Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České dráhy ruší spoje, další omezují

  9:04aktualizováno  9:04
Tuto sobotu vyjede osmdesát vlakových spojů naposledy, u stejného množství dalších dojde k omezení. Ve dvou krajích úřady nezaplatí celý jejich provoz, a České dráhy proto zruší nejméně užívané linky. V jiných krajích nebyly spory o financování tak velké, aby došlo k rušení spojů.

Na druhou stranu dráhy nabídnou některé nové služby, aby čelily odlivu zákazníků. Ten souvisí se začátkem prázdnin.

Kraje neplatí, vlaky nejedou
Naposledy se tento týden svezou některými spoji například lidé z Ústeckého a Královéhradeckého kraje, za týden je už v jízdním řádu nenajdou. Jejich krajské úřady na udržení linek vyčlenily méně peněz, než požadovaly dráhy.

V Ústeckém kraji chtěli železničáři na zachování dopravy v současném rozsahu 453 milionů korun, krajští radní jim nakonec nabídli jen 335 milionů.

Hejtman kraje Jiří Šulc se dohodl se zástupci drah, že se zruší bezmála každý desátý z nejméně užívaných spojů. Vlaky tedy budou jezdit méně často a některé jen ve všední dny.

"Od neděle 12. června začne platit nový jízdní řád. Šedesát spojů nepojede vůbec a u dalších osmdesáti dojde k omezení do režimu kladívek, což znamená, že budou jezdit jen v pracovní dny," vysvětlil dopad nové situace na dopravu Petr Hinterholzinger z ústecké správy drah.

V hradeckém kraji dostanou dráhy od krajského úřadu o patnáct procent méně peněz, což se odrazí ve zrušení zhruba dvacítky spojů. Nejvíce jich zanikne na trati mezi Dobruškou a Opočnem a mezi Starou a Novou Pakou.

V ostatních regionech se zástupci samospráv a drah dohodli, a proto zatím o rušení spojů neuvažují.

Ale například v Plzeňském kraji musí železničáři doložit, jak vypočítávají cenu přepravy ve výši šesti milionů měsíčně. Pokud tak neučiní, přijdou za rok o 72 milionů korun.

"Kdybychom o tyto prostředky přišli, museli bychom i my přistoupit k redukci spojů v kraji. Nyní k tomu zatím nemáme důvod," uvedl Ladislav Seemann z plzeňského ředitelství ČD.

Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského nemají železnice na rušení spojů vliv. "Vše záleží na krajských samosprávách a ministerstvu dopravy, kolik spojů a v jakém rozsahu si objednají," uvedl.

Ačkoliv jsou České dráhy fakticky monopolním podnikem v osobní železniční přepravě, některé tratě jsou již několik let v soukromých rukou. Společnost Viamont vlastní tři regionální tratě na Karlovarsku a Královéhradecku, po kterých loni přepravila více než milion lidí.

Další soukromá společnost Connex představila nedávno na trati Pardubice-Liberec nový rychlík značky Siemens Desiro, který by mohl v budoucnu rychlostí a přepravní kvalitou konkurovat spojům Českých drah.

Nové služby na léto
Za necelý měsíc začnou prázdniny a dovolené a ve vlacích zůstanou tisíce prázdných míst. České dráhy chtějí letnímu odlivu zákazníků čelit speciálními službami a slevami. Kromě populárního Jadran Expressu, který bude vozit každý pátek turisty i s auty do chorvatského Splitu, připravují dráhy autovlaky také z Prahy do Košic a do Popradu na Slovensku.

Zvláštní nabídku drah mohou využít studenti a lidé do 26 let. Pro ně jsou letos opět připraveny Junior pasy Léto za stokorunu s tříměsíční platností od 21. června. S jízdenkami InterRail a Eurodomino mohou navíc procestovat řadu evropských zemí.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...Najdete na iDNES.cz