České dráhy kopírují konkurenci, akční jízdné bude platit jen na jeden spoj

  14:29aktualizováno  15:04
Akční jízdenky Českých drah už nepůjde využít pro jakýkoliv spoj, ale budou podobně jako u soukromníků vázané na konkrétní vlak. Smůlu tak budou mít ti cestující, kterým vlak ujede před nosem. Doposud jim totiž tzv. Včasná jízdenka zakoupená v pokladně nebo přes internet platila na jakýkoliv další spoj jedoucí ten samý den.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

České dráhy v pátek oznámily úpravu ceníku, kvůli které bude možné využít akční jízdenku pouze pro daný spoj. Hlouběji do kapsy si tak budou muset sáhnout jednak ti, kterým vlak ujede před nosem, ale také ti, kteří možnosti Včasné jízdenky využívali plánovaně – koupili si třeba jízdenku na ranní spoj, která byla ve slevě, ale pak jeli až odpoledním vlakem.

Zrušení takzvaných Včasných jízdenek oznámily České dráhy krátce poté, co ministerstvo dopravy kritizovalo způsob výpočtu cen jízdného pro studenty a seniory, kterým od září náleží 75procentní sleva. Státem vlastněný dopravce vypočítával z obvyklé ceny vázané na počet ujetých kilometrů, která je ale v řadě případů vyšší, než za kolik skutečně jezdí cestující využívající akční slevy.

Akční nabídky, které při nákupu s předstihem na řadě tras srovnaly cenu vlaku s autobusovou konkurencí, měly podle drah nahradit rozšíření nových akčních slev označovaných jako SuperAkční jízdenka. Přechod ale provázely komplikace a tak se během pátečního dopoledne cestující na e-shopu setkávali s mnohem vyššími cenami počítanými pouze podle kilometrového tarifu.

To bylo podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského způsobeno technickým problémem při úpravě aplikace. Na většině využívaných tras by cena Včasné jízdenky a SuperAkční jízdenky měly zůstat totožné. Nejmarkantnější změnou pak zůstává právě omezení platnosti jízdenky na jediný spoj.

Ne všude ale nová SuperAkční jízdenka nahradí tu dosavadní Včasnou. Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout cestující například na trase Praha  - Rumburk. „Zatímco dosud jsem za tuto cestu zaplatil maximálně 139 korun, po zrušení slevy teď zaplatím nejméně 260. Zřejmě budu muset po letech začít znovu jezdit autobusem, který cenu kolem 130 korun stále drží,“ napsal redakci pan Vítězslav.

Volnost ve výběru vlaku České dráhy omezily pro jízdenky nakupované s předstihem už loni v září. Tehdy přestaly Včasné jízdenky platit na všechny denní spoje na zakoupené trase a cestující musel závazně vyznačit vlak, kterým pojede. Jízdenka pak platila pouze na následující spoje pro případ, že cestujícímu vybraný vlak ujel.

Jízdenku jde vrátit patnáct minut před odjezdem

Koupení jízdenky jde u Českých drah bezplatně stornovat čtvrt hodiny před odjezdem vlaku. To ale ve většině případů dává smysl u jízdních dokladů zakoupených online prostřednictvím e-shopu Českých drah nebo aplikace Můj vlak.

Při zakoupení jízdenky v předstihu na pokladně je sice rovněž možné jízdenku stornovat nejpozději patnáct minut před odjezdem, lze to ale udělat pouze osobně na pokladně, kde byl lístek vystaven.

Patnáctiminutovou lhůtu má pro stornování jízdenek i konkurenční RegioJet. Jízdenku Leo Expressu je možné stornovat až do doby odjezdu vlaku. Je to ale bezplatné pouze tehdy, když se cestující rozhodne cenu jízdenky převést na účet ve formě takzvaných Leo korun pro budoucí nákup jízdenek tohoto dopravce. Pokud chce cestující vrátit peníze, bude mu stržena částka třicet korun, uvedl mluvčí společnosti Emil Sedlařík. U skupinové jízdenky je storno možno provést maximálně 24 hodin před pravidelným odjezdem.

Autor:

Nejčtenější

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Další z rubriky

320 kilometrů v hodině. V Maroku bude jezdit nejrychlejší vlak v Africe

Moderní rychlovlaky by měly mezi Prahou a Brnem jezdit 350kilometrovou

Železnice za 55 miliard korun, po které se požene rychlovlak rychlostí 320 kilometrů za hodinu, se slavnostně otevřela...

Rychlovlaky od Škody Transportation se budou prohánět po německých tratích

Škoda Transportation začne dodávat dvoupodlažní vysokorychlostní soupravy (na...

Škoda Transportation začne dodávat dvoupodlažní vysokorychlostní soupravy pro německou trať Mnichov–Norimberk. Od jara...

Nebesům kralují Asiaté, evropské i americké aerolinky propadly

Dopravní letadlo Airbus A350-900, které společnost Singapore Airlines nasazuje...

Australský server AirlineRatings.com v úterý zveřejnil svůj seznam nejlepších aerolinií pro rok 2019. Na prvním místě...

Najdete na iDNES.cz