Tato společnost, která vyhrála soutěž na provoz rychlíků mezi Plzní a Mostem,...

Tato společnost, která vyhrála soutěž na provoz rychlíků mezi Plzní a Mostem, si je z Německa vezla přes nádraží Ústí - Střekov, ze kterého pochází i tyto fotografie. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Rychlíkový chaos. České dráhy odmítají uznávat jízdenky nové konkurence

  • 216
Cestující mezi Plzní a Mostem od 11. prosince čeká při plánování cesty vlakem nejen hledání času odjezdu, ale i dopravce. Vstup konkurence na další tuzemskou trať upozornil na dlouho neřešený problém české železniční dopravy: vzájemné uznávání jízdenek dopravci.

Na trať poprvé vyrazí státem objednané rychlíky u soukromého dopravce GW Train Regio. Spolu s nimi se však po kolejích budou prohánět rychlíky a osobní vlaky placené z krajských peněz v režii Českých drah. Každý z dopravců bude mít své jízdenky, jiné nebude uznávat.

Komplikace je to především pro pravidelné cestující s dlouhodobými jízdenkami, což podle odborníků může vést k jejich odlivu. Ze šesti rychlíkových spojů denně budou čtyři připadat na GW Train Regio, dva budou dál provozovat České dráhy. Těm zůstávají i osobní vlaky na této trase.

Ťok vyšachoval České dráhy. Do Mostu pojedou rychlíky soukromého dopravce

„Zejména pravidelní cestující budou poškozeni tím, že pro ně v podstatě některé vlaky zmizí z nabídky,“ říká Tomáš Záruba z Centra pro efektivní dopravu. „Kdo jezdí denně a chce mít předplaceno s flexibilní možností využít cokoliv svým směrem, ten zapláče. Stejně tak ten, kdo podniká cesty sice často, avšak různými směry,“ dodal.

GW Train Regio se pokoušel s Českými drahami dohodnout na tom, aby si společnosti jízdenky vzájemně uznávaly, ale neuspěl. Každý dopravce proto bude jezdit podle svého tarifu. GW Train je nyní v základních cenách levnější. Přišel i se slevovými kartami, například celoroční jízdenkou za 14 tisíc korun.

Celoroční jízdenky znamenají připoutání k jednomu dopravci, a tudíž menší výběr vlaků. Například pokud ráno pojede cestující s Českými drahami v 5:53 rychlíkem do Plzně něco vyřídit na úřadech a před desátou dopoledne zjistí, že může jet zpět, bude mu zpáteční lístek od Českých drah k ničemu. Rychlík v deset totiž bude jezdit v barvách GW Train Regio. České dráhy ten svůj přistaví až v poledne.

Právní překážky

České dráhy vysvětlují neuznávání jízdenek tím, že neexistuje platná legislativa, která by upravovala vzájemné uznávání jízdních dokladů. „Dosavadní snahy o obchodní dohodu v této oblasti vždy narazily na právní překážky a hlavně neexistenci clearingového centra,“ tvrdí mluvčí ČD Radka Pistoriusová.

Zajímavé však je, že u vlaků provozovaných pro stát České dráhy bez problémů s konkurencí spolupracují. Pokud si cestující koupí jízdenku z Prahy do Kraslic, jede na jeden lístek nejdřív s Českými drahami a poté ze Sokolova do Kraslic s GW Train Regio. I proto odmítnutí vypadá spíše jako obstrukce proti nástupu soukromníků. Soutěžím na provoz vlaků se České dráhy snaží bránit za každou cenu.

Soutěž na provoz státních rychlíků mezi Plzní a Mostem, kterou vyhrála firma GW Train Regio, následně zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ministerstvo dopravy se však kvůli výrazné úspoře rozhodlo zadat zakázku přímo. Za každý kilometr bude platit 78 korun, kraje na téže trati platí Českým drahám zhruba o čtvrtinu vyšší cenu.

Předčasná liberalizace?

Státní dopravce nepočítá s tím, že by byl na začátku benevolentnější ke klientům, kteří přijdou s jízdenkou od soukromníka. „Je to důsledkem předčasné liberalizace bez ošetření kritických míst ze strany státu. V důsledku bude touto liberalizací cestující poškozen, minimálně v oblasti odbavení, kde není státem zajištěna tarifní integrace, a přesto se již otevírá trh veřejné železniční dopravy,“ dodala Pistoriusová.

Řešení chaosu na trase jsou dvě. Kraje vážně uvažují, že i zbývající dva rychlíky zadají přímo dopravci GW Train Regio. Ministerstvo dopravy chce navíc spustit jednotný tarif včetně clearingového centra. Slibuje ho však nejdříve na rok 2019.