Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České firmy láká Čína

  1:00aktualizováno  1:00
České strojírenské firmy vidí šanci vydělat na čínském hladu po energii. A státní úřady jim chtějí vyšlapat cestu k miliardovým zakázkám. Ministerstvo průmyslu organizuje pro podnikatele setkání s náměstkem čínského ministra průmyslu Gao Huchengem, který v úterý přijel do Česka.

Komunistická Čína se čím dál více otevírá tržní ekonomice. Ilustrační foto | foto: www.hedvabnastezka.cz

Na schůzce se má jednat hlavně o tom, jak se mohou Češi účastnit stavby čínských elektráren. Podle Jana Musila, šéfa společnosti Škoda Power, která se o čínské zakázky zajímá, plánuje nejlidnatější země světa stavbu sedmi velkých elektráren.

Musilova firma chce využít toho, že se podílela na největší české investici v Číně – stavbě elektrárny Šen-tchou. Spolu s dalšími třemi společnostmi včetně jedné slovenské za zakázku utržily celkem šest miliard korun.

Podporu českým firmám na cestě k dalším obřím energetickým zakázkám slibují i státní úřady. "Chceme navázat na velký kontrakt v čínské energetice, jako byla elektrárna Šen-tchou," řekl náměstek průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

I když se komunistická Čína čím dál více otevírá tržní ekonomice, velké zakázky se obvykle dojednávají za účasti vládních úředníků, nikoli jen mezi dvěma konkrétními podniky.

Státní úřady doufají, že zprostředkováním kontraktů se podaří vylepšit obchodní bilanci republiky s Čínou. Zatímco celkově Česko do světa více vyváží, než dováží, v případě Číny je to naopak. Za letošní první pololetí české podniky vyvezly zboží za 3,8 miliardy korun, ale z Číny se dovezlo za bezmála třináctkrát více – 49 miliard korun.

Malý obchod s velkou Čínou
Svoji skromnou šanci na obchody s obřím čínským trhem dostanou i české firmy už ve středu. Pod dohledem úředníků ministerstva průmyslu firmy podepíšou smlouvy s velkými čínskými podniky za skromných čtyři sta milionů korun.

Do Česka spolu s čínským náměstkem dorazili také zástupci podniků, jako je China Minmetals Corporation obchodující se surovinami, chemický koncern Sinochem a China Meheco, která se zabývá farmacií a léčivy.

"Firmy pokrývají obchod s celou škálou komodit, počínaje zemědělskými chemikáliemi a technikou, hnojivy, ale i realitami, službami nebo hi-tech výrobky," uvedl mluvčí vládní agentury CzechTrade Aleš Řiháček.

Východoasijská země láká výrobce také nižšími náklady. V Číně tak výrobu od příštího roku spustí Škoda Auto a k původně plánovaným octaviím nakonec přidá i fabie a superby.

Usadit se v Číně se rozhodla i firma Linet, která vyrábí nemocniční lůžka. "Podaří-li se některé firmě prosadit na čínském trhu, otevírají se jí netušené možnosti expanze," řekl ekonom Patria Finance David Marek.

Podle Tlapy se bude česká strana i více snažit, aby přivedla do Česka více čínských zájemců o české zboží a pomohla firmám s uplatněním na čínském trhu. Úřady však neuvedly, zda s čínskými vládními představiteli budou jednat o jednom z největších problémů v obchodě s Čínou – padělky. V posledních měsících na nedostatečnou ochranu výrobků doplácel například český výrobce malých motorek Blata.

Autoři:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Na úřadech se na energiích prohospodaří půl miliardy ročně, uvádí analýza

Mytí oken krajského úřadu zabere skupině pracovníků zhruba týden. Využívají při...

Více než tři čtvrtiny budov vládních institucí v Česku nehospodaří efektivně s energií. Ztráta představuje zhruba půl...

Skončila šéfka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem...

Maso vypěstované v laboratoři může být v restauracích za tři roky

Uměle vypěstované hovězí maso nizozemské společnosti Mosa Meat.

Nizozemská společnost Mosa Meat, která před pěti lety jako první na světě představila laboratorně vypěstovaný hovězí...

Najdete na iDNES.cz