Soud s českým rekordmanem Viktorem Koženým se táhne už přes deset let. Ilustrační foto.

Soud s českým rekordmanem Viktorem Koženým se táhne už přes deset let. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

České soudy nespěchají, tuneláři unikají rozsudkům i deset let

  • 17
Čeští podvodníci sice nikdy nedosáhli takového "výdělku" jako americký finančník Madoff, nakradli si ale na české poměry také slušnou sumu - řádově desítky miliard korun. Jen málo z nich však skončilo ve vězení. V mnoha případech se vyšetřování táhlo tak dlouho, až veřejnost ztratila zájem kauzy sledovat.

"Za dva roky jsem Vám neřekl ani slovo pravdy, celou dobu jsem podváděl. (...) Pochopil jsem, že jste lidé a já zvíře, přitom ruské zvíře," kál se v inzerátech v tuzemských novinách začátkem roku 1996 Rus Alim Karmov. Jeho firma 1. finanční a stavební koncern a fond Futurum Aurum obraly tisícovku lidí o 200 milionů korun.

Než nad Karmovem, jenž se veřejně v novinách přiznal ke krádeži, české soudy vynesly rozsudek, trvalo to více než tři roky.

Podobný příběh zažili i lidé, kteří své peníze svěřili firmám Wall Street, JIA, VK Invest, Privat Investors, KTP Quantum či Unias. Poslední jmenovaná například slibovala, že z každé vložené stokoruny udělá za rok 165 korun. Když se přiblížil termín pro výplatu pohádkového zisku, firma se vypařila i s penězi.

Kožený vede

Rekordmanem v mizení peněz je dnes už světoznámý finančník Viktor Kožený. Na začátku 90. let založil harvardské fondy, kterým svěřily peníze statisíce investorů. Část z nich peníze dostala, ale přes 200 tisíc jich dodnes nevidělo ani korunu.

Celkem z fondů a spřízněných firem po jejich sloučení do nového harvardského holdingu zmizelo na 77 miliard korun, ale předmětem policejního šetření je "jen" necelých 17 miliard korun. Kožený získal irský pas a usadil se na Bahamách, rozsudek nebyl ani po deseti letech vynesen. - přečtěte si Úřady zatkly na Bahamách Viktora Koženého

Zhruba 12 let trvalo vyšetřování a soudy v kauze fondů Trend a Mercia, z nichž zmizelo 1,4 miliardy korun. Rozsudky nad manažery a vlastníky, vynesené loni, doposud nejsou pravomocné. Nejvyšší trest byl stanoven na sedm let vězení. - čtěte Manažeři z vytunelovaného fondu Trend jdou do vězení

Stejná suma zmizela z CS fondů, miliardy chyběly v padlé IPB, zhruba osm miliard korun vytuneloval rakouský podnikatel Barack Alon z Komerční banky. Soud s Alonem ani po deseti letech rozsudek nevynesl. Některé další manažery banky, kteří měli ztráty peněz také na svědomí, naopak soud v minulých letech osvobodil. Do vězení nešel nikdo ani za pád IPB.

"Je to smutné. Nesním přitom o postupu jako v Americe, stačilo by, kdyby to tu fungovalo jako v Itálii. Rozkradení majetku italského Parmalatu bylo odsouzeno za tři roky a většinu majetku ještě akcionáři získali zpátky," povzdechl si Karel Staněk, šéf sdružení ochraňujícího drobné akcionáře.