Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České máslo míří na Východ. Kdo ho vyveze mimo EU, dostane dotaci

  4:41aktualizováno  4:41
V době, kdy vlády evropských zemí vymýšlejí, jak sehnat peníze na podporu ekonomiky, má jedna skupina své miliardy jisté – mlékárny. Vlády sedmadvacítky spustily poprvé po šesti letech plošné dotování vývozu mléčných přebytků. A to hlavně másla, které se vrší ve skladech kvůli poklesu cen mléka.
Máslo "ocenila" Evropská komise na 61,30 koruny za kilogram. Ilustrační foto.

Máslo "ocenila" Evropská komise na 61,30 koruny za kilogram. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Unie na dotace přiklepla z rozpočtu navíc pět miliard eur (137 miliard korun). Peníze však dostanou jen ti, kteří výrobky vyvezou mimo země EU. Z Česka tak máslo poputuje zřejmě do zemí bývalého Sovětského svazu a na Blízký východ. Největší tuzemská mlékárna Madeta vyváží nejčastěji do Libanonu a Spojených arabských emirátů.

K dotacím na vývoz se od března navíc přidají intervenční nákupy másla a sušeného mléka. To znamená, že země Unie budou od výrobců nakupovat přebytky. Ty se za státní peníze uskladní, aby se pak prodaly, až cena opět povyroste.

Máslo "ocenila" Evropská komise na 61,30 koruny za kilogram. Čtvrtku másla tak mlékárny státu prodají za něco málo přes patnáct korun, což už se blíží i cenám na pultech – před Vánocemi se dala čtvrtka v některých obchodních řetězcích koupit i za 15,90.

Dárek pro vývozce

Dotace exportu je však pro mlékárny zajímavější. Nejvyšší sazba se vyplácí opět za máslo – to je totiž první, čeho se zpracovatelé zbaví, a většinou se rovnou skladuje v mrazácích.

Kam se vyváží

Sýry hlavně do zemí bývalé Jugoslávie a do Albánie. Ostatní do všech zemí kromě Andorry, Vatikánu, Lichtenštejnska, USA a Gibraltaru. Tradičními odběrateli českých mléčných výrobků jsou země bývalého SSSR, včetně Ruska a Blízkého Východu. Například největší tuzemská mlékárenská skupina Madeta vyváží hlavně do Libanonu, Spojených arabských emirátů a dalších arabských a afrických zemí.

Kdo Unii od másla ulehčí, dostane až padesát eur na sto kilogramů. Za čtvrtku českého másla tak vývozce dostane přes tři koruny. To jim umožní dostat se o jednu až dvě koruny pod cenu obvyklou například v zemích Blízkého východu.

Proč takové akce Unie dělá? "Cena za mléko je extrémně nízká a měla by se srovnat na rozumnou úroveň, aby zemědělcům pokryla náklady plus přiměřený zisk," uvedl pro MF DNES ministr zemědělství Petr Gandalovič, který nyní předsedá Radě ministrů EU.

Ministr si od toho kroku slibuje, že až se mlékárnám vyprázdní sklady, tak začnou od zemědělců mléko opět vykupovat a navíc za vyšší ceny.

"Je to nákaza"

Ekonomové se však bojí, že se rozjede další dotační "nákaza". "Zemědělci si na dotace lehce zvykají, ale těžko se pak odbourávají. Přitom tyto příspěvky narušují trh, protože neodrážejí skutečné náklady," tvrdí ekonom Tomáš Kaňka, který se dotační politikou zabývá.

Že tak masivní dotace jsou přehnané, si myslí i někteří mlékaři. "Když se bez emocí podíváme na vývoj výroby, spotřeby a ceny mléka za posledních deset let, jedná se v delším časovém období o konstantní průběh. Ani rok 2008 nebyl se všemi turbulencemi na trhu výjimkou a průměrná cena každý rok povyroste," tvrdí Oldřich Obermaier z mlékárny TPK Hodonín.

"Z pohledu byznysu to významné nebude, ale uvolní se sklady," uvedla například mluvčí lídra trhu, jihočeské Madety, Barbora Daňková.

 Kolik dává EU na vývoz mléčných výrobků  
 Výrobek  Dotace za 1 kg  Výrobní cena za 1 kg
 Mléko zahuštěné a smetana*  7,20-8,30  60
 Máslo (min. obsah tuku 82 %)  12,6  60
 Eidam  4,5  75-90
 Podmáslí, Kefír, jogurty*  4,70-8,30  45-70
 * Záleží na podílu tuku ve výrobku. Čím více tuku, tím vyšší dotace.  
 Poznámka: V korunách při kurzu 27,64 eur/Kč dle Evropské centrální banky, který je platný pro výpočet  
 Pramen: ČSÚ, SZIF  

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Najdete na iDNES.cz