Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlaté padáky pro manažery vyjdou České dráhy na padesát milionů

  1:01aktualizováno  1:01
Přes padesát milionů zaplatí České dráhy za odstupné, na které má nárok vyhozená čtveřice nejvyšších manažerů firmy. Každý dostal k výpovědi 24 platů. O jejich vyhazovu rozhodl ministr dopravy Zdeněk Žák hned po svém nástupu do funkce.

Zdeněk Žák po svém nástupu do funkce ministra dopravy zahájil čistku ve vedení Českých drah. | foto: ČTK

Večerním rychlíkem mezi Libercem a Ústím se už lidé nesvezou. Je to jedna z tratí, kde stát kvůli nedostatku peněz škrtl spoje (více o rušení spojů čtěte zde). Na druhou stranu z Českých drah utíkají obrovské sumy za odstupné manažerům, jejichž výpovědi odstartoval hned po svém nástupu do funkce ministr dopravy Zdeněk Žák (více čtěte zde).

K výplatě přitom nemuselo vůbec dojít: dozorčí rada drah má na stole více než rok nová pravidla pro odměňování, která počítala se zrušením zlatých padáků. Audit na drahách přitom ukázal, že na zlatý padák má nárok nejen představenstvo, ale celkem 18 manažerů.

"Pokud by všichni dostali výpověď, stálo by to dráhy kolem 200 milionů," řekl ministr Žák, který – byť za výpověďmi stál právě on – na nové vedení nyní tlačí, aby peníze manažerům nevyplatilo. U zbývajících šéfů chce prosadit zrušení zlatých padáků.

"Vím, že existuje judikát, který toto umožňuje," tvrdí Žák. Podle něj jde o zahraniční rozsudky i případ někdejšího vedení ČSA v čele s Radomírem Lašákem, které se domáhalo vyplacení takzvaného OK Bonusu. K soudu však nedošlo. Žák chce peníze vyplatit do notářské úschovy a případně se o odstupné soudit.

Odvolaní manažeři na výplatě trvají, protože na ní podle smlouvy mají nárok. "Jinak je to samozřejmě na soud," říká bývalý personální ředitel Pavel Švagr.

Podle Lucie Teisler ze společnosti Anderson Willinger zaměřené na hledání manažerů na tak velkorysé odstupné dosahují v soukromé sféře jen lidé z představenstev, a to ještě ti s kontraktem uzavřeným před rokem 2012. "U novějších smluv je maximum roční odstupné," uvedla Teisler.

Více o drážních vyhazovech Čtěte ve čtvrtek , 12. 9.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Astronomické odstupné dostane Petr Žaluda, kterého dozorčí rada Českých drah odvolala z funkce generálního ředitele společnosti na konci července. Žaluda dostane odstupné ve výši 24 měsíčních platů. Při mzdě 500 tisíc korun jde o 12 milionů Kč. Odešli také ostatní členové čtyřčlenného představenstva státního železničního dopravce (více čtěte zde).

Kromě Žaludy představenstvo společnosti opustil výkonný ředitel ČD pro marketing a produkty Miroslav Šebeňa, trestně stíhaný Roman Boček a Ctirad Nečas, ředitel inženýrsko-dodavatelské společnosti Královopolská RIA. Ten však na odstupné nárok nemá, protože byl jen v představenstvu, ale ne v manažerské pozici.

Přitom Roman Boček přišel k drahám teprve loni na podzim. Předtím působil jako náměstek exministrů zemědělství Petra Bendla a Ivana Fuksy (oba ODS). Žalobci ho nyní stíhají za to, že údajně pomáhal domlouvat trafiky pro bývalé poslance ODS. Když loni v září Boček skončil coby náměstek, přešel do představenstva Českých drah. Má tak nárok na odstupné, které je vyšší než součet platů za jeho desetiměsíční působení.

Autor:


Nejčtenější

Řetězce zveřejnily, kolik platí pokladním, a stejně o ně mají nouzi

pokladní, ilustrační snímek

Výše průměrné mzdy, kterou platí řetězce prodavačům a pokladním, byla donedávna tabu. Předloni ji začal zveřejňovat...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...„Levná“ pracovní síla není levná. Rumuni v Česku vydělávají víc než Češi

Ilustrační snímek

Občané Rumunska, kteří pracují v České republice, mají vyšší průměrnou mzdu než zaměstnanci s českým občanstvím. V...

Japonská společnost se omluvila za zaměstnance, protahoval si pauzu na oběd

Fast food, Japonsko

Japonská městská vodárenská společnost se na tiskové konferenci pro média omluvila za to, že jeden z jejích zaměstnanců...

TEST DNES: Pivo v plechu rychle stárne, už po pár týdnech může být zvětralé

Test plechovkových ležáků

Od piva z plechovky asi nikdo nečeká, že bude chutnat jako točené. Ne každý už ale ví, že se často nevyrovná ani...

Další z rubriky

Naše ekonomika nesmí stát na modelu Bangladéš, řekla ekonomka v Rozstřelu

Rozstřel s ekonomkou Ilonou Švihlíkovou moderuje šéfredaktor MF DNES Jaroslav...

České hospodářství je na tom nejlépe v posledních deseti letech. Pomalu se však začíná zastavovat a poměrně rychle...

Otevírací doba obchodů o svátcích v červenci

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Sladkou dřinu včelařů na farmě roku nenaruší ani desítky žihadel

Práce v kombinéze je v tomhle počasí dost náročná. Ale věřte tomu, že si oblek...

Když začal Petr Cihlář včelařit, schytal zezadu do hlavy žihadlo a dva dny neviděl na obě oči. To ho však neodradilo....

Najdete na iDNES.cz