Rusko se na vývozu skupiny Vítkovice Machinery Group podílí asi čtyřmi procenty, jde o technologie jaderných elektráren či stroje pro zpracovatelské kombináty.

Rusko se na vývozu skupiny Vítkovice Machinery Group podílí asi čtyřmi procenty, jde o technologie jaderných elektráren či stroje pro zpracovatelské kombináty. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Politika náš byznys s Ruskem nezasáhne, věří firmy. Problém může mít KHL

  • 2
Navzdory končící zimě by kvůli Rusku mohlo začít přituhovat - pro podnikatele z Evropské unie včetně českých firem. Ty zatím věří, že politika jejich byznys nezasáhne. Český premiér Bohuslav Sobotka pálit obchodní mosty nechce.

V Rusku rozpůjčoval 8,5 miliardy eur a jako podnikatel z EU, která odsuzuje ruské kroky na Krymu, by teď mohl v zemi upadnout v politickou nemilost. Byznys PPF Petra Kellnera a dalších českých podnikatelů mohou ovlivnit případné sankce EU vůči Rusku. Avšak podnikatelé doufají, že politika jejich byznys mine, k ekonomickým sankcím vůči Rusku se totiž i politici stavějí zdrženlivě.

Skupina PPF je největším českým obchodníkem v Rusku. V zemi operuje její poskytovatel spotřebitelských půjček Home Credit, maloobchodní řetězec s elektronikou Eldorado, také vlastní podíl v těžaři stříbra a výrobci zlata Polymetalu a realitní byznys. Podle výroční zprávy z roku 2012 měla PPF v Rusku úvěrovou angažovanost 8,46 miliardy eur, což představuje 57 procent z celého jejího úvěrového portfolia.

"Omlouváme se, ale politické události nekomentujeme," odpověděl mluvčí skupiny PPF Radek Stavěl na dotazy ohledně možného obchodního dopadu současného napětí EU-Rusko.

Investiční skupina KKCG, která mimo jiné provozuje na Moravě společný podnik s ruským Gazpromem, doufá, že se jí současná politika nedotkne. "Skupina KKCG realizuje v Ruské federaci investice, kterých se aktuální politická situace nedotýká. V současné době neuvažujeme o jakýchkoliv změnách naší dlouhodobé investiční strategie v rámci tohoto teritoria," říká mluvčí KKCG Dan Plovajko.

Obchod Česka s Ruskem.

Podnikatelé věří, že obě strany zůstanou byznysově rozumné a nebudou jim do podnikání zasahovat například uzavíráním hranic, cly či komplikacemi s udělováním víz.

Jan Světlík, šéf a spolumajitel Vítkovice Machinery Group, včera shodou okolností přijal v Ostravě návštěvu z Ruska. "Byznys pokračuje," odpověděla na dotaz o případných přípravách na potíže mluvčí firmy Eva Kijonková. Rusko se na vývozu skupiny podílí asi čtyřmi procenty, jde o technologie jaderných elektráren či stroje pro zpracovatelské kombináty.

Stále ještě polostátní České aerolinie jsou zdrženlivé. "Situaci pozorně sledujeme a stejně jako řada dalších obchodních společností si přejeme co nejrychlejší uklidnění situace v oblasti," říká tiskový mluvčí ČSA Daniel Šabík.

Sankce Rusko k ničemu nedonutí

Více by nejen českým byznysmenům mohla napovědět čtvrteční schůzka hlav států a vlád v Bruselu, kde se politici poradí nad postojem k Rusku. Česko bude zastupovat Bohuslav Sobotka. Tlak českých podnikatelů na svou vládu zatím necítí. "Je ale možné a docela logické, že se firmy v tomto směru ozvou," říká premiér.

Jak ovlivní váš byznys současné ruské kroky?

Mojmír Čapka, ředitel Brisk Tábor:
Hledáme jiné trhy, kde bychom mohli prodávat Je to pro nás citlivá situace. V Rusku máme vlastní továrnu a také tam vyvážíme, tamější trh tvoří zhruba čtyřicet procent našeho obratu. Případné sankce by proto na nás měly velký dopad. Takže hledáme v tuto chvíli i jiné trhy, kam bychom v případě problémů v Rusku mohli vyvážet, především na Západě. Po devalvaci rublu jsme zatím nepocítili pokles zájmu o naše výrobky.

Jozef Baláž, mluvčí Škoda Auto:
Rusko je důležité, snad na sankce nedojde Situaci na Ukrajině a v Rusku monitorujeme. Rusko je pro nás v tuto chvíli třetí největší trh po Číně a Německu a případné restrikce by na nás měly dopad. Zhruba 70 procent našich vozů na tamějším trhu se montuje v Rusku z dílů převážně dovezených z Česka, třicet procent dovážíme napřímo. Věříme, že se podaří situaci uklidnit ku prospěchu ekonomiky země.

Podle něj není možné spálit všechny mosty a kvůli současné krizi zrušit veškeré obchodní vztahy s Ruskem. "To by byl velmi neprozřetelný krok a domnívám se, že také nikdo od nás takovýto krok neočekává," uvedl Sobotka v pondělí na tiskové konferenci v Bohumíně.

Zatím se však státy nedokázaly na obchodních sankcích dohodnout a zřejmě se to ani nepodaří. "Nevěřím, že by ekonomické nátlakové akce Rusko k čemukoliv přiměly,“ říká František Masopust, šéf Komory pro hospodářské styky se SNS.

Nejde ale jen o možné trable českých firem v Rusku. V základech se mohou otřást také společné evropskoruské projekty, třeba ambiciózní hokejová KHL. Ta se v posledních letech prorůstala stále víc do dalších evropských zemí.

"Je to šok v rámci těchto dnes už tak otevřených vztahů. A v této situaci řešit, jestli se na ruské týmy bude pískat, to není podstatné. Hraje se o daleko více," myslí si Petr Bříza, člen představenstva rusko-české skupiny Sportovní holding Praha. Té patří kromě pražské hokejové Sparty i jediný český zástupce v KHL HC Lev.

, ,