Českým drahám narostla obsazenost vlaků, v pololetí o 2,5 milionu lidí

  13:03aktualizováno  13:03
Během letošního pololetí cestovalo vlaky Českých drah o zhruba dva a půl milionu cestujících více než v prvních šesti měsících loňského roku. Největší nárůst dopravce zaznamenal na dálkových spojích a v příměstské dopravě, zejména v pražské aglomeraci. Celkem společnost přepravila přes osmdesát devět milionů pasažérů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor TeichmannMAFRA

„Více cestujících využívá vlaky Českých drah například z Prahy do Olomouce, Ostravy, Opavy a na celou střední a severní Moravu. Poptávka roste ale i v jiných směrech, například mezi Prahou a jižními, západními nebo severovýchodními Čechami,“ uvedl dopravce v tiskové zprávě.

KVÍZ: Znáte šukafon nebo ranžír? Rozkryjte železniční slang šotoušů

Počty cestujících na železnici rostou už několik let po sobě. Vloni podle statistik ministerstva dopravy cestovalo vlaky 183 milionů lidí, o čtyři miliony více než rok před tím. Velkou většinu z těchto cestujících, 174 milionů, přepravily ČD, pro které to znamenalo meziroční nárůst o 3,2 milionu pasažérů a pokračování růstového trendu trvajícího od roku 2010.

Návrat lidí do železniční dopravy hodnotil jako úspěch stávajícího managementu i ministr dopravy Dan Ťok. I přes to ale požaduje odvolání současného vedení státem vlastněného dopravce a vypsání výběrových řízení na volné pozice. Důvodem je odmítavý postoj  vedení ČD k plánům na postupné otevírání železničního trhu prostřednictvím veřejných soutěží.

„Budu chtít, aby dozorčí rada vypsala výběrové řízení na členy představenstva, abychom dostali do vedení Českých drah profesionální management, který přestane říkat, proč to nejde, a který se na liberalizaci bude seriozně připravovat,“ řekl před měsícem MF DNES Ťok.   Konkrétně ministr kritizoval skutečnost, že vedení státem vlastněných drah shodilo ze stolu už dříve schválenou dohodu o postupném vypisování soutěží na jednotlivé rychlíkové linky.

Růst počtu cestujících oznámil i konkurenční Leo Express. Podle mluvčího společnosti Emila Sedlaříka za prvních šest měsíců jejich počet narostl meziročně o pětinu na 750 tisíc. Spolu s tím společnosti, která provozuje i autobusovou dopravu,  vzrostl obrat na 315 milionů korun.

Žluté vlaky a autobusy RegioJetu zatím ještě počet cestujících spočítaný nemají. „RegioJet v prvním pololetí počítá s masivním nárůstem počtu cestujících v řádech o stovky tisíc více v meziročním srovnání,“ uvedl mluvčí Aleš Ondrůj. Za velkou část předpokládaného nárůstu bude společnost vděčit zavedení nové linky do rakouské Vídně, kterou společnost provozuje od loňského prosince a během prvního pololetí jí využilo na půl milionu cestujících.

Návrat cestujících podle dopravních expertů táhne především obnova železničních vozidel a postupné modernizace tratí, které umožňují zkrácení dojezdových časů a tím pádem i zvýšení atraktivity železniční dopravy vůči autobusové a individuální dopravě. V  nejbližší době podle vedení drah investice do vozidlového parku zlepší cestování zejména v dálkové dopravě. 

„Na konci léta se konečně také začne projevovat plošné rozšiřování wifi připojení k internetu do dálkových vlaků. Pokračuje i modernizace dalších osobních vozů pro dálkové linky, kde se pro zákazníky pozitivně projeví také pořízení čtyř desítek osobních vozů od rakouských drah,“ uvedl člen představenstva odpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Zdržovací taktika Kapschi málem vyšla. Chyběly dva měsíce, tvrdí Ťok

Ilustrační snímek

Od dalšího prodloužení mýtné smlouvy s Kapschem dělily Česko dva měsíce, zdůvodnil potřebu rychle uzavřít smlouvu s...

OBRAZEM: Přes 16 hodin v letadle. Letečtí fandové mají z čeho vybírat

Dopravní letadlo Airbus A350-900, které společnost Singapore Airlines nasazuje...

Pro některé čirý masochismus, pro jiné nebeský zážitek. Deset nejdelších letů světa má jedno společné. V oblacích...

Obce a kraje si samy rozhodnou, na kterých jedničkách budou vybírat mýto

Ilustrační snímek

Kraje a obce budou rozhodovat o tom, na kterých konkrétních úsecích silnic prvních tříd budou od roku 2020 platit...Najdete na iDNES.cz