Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Státní firma žaluje státní úřad. Českým drahám se nelíbí RegioJet do Brna

  11:43aktualizováno  11:43
Plány soukromého dopravce RegioJet začít jezdit s vlaky mezi Prahou, Brnem a Bratislavou se nelíbí Českým drahám. Ty chtějí po soudu, aby předběžným opatřením zakázal RegioJetu na této trase jezdit a nedovolil si vůbec žádat správce trati o to, aby jezdit mohl. Současně žalují Drážní úřad za to, že se situací na této trase odmítl zabývat.

České dráhy ukázaly všechny své dosud převzaté soupravy Railjet vedle sebe (7. 9. 2014). | foto:  Michal Šula, MAFRA

RegioJet si zažádal u Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) o kapacitu pro dva páry vlaků denně na trati mezi Prahou a Břeclaví ve stejný čas, jako na této trase dosud jezdí České dráhy. Kdo v tyto časy ale jezdit bude, není jasné.

Ministerstvo dopravy už ale rozhodlo, že dva páry vlaků, které dosud objednává a doplácí jejich ztrátu, nebude na této trase dotovat a ČD by musely jezdit na komerční riziko. Správa železniční dopravní cesty, která sestavuje jízdní řád, dosud nerozhodla.

Vlaky na Slovensko dál zlevní, České dráhy srazily ceny o čtvrtinu

České dráhy podaly žalobu k Městskému soudu v Praze poté, co Drážní úřad odmítl v červnu provést takzvaný test hospodářské vyváženosti. Ten se má provést v případě, že o kapacitu na trati žádá ve stejný čas více dopravců. V žalobě se České dráhy domáhají zrušení usnesení Drážního úřadu. Ten zatím o žalobě neví a proto se k ní vyjadřovat nechce.

Test hospodářské vyváženosti vyplývá z evropské směrnice, která ale v Česku není stále plně platná, chybí totiž nezávislý regulační úřad pro železnici a Česko dosud nevyužilo své právo regulovat i mezinárodní dopravu. Drážní úřad proto žádost ČD neřešil. O jeho zřízení se ale stále jen mluví, jeho funkci tak částečně nahrazuje Drážní úřad. Ten ale není zcela nezávislý, spadá pod ministerstvo dopravy, které současně vykonává akcionářská práva v Českých drahách. Součástí žaloby je i návrh na předběžné opatření, aby soud zakázal SŽDC přidělit RegioJetu kapacitu na železnici a současně RegioJetu žádat o volné místo na trati.

RegioJet vrací úder

ČD argumentují tím, že na trati dosud jezdí vlaky v závazku veřejné služby a pokud by stát dovolil na trase komerční vlaky, tak se zvýší ztráta z provozu těchto vlaků. Oficiálně firma komentovat žalobu nechce. „K probíhajícím sporům se nevyjadřujeme, proto nebudeme nijak komentovat ani tento případ,“ řekl mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský.

Majitel RegioJetu Radim Jančura se pozastavuje nad tím, že České dráhy chtějí najednou tyto vlaky provozovat na komerční riziko, když si u ostatních na trase Břeclav – Brno – Praha nechávají doplácet ztrátu od státu. „Podáme podnět na antimonopolní úřad, ČD se snaží blokovat náš vstup na infrastrukturu,“ dodal Jančura. RegioJet chce jezdit v časech, kdy už ČD jezdí, ale s nepříliš velkými soupravami: většinou jde o tří nebo čtyřvozové vlaky.

Jančura se pozastavil nad skutečností, že České dráhy nejdřív žádaly dotace, ale později byly ochotny jezdit na komerční riziko.

„V okamžiku, kdy ČD zjistily, že ministerstvo přestane tyto vlaky objednávat, zažádaly si u SŽDC o přesně stejné trasy komerčních spojů jako RegioJet. Kromě toho, že tak učinily s cílem nepustit konkurenci a lepší služby na trasu z Brna do Prahy (a také z Bratislavy apod.), odhalily, že doposud pobíraly neoprávněně dotace na provozování těchto spojů. Takové jednání hraničí s dotačním podvodem. Stát by měl okamžitě přestat dotovat expresní spoje na trase Brno – Praha,“ dodal Jančura.

Autor:Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Nový rekord. Norwegian Airlines zvládly nejrychlejší let přes Atlantik

Ilustrační snímek

Aerolinky Norwegian Airlines drží rekord v letu přes Atlantik v nejkratším čase uskutečněný podzvukovým komerčním...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Česká dopravní Popelka už nebude v koutě. Přístavům připlují peníze

Přístav v Děčíně

Po letech půstu dostanou majitelé českých přístavů od státu stamiliony korun na opravy a investice do rozvoje. Program...

Soulské letiště otevřelo nový terminál. Nejen pro olympijské fanoušky a Čechy

Tři týdny před začátkem olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu otevřeli na...

Letiště Inčchon v Soulu otevřelo druhý terminál. Už za pár týdnů ho čeká zatěžkávací zkouška v podobě turistů mířících...

Opilý pilot zpozdil let z Londýna, z kokpitu ho vyvedla policie

(Ilustrační snímek)

Let společnosti British Airways z londýnského letiště Gatwick na Mauricius nabral několikahodinové zpoždění kvůli...

Najdete na iDNES.cz