O naše peníze se nebojíme, tvrdí české firmy na Kypru

  4:01aktualizováno  4:01
Stabilní systém, nízké zdanění, snadné založení firmy, dobré právní služby, ale také značná anonymita skutečných vlastníků. To jsou nejčastější lákadla, která na Kypr přivedla i řadu velkých tuzemských firem. Podle výzkumné společnosti Bisnode AB patří k největším kyperským rezidentům třeba Škoda Transportation, Czech Coal či Synot W.

Zavřená pobočka kyperské banky Bank of Cyprus. | foto: AP

Ačkoliv aktuální dění může glanc této destinace narušit, tuzemští podnikatelé zůstávají v klidu. Firmy na Kypru sice mají, ale horentní sumy do kyperských bank neukládali a dle svých slov je příliš nevyužívali.

K založení firmy totiž založení bankovní účtu v kyperské bance potřeba není. "Naše skupina téměř vůbec nevyužívá tamní bankovní systém, a když, tak jen v minimální míře. Případný kolaps bankovního systému by pro nás znamenal ztrátu stovek, maximálně v jednotkách tisíc eur," říká Pavol Krúpa, šéf a spolumajitel česko-slovenské finanční skupiny Arca Capital.

Podobně hovoří i další. "Škoda Transportation realizuje všechny své finanční aktivity v České republice. Na Kypru žádné bankovní účty nemá," říká mluvčí plzeňského výrobce Lubomíra Černá.

Velké ztráty si nikdo nepřipouští. Jestli jde pouze o pokerovou tvář tuzemských finančníků, či o realitu, jasné není. Přesná čísla o velikosti vkladů českých podnikatelů totiž nejsou veřejná.

Jediná veřejná statistika Evropské centrální banky hovoří o tom, že české firmy a čeští občané mají na Kypru uloženo méně než 100 milionů eur. Je však třeba zdůraznit, že do této statistiky se nepočítají kyperské firmy s českými majiteli, tedy většina těch, které Kypr využívají jako daňový ráj, ale pouze české subjekty a fyzické osoby.

"Naši klienti kyperské účty využívali zejména pro provozně transakční účely, nikoli jako spořicí či investiční účty. Proto předpokládáme, že naši klienti v případě zavedení srážkové povinnosti na bankovní zůstatky výraznějších ztrát nedosáhnou," myslí si také obchodní ředitel společnosti Smart Companies Filip Reinoso, která zakládání firem na Kypru pro klienty zajišťuje.

Firmy na Kypru šetří na daních

Oslovené firmy na Kypru nejčastěji vyzdvihují kvalitní infrastrukturu a stabilní právní prostředí. Motivaci ušetřit na daních sice řada firem diplomaticky připouští, ale příliš se o ní bavit nechce. Také snahu zakrýt majetkovou strukturu firmy spíše vyvracejí.

"Kypr je mylně považován za offshore lokalitu s anonymním vlastnictvím. Rejstřík společností je ale otevřený a dostupný," říká Tomáš Raška, šéf a spolumajitel investiční společnosti Natland.

Rejstřík je skutečně otevřený a dostupný i na internetu, avšak penzum povinně zveřejňovaných informací není zrovna velké. Firma sice musí uvést majitele, svou adresu či jméno jednatele, na druhou stranu zde neplatí povinnost zveřejňovat výroční zprávy a další listiny. Uvedený majitel pak v některých případech bývá subjekt z jiného daňového ráje. Stejně tak by se počet českých firem se sídlem na Kypru rozrostl, kdybychom vzali v úvahu i ty, které na Kypru končí přes zastávky v Nizozemsku. Řada investičních skupin totiž vlastní české společnosti z Nizozemska, tamní firma je však vlastněna dalším subjektem, který často sídlí právě na Kypru.

Přes všechna nebezpečí, která nyní na Kypru investorům hrozí, jsou tuzemští podnikatelé v klidu, útěk z ostrova zatím neplánují. "I po zvýšení daní bude Kypr stále daňově a transakčně zajímavou jurisdikcí, problémová však může být stabilita legislativního prostředí a ztráta důvěry investorů," hodnotí situaci Igor Kováč, finanční ředitel JT Banky.Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Dámská a pánská volenka za 100 tisíc. Sezona tanečních startuje

Taneční pro mládež v tak masovém měřítku jsou unikát, který má obdoby jen na...

Kdo z absolventů tanečních by si nepamatoval, jak při střídavé mazurce vyzkoušel hned několik tanečních partnerů? Pro...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Další z rubriky

Tesla by mohla i zahnat žízeň. Musk zažádal o ochrannou známku Teslaquila

Americký miliardář Elon Musk

Americký výrobce elektrických aut Tesla požádal americký úřad pro patenty a ochranné známky o zaregistrování ochranné...

Dívky podle Mattela brzy ztrácejí iluze, Barbie má bojovat za jejich sny

Cílem kampaně Dream Gap společnosti Mattel je ukázat dívkám, že se jejich sny...

Panenka Barbie se vydá do boje proti sexistickým předsudkům. Její výrobce firma Mattel finančně podpoří výzkum toho,...

Automatizace v Amazonu selhala. Robot z uchazečů o práci vyřazoval ženy

Ilustrační snímek

V Amazonu vytvořili robota, který měl procházet životopisy uchazečů o práci a filtrovat ty nevhodné. Jenže jak se...Najdete na iDNES.cz