Českým drahám narostla obsazenost vlaků, v pololetí o 2,5 milionu lidí

  13:03aktualizováno  13:03
Během letošního pololetí cestovalo vlaky Českých drah o zhruba dva a půl milionu cestujících více než v prvních šesti měsících loňského roku. Největší nárůst dopravce zaznamenal na dálkových spojích a v příměstské dopravě, zejména v pražské aglomeraci. Celkem společnost přepravila přes osmdesát devět milionů pasažérů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor TeichmannMAFRA

„Více cestujících využívá vlaky Českých drah například z Prahy do Olomouce, Ostravy, Opavy a na celou střední a severní Moravu. Poptávka roste ale i v jiných směrech, například mezi Prahou a jižními, západními nebo severovýchodními Čechami,“ uvedl dopravce v tiskové zprávě.

KVÍZ: Znáte šukafon nebo ranžír? Rozkryjte železniční slang šotoušů

Počty cestujících na železnici rostou už několik let po sobě. Vloni podle statistik ministerstva dopravy cestovalo vlaky 183 milionů lidí, o čtyři miliony více než rok před tím. Velkou většinu z těchto cestujících, 174 milionů, přepravily ČD, pro které to znamenalo meziroční nárůst o 3,2 milionu pasažérů a pokračování růstového trendu trvajícího od roku 2010.

Návrat lidí do železniční dopravy hodnotil jako úspěch stávajícího managementu i ministr dopravy Dan Ťok. I přes to ale požaduje odvolání současného vedení státem vlastněného dopravce a vypsání výběrových řízení na volné pozice. Důvodem je odmítavý postoj  vedení ČD k plánům na postupné otevírání železničního trhu prostřednictvím veřejných soutěží.

„Budu chtít, aby dozorčí rada vypsala výběrové řízení na členy představenstva, abychom dostali do vedení Českých drah profesionální management, který přestane říkat, proč to nejde, a který se na liberalizaci bude seriozně připravovat,“ řekl před měsícem MF DNES Ťok.   Konkrétně ministr kritizoval skutečnost, že vedení státem vlastněných drah shodilo ze stolu už dříve schválenou dohodu o postupném vypisování soutěží na jednotlivé rychlíkové linky.

Růst počtu cestujících oznámil i konkurenční Leo Express. Podle mluvčího společnosti Emila Sedlaříka za prvních šest měsíců jejich počet narostl meziročně o pětinu na 750 tisíc. Spolu s tím společnosti, která provozuje i autobusovou dopravu,  vzrostl obrat na 315 milionů korun.

Žluté vlaky a autobusy RegioJetu zatím ještě počet cestujících spočítaný nemají. „RegioJet v prvním pololetí počítá s masivním nárůstem počtu cestujících v řádech o stovky tisíc více v meziročním srovnání,“ uvedl mluvčí Aleš Ondrůj. Za velkou část předpokládaného nárůstu bude společnost vděčit zavedení nové linky do rakouské Vídně, kterou společnost provozuje od loňského prosince a během prvního pololetí jí využilo na půl milionu cestujících.

Návrat cestujících podle dopravních expertů táhne především obnova železničních vozidel a postupné modernizace tratí, které umožňují zkrácení dojezdových časů a tím pádem i zvýšení atraktivity železniční dopravy vůči autobusové a individuální dopravě. V  nejbližší době podle vedení drah investice do vozidlového parku zlepší cestování zejména v dálkové dopravě. 

„Na konci léta se konečně také začne projevovat plošné rozšiřování wifi připojení k internetu do dálkových vlaků. Pokračuje i modernizace dalších osobních vozů pro dálkové linky, kde se pro zákazníky pozitivně projeví také pořízení čtyř desítek osobních vozů od rakouských drah,“ uvedl člen představenstva odpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Z Prahy do Varů pod dvě hodiny. Lázeňské město může přiblížit rychlotrať

Lázeňské centrum Karlových Varů

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) prověřuje ekonomickou efektivitu vysokorychlostní železnice z Kralup nad...

Už by to nebyly dálnice, říká o zákazu jízdy kamionů vlevo šéf svazu dopravců

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce....

V návaznosti na kolaps dopravy na nejvytíženější české dálnici D1 oznámil ministr dopravy Dan Ťok záměr zakázat na...

Stávka v Německu zastavila dálkové vlaky, zasáhla i spojení s Českem

Prázdná tabule s odjezdy vlaků na nádraží v Kolíně nad Rýnem.

V celém Německu se v pondělí ráno zastavila dálková železniční doprava. O tomto kroku, který vedl i ke zrušení několika...

Najdete na iDNES.cz