Deutsche Bahn hodlají v příštích letech výrazně omezit počty nočních vlaků

Deutsche Bahn hodlají v příštích letech výrazně omezit počty nočních vlaků | foto: Deutsche Bahn

České dráhy hledají, kdo jim bude provozovat spací vozy další roky

  • 25
Po velké soutěži na provoz jídelních vozů vypsaly České dráhy další velkou zakázku na služby. Ve dvou soutěžích s odhadovanou cenou 140 milionů korun hledají provozovatele svých lůžkových a lehátkových vozů.

Zakázky České dráhy vypsaly na celkem 43 měsíců, soutěží je podle dvou oblastí: západ a východ. Soutěž přichází v době, kdy zejména na západ od našich hranic dochází k velkému omezování nočních vlaků. Vozy jsou ve vlastnictví Českých drah, vítěz soutěže má zajistit jejich provoz a palubní personál.

Bizar spacího vlaku: děti do jiného vagonu a táta na hlídku

Ubytovací vozy Českých drah dlouhodobě provozuje společnost JLV, v které má dopravce částečný podíl. Dá se však očekávat i zájem zahraničních provozovatelů.

Jisté je, že z jízdního řádu na příští rok vypadnou například lůžkové vlaky z Prahy do Kolína nad Rýnem, Deutsche Bahn s provozem nočních spojů zcela končí. Proti zastavení provozu nočních vlaků ještě v Německu sepisují petici.

Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského je ale jinak rozsah nočních spojů stabilní. „Další relace jsou v současnosti v jednání v souvislosti s přípravou jízdního řádu,“ dodal Štáhlavský.

Rozdělení soutěže na východ a západ souvisí s požadavky národních dopravců, kteří noční vlaky provozují na území jednotlivých států. V případě tras na západ totiž musí mít personál složené národní zkoušky ve stanoveném rozsahu. U spojů na východ pak není personál součástí doprovodu vlaku, má jen povinnosti v oblasti servisu a odbavení v ubytovacích vozech a obdobné zkoušky skládat nemusí. „Z těchto odlišných požadavků na výkon personálu souvisí i předpokládané rozdílné náklady,“ vysvětlil Štáhlavský.

České dráhy nechtějí z obchodních důvodů uvést, kolik lidí ročně v ubytovacích vozech svezou. Nejistý je zatím provoz lůžkových a lehátkových vozů na Balkán do Splitu a černohorského Baru. „Provoz bude zajištěn podle aktuální bezpečnostní situace na Balkáně,“ dodal Štáhlavský.

Kam jezdí České dráhy s lůžkovými a lehátkovými vozy:

Praha - Krakov
Praha - Košice - Humenné (společně se ZSSK - lůžkové vozy)
Praha - Banská Bystrica/Zvolen
Berlín - Praha - Budapešť (společně s MÁV/WSBA - lehátkové vozy)
Berlín - Praha - Vídeň (společně s MÁV/WSBA - lehátkové vozy)
Praha - Curych (produkt CNL DB, společně s DB - lehátkové vozy)
Praha - Köln (Rhein) (produkt CNL DB, společně s DB - lehátkové vozy)

Ostatní společnosti zajišťují provoz dále na těchto linkách:
Praha - Varšava (PKP)
Praha - Kyjev (UŽ)
Praha - Košice (ZSSK)
Praha - Poprad (ZSSK)
Cheb - Praha - Košice (ZSSK)
Varšava/Krakov - Břeclav - Vídeň/Budapešť (PKP)
Moskva - Praha/Vídeň/Cheb/Budapešť (RŽD)
Petrohrad - Praha/Vídeň (RŽD)
Moskva - Nice (RŽD)