České dráhy po čtyřech letech opraví poničený vlak. Zaplatí 105 milionů

  13:20aktualizováno  13:20
České dráhy vrátí na koleje jednotku CityElefant, kterou musely v roce 2011 kvůli velkému poškození způsobeném srážkou s posunovací lokomotivou odstavit. Na opravu pak čeká také další vlak poničený při letošní červencové nehodě na Masarykově nádraží, kdy vjel až na nástupiště.

Kolize osobního vlaku a posunovací lokomotivy v Libni (23.8. 2011) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Zakázku na opravu jednotky získal výrobce vlaků CityElefant, ostravská společnost Škoda Vagónka. České dráhy za opravu zaplatí 105 milionů korun, což je o pět milionů korun více, než původně čekaly. Oprava vyjde zhruba o polovinu levněji, než kolik by stálo pořízení nového vlaku.

„Jedná se o poměrně vysoké částky, je proto potřeba dobře zvážit efektivitu opravy a samozřejmě zajistit potřebné prostředky,“ vysvětlil mluvčí Českých drah Radek Joklík, proč oprava začne více než čtyři roky po samotné nehodě.

K nehodě došlo v srpnu roku 2011 v železniční stanici v pražské Libni, kdy se příměstská jednotka srazila s lokomotivou ČD Cargo. Při nehodě se zranilo několik cestujících a strojvedoucí ČD Cargo (čtěte zde). Prvotní škodu na místě tehdy Drážní inspekce odhadla na 13 milionů korun.

Podobným procesem opravy by měl projít také poničený vlak z letošní nehody na Masarykově nádraží, kdy jednotka vjela až na nástupiště (čtěte zde).

Dráhy platí opravy ze svého

České dráhy nemají na své vozy obdobu „havarijního“ pojištění pro podobné nehody, proto si musí platit opravu ze svého. Podle Joklíka jsou důvodem vysoké náklady, které by se jen za nová vozidla vyšplhaly na desítky milionů korun.

„Škody, které nám na vozidlech způsobí nejčastěji motoristé, jsou plně kryty z jejich povinného ručení. Případy, kdy pojištění viníka nepokrývá škodu nám způsobenou, jsou výjimečné a zdaleka nedosahují výše pojistného v případě sjednání plošného pojištění vozidel,“ dodal Joklík. Podle něj se rozhodly jít České dráhy cestou takzvaného samopojištění, tedy krytí rizika z vlastních zdrojů s cílem minimalizovat náklady na pojistném.

České dráhy si koupily postupně celkem 83 jednotek CityElefant, nasazují je hlavně na příměstské vlaky. Poslední zařadily do provozu v roce 2013.

Osobní vlak s posunovací lokomotivou se srazil v srpnu 2011:

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Dámská a pánská volenka za 100 tisíc. Sezona tanečních startuje

Taneční pro mládež v tak masovém měřítku jsou unikát, který má obdoby jen na...

Kdo z absolventů tanečních by si nepamatoval, jak při střídavé mazurce vyzkoušel hned několik tanečních partnerů? Pro...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Další z rubriky

Zdržovací taktika Kapschi málem vyšla. Chyběly dva měsíce, tvrdí Ťok

Ilustrační snímek

Od dalšího prodloužení mýtné smlouvy s Kapschem dělily Česko dva měsíce, zdůvodnil potřebu rychle uzavřít smlouvu s...

Obce a kraje si samy rozhodnou, na kterých jedničkách budou vybírat mýto

Ilustrační snímek

Kraje a obce budou rozhodovat o tom, na kterých konkrétních úsecích silnic prvních tříd budou od roku 2020 platit...

Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...Najdete na iDNES.cz