Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


České firmy láká Čína

  1:00aktualizováno  1:00
České strojírenské firmy vidí šanci vydělat na čínském hladu po energii. A státní úřady jim chtějí vyšlapat cestu k miliardovým zakázkám. Ministerstvo průmyslu organizuje pro podnikatele setkání s náměstkem čínského ministra průmyslu Gao Huchengem, který v úterý přijel do Česka.

Komunistická Čína se čím dál více otevírá tržní ekonomice. Ilustrační foto | foto: www.hedvabnastezka.cz

Na schůzce se má jednat hlavně o tom, jak se mohou Češi účastnit stavby čínských elektráren. Podle Jana Musila, šéfa společnosti Škoda Power, která se o čínské zakázky zajímá, plánuje nejlidnatější země světa stavbu sedmi velkých elektráren.

Musilova firma chce využít toho, že se podílela na největší české investici v Číně – stavbě elektrárny Šen-tchou. Spolu s dalšími třemi společnostmi včetně jedné slovenské za zakázku utržily celkem šest miliard korun.

Podporu českým firmám na cestě k dalším obřím energetickým zakázkám slibují i státní úřady. "Chceme navázat na velký kontrakt v čínské energetice, jako byla elektrárna Šen-tchou," řekl náměstek průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

I když se komunistická Čína čím dál více otevírá tržní ekonomice, velké zakázky se obvykle dojednávají za účasti vládních úředníků, nikoli jen mezi dvěma konkrétními podniky.

Státní úřady doufají, že zprostředkováním kontraktů se podaří vylepšit obchodní bilanci republiky s Čínou. Zatímco celkově Česko do světa více vyváží, než dováží, v případě Číny je to naopak. Za letošní první pololetí české podniky vyvezly zboží za 3,8 miliardy korun, ale z Číny se dovezlo za bezmála třináctkrát více – 49 miliard korun.

Malý obchod s velkou Čínou
Svoji skromnou šanci na obchody s obřím čínským trhem dostanou i české firmy už ve středu. Pod dohledem úředníků ministerstva průmyslu firmy podepíšou smlouvy s velkými čínskými podniky za skromných čtyři sta milionů korun.

Do Česka spolu s čínským náměstkem dorazili také zástupci podniků, jako je China Minmetals Corporation obchodující se surovinami, chemický koncern Sinochem a China Meheco, která se zabývá farmacií a léčivy.

"Firmy pokrývají obchod s celou škálou komodit, počínaje zemědělskými chemikáliemi a technikou, hnojivy, ale i realitami, službami nebo hi-tech výrobky," uvedl mluvčí vládní agentury CzechTrade Aleš Řiháček.

Východoasijská země láká výrobce také nižšími náklady. V Číně tak výrobu od příštího roku spustí Škoda Auto a k původně plánovaným octaviím nakonec přidá i fabie a superby.

Usadit se v Číně se rozhodla i firma Linet, která vyrábí nemocniční lůžka. "Podaří-li se některé firmě prosadit na čínském trhu, otevírají se jí netušené možnosti expanze," řekl ekonom Patria Finance David Marek.

Podle Tlapy se bude česká strana i více snažit, aby přivedla do Česka více čínských zájemců o české zboží a pomohla firmám s uplatněním na čínském trhu. Úřady však neuvedly, zda s čínskými vládními představiteli budou jednat o jednom z největších problémů v obchodě s Čínou – padělky. V posledních měsících na nedostatečnou ochranu výrobků doplácel například český výrobce malých motorek Blata.

Autoři:Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Prodávat kostku másla za 90 korun byla zlotřilost, říká majitel Madety

Předseda představenstva a generální ředitel Madeta a. s. Milan Teplý.

Majiteli českobudějovické Madety Milanu Teplému sice bude příští rok v březnu 70 let, ale podnik stále řídí pevnou...

Bílý prášek není z mléka. Místo sušené smetany si do kávy sypete chemii

Sypaná smetana do kávy

Lidé, kteří si do kávy sypou instantní smetanu, by se měli mít na pozoru. Coffee creamer, bělidlo do kávy, instantní...

Další z rubriky

Vyděšená mrkev nabádá děti k pití alkoholu. Britové zatrhli reklamu Aldi

Mrkev Kevin v reklamě Aldi má děsivé vize. Vidí duchy. Podle regulátora ale...

Z britských obrazovek musela zmizet reklama s roztomilou animovanou mrkví jménem Kevin. Zelenina, která se úspěšně...

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Ajťačky v Česku žalostně chybí. Poptávka po nich přitom roste

Bezstarostné posílání dat

Firmy zoufale hledají ICT odborníky. Nejsou. Není divu, počet míst v informačních a komunikačních technologiích se za...

Najdete na iDNES.cz