Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České banky by v cizině prohrály

  1:00aktualizováno  1:00
Tři velké české banky, které jsou vyšetřovány kvůli podezření z kartelu, budou muset před kontrolory obhájit existenci některých, v cizině neobvyklých poplatků. Může tím zesílit tlak na to, aby se platilo méně třeba za výběr z bankomatu nebo za odeslání peněz z účtu.
Peníze, koruna

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Radek KalhousMF DNES

V cizině bývají tyto základní služby zadarmo.

Naopak české banky si za ně z účtu strhávají stovky korun měsíčně, a vylepšují tím své zisky, které jsou oproti zahraničí rovněž vysoké.

Vlivný antimonopolní úřad pojal podezření, že tři velké banky uplatňují tuto politiku na úkor klientů, zneužívají své dominantní postavení a chovají se jako kartel.

Konečný verdikt přinese důležitý precedens v tom, jak zákon o kartelech vykládat a co si smějí velcí hráči na volném trhu dovolit.

Tichá dohoda
Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka v posledních letech - poté, co je koupily zahraniční finanční skupiny - začaly investovat do rozvoje a lepších služeb a spolu s tím postupně zvyšovaly cenu svých služeb.

Naposledy se poplatky zvyšovaly loni, kdy zdražila Česká spořitelna, Komerční banka i ČSOB. I přes růst poplatků těmto třem bankám přibylo klientů, ale i stížností, které byly pro kartelový úřad (ÚOHS) hlavním podnětem.

"ÚOHS zahájil správní řízení z vlastního podnětu na základě vyhodnocení situace na trhu, s přihlédnutím k četným stížnostem adresovaným jednotlivým institucím včetně ÚOHS," uvedl mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Úřad své postupy v živých kauzách nekomentuje, z jeho starých verdiktů lze však odhadnout další postup.

V Rakousku předloni velké banky dostaly vysokou pokutu, když kontroloři odhalili jejich pravidelné schůzky. Vyšetřování odhalilo i takové podrobnosti jako to, že bankéři diskutovali o úrokových sazbách a poplatcích a jedli přitom Sachrovy dorty.

V Česku a kdekoli v Evropě by však banky teoreticky mohly doplatit na podobnou cenovou politiku, aniž existují důkazy o vzájemných schůzkách nebo tajných smlouvách.

Za porušení volné soutěže lze podle právníků brát i takzvanou "kolektivní dominanci", kdy hráči mají dohromady velký podíl na trhu a postupují na úkor zákazníků. Tuto teorii úřad už několikrát uplatnil.

Banky mohou být v této souvislosti podezřelé proto, že postupně zvedaly poplatky za výběry z bankomatu na velmi podobnou úroveň, nebo proto, že účtují podobné poplatky za odchozí platby. Přitom vykazují dvakrát vyšší ziskovost proti západní Evropě, a ztrácejí tím prostor pro argumentaci z hlediska nákladů.

"Vzájemná koordinace v takových případech není nutná," uvádí expert na kartelové právo z Vysoké školy ekonomické Martin Boháček. "Úřady ale takto postupují jen málokdy a obtížně pak obhajují svůj postup u soudu," říká Boháček.

Úřad v bankách zabavil počítače a hledá důkazy o vzájemné domluvě. Bank se zastal guvernér národní banky Zdeněk Tůma. "Razance zásahu je pro mě poměrně překvapivá," řekl. 

Lidovci chtějí dál Bednáře
Akce proti bankám, svého druhu ojedinělá, přichází na závěr funkčního období nynějšího šéfa úřadu Josefa Bednáře. Toho nominovali před šesti lety lidovci a v září mu končí mandát. ČSSD chce post pro sebe, lidovci také. "Nevidím důvod, proč by tam neměl zůstat," uvedl šéf lidovců Miroslav Kalousek.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Najdete na iDNES.cz