Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České Budějovice mají nový přístav, připomíná šest tužek

  11:21aktualizováno  11:21
Vypadají jako obří tužky. Místo kreslení ale budou mohutné ocelové tyče, jež vyrostly u Dlouhého mostu v Českých Budějovicích, sloužit ke kotvení lodí. Přístaviště Lannova loděnice na řece Vltavě dokončují technici právě v těchto dnech.

Vltavská vodní cesta, přístaviště Lannovy loděnice | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Tyče jsou ukotvené devět metrů pode dnem řeky. "Plovoucí, šedesát metrů dlouhé molo bude podél nich stoupat nebo klesat dle aktuální výšky hladiny vody. Lodě zde tak mohou kdykoli bez problémů zakotvit," popsal mluvčí Ředitelství vodních cest Václav Straka.

Netradiční konstrukce by podle propočtů měla zvládnout i povodně, jaké krajské město zažilo v roce 2002. S pevninou molo spojí můstky a schody nebo bezbariérová rampa pro vozíčkáře. Celkem si stavba přístaviště vyžádá zhruba dvacet milionů korun.

Kolaudace na začátku roku

Investorem je sice Ředitelství vodních cest, ale po dokončení se o ni bude starat město. "Dohodli jsme se tak s ředitelstvím i Povodím Vltavy. Přístaviště by mělo být zkolaudováno na začátku příštího roku," řekla náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová.

Vltavská vodní cesta, přístaviště Lannovy loděnicePřístaviště nepotřebuje žádnou stálou obsluhu, ale jeho technické části je třeba pravidelně kontrolovat. "Přistávání lodí bude zdarma. Každý lodivod si za své plavidlo zodpovídá sám, na nás je jen údržba venkovních ploch, což je pár metrů čtverečních travnaté plochy a chodníku. Cenově je to zanedbatelná částka," dodala Popelová.

Podobně se podle ní starají obce a města o přístaviště na plavebním Baťově kanále na Zlínsku. Samotnou plovoucí část mola v Budějovicích pak bude po dohodě s radnicí udržovat Povodí Vltavy. Na oplátku může přístaviště využívat pro své potřeby.

"Bylo by zbytečné si kvůli tomu najímat firmu, proto jsme se takto s Povodím domluvili. Navíc tu lodě zastaví jen při nástupu a výstupu turistů. K delšímu kotvení bude sloužit přístav v Českém Vrbném," upřesnila Popelová.

Vltavská vodní cesta, přístaviště Lannovy loděnice

Samotnou stavbu přístaviště sice platí Ředitelství vodních cest, další potřebné zázemí ale financuje město. To v první polovině příštího roku vybuduje na levémbřehu Vltavy přístupový chodník, veřejné osvětlení a sociální zázemí pro návštěvníky.

"Celkem vše vyjde na zhruba tři miliony korun. Lodní doprava ale posílí cestovní ruch ve městě a chceme, aby se Lannova loděnice stala důstojnou vstupní branou do Budějovic," podotkla Popelová.

Zatím doplují na Hlubokou

Přestože přístaviště u Dlouhého mostu bude hotové už příští rok, lodě jej začnou využívat pravděpodobně až v plavební sezoně roku 2011. V té době totiž bude dokončený i plavební kanál na jezu v Českém Vrbném.

Výletní plavidla dlouhá až 38,5 metru s nosností do tří set tun tak budou moci plout mezi Budějovicemi a Hlubokou na úseku dlouhém téměř devět kilometrů.

V budoucnu počítá Ředitelství vodních cest se splavněním dalších částí řeky směrem na Týn nad Vltavou. Záleží ale na penězích. Celkem by totiž trasa z Budějovic do Týna dlouhá téměř 33 kilometrů měla stát okolo 870 milionů korun.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Další z rubriky

Kontrolní orgán Českých drah povede Petr Moos

Bývalý ministr dopravy Petr Moos

Dozorčí radu Českých drah povede podle očekávání bývalý šéf dopravního resortu Petr Moos. Do čela si jej na prvním...

Bitva o českou železnici startuje. Boje o regionální tratě zvýší pohodlí

Největší železniční dopravci v Česku. České dráhy, RegioJet a Leo Express.

Dlouholeté smlouvy s Českými drahami končí v řadě krajů už v závěru příštího roku. Kraje proto budou v soutěži znovu...

Kdo dodá nové vlaky za 15 miliard? ČD se chystají na otevírání trhu

Třívozová jednotka RegioPanter na kolejích VUŽ

České dráhy vypsaly soutěž na sto dvacet nových vlaků pro regionální linky. Předpokládaná hodnota dodávky by se měla...

Najdete na iDNES.cz