Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České cestovky šetří, lety za exotikou prodlužují mezipřistání

  1:37aktualizováno  1:37
Až 21 hodin namísto 11 mohou strávit na cestě turisté, kteří se rozhodnou letět v zimě s českými cestovními kancelářemi do Mexika. Cestovky totiž na dlouhé trasy kvůli úsporám nasazují letadla s kratším doletem, které musí mít několik mezipřistání, aby dotankovaly palivo. Cesta se tak výrazně prodlužuje.

Ještě loni cestovní kanceláře létaly s Boeingem 767. | foto: Michal Šula, MF DNES

Například lidé, kteří se budou na konci března vracet s Exim Tours z mexického Cancúnu, se nejprve podívají do Kostariky, pak přelétnou do Salvadoru, a když už konečně vyrazí směrem k domovu, zastaví se ještě pokaždé na hodinku pro palivo na Bermudách a Azorských ostrovech. Na cestě tak stráví přes 21 hodin. Běžný přímý let přitom trvá zhruba polovinu času. Let ve směru do Cancúnu je o něco kratší – zabere 17 hodin.

Po dvou letech dopravy dálkovými letadly musí letos turisté vzít zavděk Boeingy 737-800, které zpravidla létají jen na linkách po Evropě. Stroje patřící společnosti Travel Service nedolétnou bez tankování až do Karibiku a musí cestou dvakrát přistát pro palivo.

Cestovky i nadále inzerují, že nabízejí přímé lety z Prahy, o mezipřistání příliš nemluví. Všechny však při zkušebním nákupu informovaly o tom, že se let protáhne. Problém se týká všech cestovních kanceláří, které nabízejí exotickou dovolenou charterovými letadly z Prahy. Nejde přitom jen o délku letu, ale i o pohodlí během letu.

Malé letadlo je pro cestovky jistota

Podle Stanislava Zímy z Exim Tours ještě není itinerář na 30. březen, kdy je plánován let z Mexika do Prahy se čtyřmi zastávkami, definitivní. "Záleží totiž na prodeji a momentální obsazenosti jednotlivých destinací," uvedl Zíma.

Podle něj jsou letadla úplně nová a firma je používá, protože v Česku jiné dálkové letadlo není. "Mají upravenou konfiguraci, více prostoru pro cestující," tvrdí Zíma.

Důvodů, proč se cestovky vracejí k letadlům ne zcela vhodným pro dálkové trasy, je několik. Po loňské krizi měly potíže prodat dost míst ve velkých letadlech, a tak vsadily na jistotu – nasazení malého letadla, které má zhruba o sto míst méně než uplynulou zimu používaný Boeing 767.

Cesta s mezipřistáními

O kolik je delší cesta s mezipřistáními:


Dominikánská republika
přímý let: 9.30
1 mezipřistání: 12.00
2 mezipřistání: 15.00

Kuba
přímý let: 10.00
1 mezipřistání: 12.30
3 mezipřistání: 17.30

Mexiko
přímý let: 11.00
2 mezipřistání: 17.00
3 mezipřistání: 19.00
4 mezipřistání: 21.20

Pozn.: Časy platí pro let směrem do Česka

Další dlouhodobý problém tkví v tom, že dvě největší skupiny cestovek – Exim Tours a kanceláře kolem Čedoku – nejsou schopné se dohodnout na používání jednoho velkého letadla.

Paradoxně je tak výsledkem v součtu vyšší počet nabízených sedadel než v jednom velkém letadle. Aby tuto kapacitu cestovky naplnily, používají stejné letadlo pro obsluhu dvou i více destinací: například ten, kdo letí do Mexika, cestuje společně s lidmi do Salvadoru.

Lety do Karibiku měly být původně kratší – s jedním mezipřistáním v kanadském Ganderu. Kanadská strana však odmítla možnost, že by si lidé nemuseli na přistání pořizovat vízum. Samy cestovní kanceláře přiznávají, že plnit charterové lety letos nejde příliš dobře.

"U poznávacích zájezdů a pobytových zájezdů pravidelnými linkami jdou prodeje velmi dobře, u charterů to není moc slavné," připouští šéf Eso Travel Tomáš Cikán.

"Lidé, kteří už udělali jednou zkušenost s dálkovým letem malým letadlem, takto létat nechtějí," domnívá se Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR.

Cestovky slibují, že na příští zimu se vrátí opět dálkové letadlo. Některé už ke svým zájezdům začaly nabízet dopravu i pravidelnými linkami. "Cena je prakticky stejná," říká mluvčí CK Fischer Dan Plovajko.

Autor:Nejčtenější

Kaufland šetří a má prázdné regály, stěžují si zákazníci i dodavatelé

(Ilustrační snímek)

Německý obchodní řetězec Kaufland začal od začátku roku šetřit. Snížil počet vlastních brigádníků a externím...

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Na dráty i na baterky. Trolejbusy s pomocnými bateriemi přesvědčily dopravce

Plzeňská Škoda Electric dodá kompletní elektrickou výzbroj a zajistí finální...

Zájem o trolejbusy s přídavnými akumulátory roste, v Česku už vyrobili více než stovku vozidel. Část z nich putovala do...

Stavba koridoru pro vlaky z Prahy na jih může začít, Strabag ustoupil

Práce u Vladislavi se zdržely kvůli nutné sanaci skály nad tratí.

Železničáři mohou začít se stavbou nové koridorové trati mezi Sudoměřicemi a Voticemi. Zakázku na jednu z největších...

Šéf správy železnic chystá reorganizaci, zaměří se hlavně na nádraží

Nepoužívaná železniční trať u Dobronína na Jihlavsku

Nový šéf Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jiří Svoboda rozjede reorganizaci. Cílem je snížení počtu odborných...

Najdete na iDNES.cz