Na Česko se valí epidemie kvízomatů. Ministerstvo chce tvrdší postup

  10:43aktualizováno  10:43
Ministerstvo financí odhaduje, že v Česku je v provozu až tisíc kvízomatů. Jejich provozovatelé obcházejí obecní vyhlášky, které potírají klasické automaty a videoloterijní terminály. Zakročit má policie.
Provozovatelé kvízomatů se pokoušejí obejít loterijní zákon, ministerstvo vidí...

Provozovatelé kvízomatů se pokoušejí obejít loterijní zákon, ministerstvo vidí jejich snahu jako správní delikt či trestný čin. (Ilustrační snímek) | foto: Miroslav Chaloupka5plus2.cz

Ministerstvo financí chce přiostřit postup proti fenoménu takzvaných kvízomatů. Obcházejí podle něj totiž regulaci a loterijní zákon.

Náměstek Ondřej Závodský, jenž má oblast hazardu na ministerstvu na starosti, by přivítal preventivní razantní zásah. Pokud stát jen naznačí váhavost, české hostince a herny podle něj čeká „kvízomatová“ epidemie. Už teď ministerstvo odhaduje, že v tuzemsku může být v provozu až tisíc těchto přístrojů, které nahrazují běžné herní automaty a videoloterijní terminály. Na rozdíl od nich se na kvízy totiž nevztahují obecní vyhlášky, loterijní daň ani místní poplatky.

Proti kvízomatům by měla zakročit policie

Závodský naznačuje, že přitvrdit by měla zejména policie. „Podali jsme v této věci dvě trestní oznámení. Na problematiku a její nebezpečnost jsme policii upozornili už před několika měsíci, zatím se nic výraznějšího nestalo. Určitě bychom přivítali razantnější zásah. Podle našeho názoru zákon takové možnosti dává,“ říká Závodský. Samo ministerstvo zahájilo v této věci několik správních řízení, ta se ale mohou táhnout několik měsíců. Proto Závodský volá po postupu v rovině trestního práva.

Náměstek se kvůli tomu minulý týden spojil s vrchní státní zástupkyní v Praze Lenkou Bradáčovou. Závodský prý upozorňoval na jistý „metodický procesní nesoulad“. „Jde o vysvětlení společného postupu. Nelze, aby si celou věc přehazovaly jednotlivé složky, na to opravdu není čas,“ naznačuje Závodský.

Co je kvízomat?

Jde o výherní zařízení, které přijímá sázky ve výši pět až tisíc korun. Kombinuje klasickou válcovou hru, v níž jde o náhodné zastavení několika shodných symbolů vedle sebe, a kvízovou soutěž, kdy mezi točením válců přijde snadná kvízová otázka typu, jestli atmosféra Země obsahuje kyslík.

Zákonná regulace přitom definuje loterii jako hru, jejíž výhra je výhradně dílem náhody. Na „kvíz“ se proto kvůli vloženým otázkám nevztahuje loterijní daň, místní poplatky ani zákazy obcí.

„Ano, Ministerstvo financí v osobě náměstka Závodského podalo připomínku. Na základě toho si nechávám zpracovat všechny informace a podle toho budu případně iniciovat dohled, zatím k tomu více říci nemohu,“ uvedla Lenka Bradáčová.

Zástupci Ministerstva vnitra podle svých slov o problému vědí a odmítají, že by policie postupovala váhavě či bujení kvízomatů přímo podceňovala.

Minulý týden o tom hovořil ministr vnitra Milan Chovanec s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou. „Shodli se, že je potřeba plně uplatňovat možnosti platné právní úpravy a postihovat za neoprávněné provozování loterijních a jiných výherních zařízení. Podle analýzy Ministerstva spravedlnosti se tato možnost dá aplikovat i na kvízomaty. Policie a státní zástupci tak budou důrazně postupovat proti tomuto nově šířícímu se fenoménu,“ uvedl Vladimír Řepka, mluvčí Ministerstva vnitra.

Kvízomat

Kvízomat

Policejní zásahy vůči provozovatelům a výrobcům, zdá se, brzy přijdou. Společnost Vindaron Pro trvá na tom, že jejich zařízení není loterijní a že jsou obětí kampaně hazardní lobby, jež se třese před ostřejší regulací a vyššími daněmi, které chystá Ministerstvo financí.

Náměstek Závodský odmítá, že by šlo o uměle vytvořené téma hazardních firem. Nicméně je podle něj jasné, že legální provozovatelé hracích automatů kauzu více či méně viditelně podporují. V boji s novými pravidly se jim minimálně hodí jako argument „takhle to dopadá, když stát přežene regulaci“.

Současná kauza by paradoxně mohla házet klacky pod nohy v tažení za větší regulaci hracích automatů. „Tohle neřešíme. Hlavní nepřítel je nelegální hazard. V otázce toho legálního prostě chceme jen dát obcím co největší možnosti, jak legální herny regulovat, z hlediska státu zase jak získat maximální daňovou výtěžnost a snížit negativní dopady na společnost,“ říká Závodský.

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Firmy řeší, kam se zaměstnanci. Kanceláře zdražují a je jich rekordně málo

Ilustrační snímek

Nájmy administrativních prostor vyskočily během roku o pět procent. Sehnat v Česku novou kancelář už totiž představuje...

Euro stále v nedohlednu. Ministerstvo a ČNB vstup do eurozóny nedoporučují

Euromince

Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny,...

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Najdete na iDNES.cz