Zlaté padáky pro manažery vyjdou České dráhy na padesát milionů

  1:01aktualizováno  1:01
Přes padesát milionů zaplatí České dráhy za odstupné, na které má nárok vyhozená čtveřice nejvyšších manažerů firmy. Každý dostal k výpovědi 24 platů. O jejich vyhazovu rozhodl ministr dopravy Zdeněk Žák hned po svém nástupu do funkce.

Zdeněk Žák po svém nástupu do funkce ministra dopravy zahájil čistku ve vedení Českých drah. | foto: ČTK

Večerním rychlíkem mezi Libercem a Ústím se už lidé nesvezou. Je to jedna z tratí, kde stát kvůli nedostatku peněz škrtl spoje (více o rušení spojů čtěte zde). Na druhou stranu z Českých drah utíkají obrovské sumy za odstupné manažerům, jejichž výpovědi odstartoval hned po svém nástupu do funkce ministr dopravy Zdeněk Žák (více čtěte zde).

K výplatě přitom nemuselo vůbec dojít: dozorčí rada drah má na stole více než rok nová pravidla pro odměňování, která počítala se zrušením zlatých padáků. Audit na drahách přitom ukázal, že na zlatý padák má nárok nejen představenstvo, ale celkem 18 manažerů.

"Pokud by všichni dostali výpověď, stálo by to dráhy kolem 200 milionů," řekl ministr Žák, který – byť za výpověďmi stál právě on – na nové vedení nyní tlačí, aby peníze manažerům nevyplatilo. U zbývajících šéfů chce prosadit zrušení zlatých padáků.

"Vím, že existuje judikát, který toto umožňuje," tvrdí Žák. Podle něj jde o zahraniční rozsudky i případ někdejšího vedení ČSA v čele s Radomírem Lašákem, které se domáhalo vyplacení takzvaného OK Bonusu. K soudu však nedošlo. Žák chce peníze vyplatit do notářské úschovy a případně se o odstupné soudit.

Odvolaní manažeři na výplatě trvají, protože na ní podle smlouvy mají nárok. "Jinak je to samozřejmě na soud," říká bývalý personální ředitel Pavel Švagr.

Podle Lucie Teisler ze společnosti Anderson Willinger zaměřené na hledání manažerů na tak velkorysé odstupné dosahují v soukromé sféře jen lidé z představenstev, a to ještě ti s kontraktem uzavřeným před rokem 2012. "U novějších smluv je maximum roční odstupné," uvedla Teisler.

Více o drážních vyhazovech Čtěte ve čtvrtek , 12. 9.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Astronomické odstupné dostane Petr Žaluda, kterého dozorčí rada Českých drah odvolala z funkce generálního ředitele společnosti na konci července. Žaluda dostane odstupné ve výši 24 měsíčních platů. Při mzdě 500 tisíc korun jde o 12 milionů Kč. Odešli také ostatní členové čtyřčlenného představenstva státního železničního dopravce (více čtěte zde).

Kromě Žaludy představenstvo společnosti opustil výkonný ředitel ČD pro marketing a produkty Miroslav Šebeňa, trestně stíhaný Roman Boček a Ctirad Nečas, ředitel inženýrsko-dodavatelské společnosti Královopolská RIA. Ten však na odstupné nárok nemá, protože byl jen v představenstvu, ale ne v manažerské pozici.

Přitom Roman Boček přišel k drahám teprve loni na podzim. Předtím působil jako náměstek exministrů zemědělství Petra Bendla a Ivana Fuksy (oba ODS). Žalobci ho nyní stíhají za to, že údajně pomáhal domlouvat trafiky pro bývalé poslance ODS. Když loni v září Boček skončil coby náměstek, přešel do představenstva Českých drah. Má tak nárok na odstupné, které je vyšší než součet platů za jeho desetiměsíční působení.

Autor:

Nejčtenější

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zaměstnanci Ryanair tvrdí, že museli spát na zemi. Podle firmy to jen hráli

Ryanair

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair dala výpověď šesti zaměstnancům, kteří minulý měsíc zveřejnili...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Výměnu peněz ve směnárně půjde do tří hodin stornovat, schválila Sněmovna

Ve směnárně Chequepoint na Staroměstském náměstí jsme za 40 euro dostali jen...

Zákazníci směnáren budou moci do tří hodin stornovat svou výměnu peněz. Novelu příslušného zákona ve středu schválila...

Průzkum: Žen pivařek ubývá, pijí však více než loni

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

Čeští milovníci zlatého moku vypijí v průměru o jedno pivo méně než loni. Týdenní spotřeba klesla na 7,6 půllitru....

Česká ekonomika dál brzdí, oproti začátku roku roste polovičním tempem

Svařovna v nošovické továrně Hyundai

Česká ekonomika už druhé čtvrtletí po sobě šlape na brzdu. Od července do září meziročně zpomalila růst na 2,3...

Najdete na iDNES.cz