůzky. Vyšetřování odhalilo i takové podrobnosti jako to, že bankéři diskutovali o úrokových sazbách a poplatcích a jedli přitom Sachrovy dorty.

V Česku a kdekoli v Evropě by však banky teoreticky mohly doplatit na podobnou cenovou politiku, aniž existují důkazy o vzájemných schůzkách nebo tajných smlouvách.

Za porušení volné soutěže lze podle právníků brát i takzvanou "kolektivní dominanci", kdy hráči mají dohromady velký podíl na trhu a postupují na úkor zákazníků. Tuto teorii úřad už několikrát uplatnil.

Banky mohou být v této souvislosti podezřelé proto, že postupně zvedaly poplatky za výběry z bankomatu na velmi podobnou úroveň, nebo proto, že účtují podobné poplatky za odchozí platby. Přitom vykazují dvakrát vyšší ziskovost proti západní Evropě, a ztrácejí tím prostor pro argumentaci z hlediska nákladů.

"Vzájemná koordinace v takových případech není nutná," uvádí expert na kartelové právo z Vysoké školy ekonomické Martin Boháček. "Úřady ale takto postupují jen málokdy a obtížně pak obhajují svůj postup u soudu," říká Boháček.

Úřad v bankách zabavil počítače a hledá důkazy o vzájemné domluvě. Bank se zastal guvernér národní banky Zdeněk Tůma. "Razance zásahu je pro mě poměrně překvapivá," řekl. 

Lidovci chtějí dál Bednáře
Akce proti bankám, svého druhu ojedinělá, přichází na závěr funkčního období nynějšího šéfa úřadu Josefa Bednáře. Toho nominovali před šesti lety lidovci a v září mu končí mandát. ČSSD chce post pro sebe, lidovci také. "Nevidím důvod, proč by tam neměl zůstat," uvedl šéf lidovců Miroslav Kalousek.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Najdete na iDNES.cz