Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České pivo táhne na Brusel

  1:00aktualizováno  1:00
"Musí to být pivo vařené tak, jak se má a jak je v Česku zvykem. Nebudou to moci být žádné čuňárny," vysvětluje šéf Svazu pivovarů Jan Veselý, proč chce označení České pivo chránit podle evropských pravidel.

Pokud Brusel posvětí návrhy českého Úřadu pro ochranu průmyslového vlastnictví, bude České pivo na seznamu chráněných názvů vedle šampaňského, parmské šunky nebo maďarské čabajky.

Evropská unie pomocí takzvaného označení místa původu chrání výrobky EU na světovém trhu. Úřad do Bruselu poslal žádost o ochranu nejen souhrnně českého piva, ale i dalších - například chodského, starobrněnského, znojemského, Černé Hory nebo Březnického ležáku.

Zhruba v květnu by mělo být jasné, které potravinářské výrobky z navrhovaného seznamu bude možné chránit označením původu.

Plzeňské pivo na seznamu nebude
Do Bruselu se však nedostalo Plzeňské pivo. Prazdroj ho nepřihlásil, protože ve světě převládá toto označení spíše pro způsob výroby. Schválení takového označení Bruselem proto není reálné.

PIVO, DESTILÁTY,
VÍNO, KOKTEJLY
na napoje.idnes.cz

České pivo nemělo do Bruselu jednoduchou cestu. Na tuzemském patentovém úřadě se sešla žádost od dvou navrhovatelů - Svazu pivovarů a hanáckého pivovaru, jehož zástupcům došla trpělivost při dlouhých diskusích na svazu, co vlastně má České pivo chránit. EU však stejný návrh od dvou různých navrhovatelů nepřipouští. Svaz a pivovar se nakonec dohodly a předložily jednotné označení.

České pivo není známka exkluzivní. "Kdokoliv bude dodržovat stanovená pravidla, bude ji moci užívat. Není stanovena ani grafická podoba. Je tedy na každém, jak s ní naloží," vysvětluje Veselý.

Označení České pivo by slovy představitelů českého pivovarnictví mělo být pro všechny místní pivovary časem také dobrým marketingovým nástrojem.

"Každému, kdo uvidí na etiketě tento nápis, dáváme jistotu, že v pivu je všechno, co tam má být, a nebude ošizen," říká Veselý.

CO MÁ ZNÁT CELÁ EVROPA
České pivo
Nošovické kysané zelí
Vodňanská kachna
Jichočeská Niva
Český kmín
Karlovarské oplatky
Olomoucké tvarůžky
Třeboňský a Pohořelický kapr
Český med
Hořické trubičky

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Eva Zamrazilová šéfka Národní rozpočtové rady

Národní rozpočtová rada nepovažuje za současné ekonomické situace schválení státního rozpočtu na příští rok se schodkem...

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Najdete na iDNES.cz