Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České uhlí má nové vládce

  1:00aktualizováno  1:00
"Důl? To je díra v zemi. Může se zatopit, zasypat, ale nikdo vám ho nemůže vzít!" píše "klasik" Jára Cimrman v jedné ze svých her o dolech na severu Moravy. Cimrmanovský poklid rozhodně v posledním roce uhlobaroni neměli. Naopak.

Těžba uhlí zažila největší přesuny majetků od chvíle divoké privatizace v druhé polovině devadesátých let.

Celé odvětví také zažívá nebývalý rozmach a těžba uhlí se mění ve zlatý důl. Díky boomu ve výrobě oceli vyletěly ceny zejména černého uhlí na rekordní hodnoty.

Noví vlastníci dolů tak rovnou budou inkasovat miliardové zisky.

Týká se to i finančníka Zdeňka Bakaly, který se vloni, čtyři roky po prodeji investičního poradenství Patria Finance do rukou bankéřů vlastnících ČSOB, vrátil do velkého byznysu.¨

Koupí společnosti Karbon Invest, a tím i dolů OKD, překvapil. Investici do odvětví, které zažívalo nejlepší léta v minulých stoletích, dokázal do poslední chvíle utajit.
Uhelnou říši získal od předchozích uhlobaronů Petra Otavy a Viktora Koláčka, jejichž způsob privatizace vyvolal policejní vyšetřování.

To žádné porušení zákona dosud neprokázalo, a noví majitelé proto mohou v klidu slavit rekordní výsledky.

"Jsem velmi spokojen, je to nad naším očekáváním," radoval se minulý týden Bakala. OKD vyskočil čistý zisk z necelé miliardy na 4,16 miliardy korun. I když tandem - uhlazený Zdeněk Bakala a zemitý Petr Otava (podíl si ponechal) - působí trochu nesourodě, jakmile je řeč o loňských číslech, oba se shodují, že takových zisků už se letos nedočkají.

"Jsme seriózní partner. Jakmile s námi máte smlouvu, víte, že uhlí máte ‚zabékované'," odpovídá Otava, když vysvětluje, proč domácím odběratelům neúčtuje OKD plné 75procentní zdražení černého uhlí ve světě.

Mostecký Koláček zůstává
Jméno Koláček se ze seznamu uhlobaronů neztrácí. Jiný Koláček (shoda jmen), Antonín, spolu se třemi manažery z Mostecké uhelné společnosti koupil nedávno firmu od Appian Group.

Tak zní oficiální zpráva o transakci, na jejímž konci Antonín Koláček poprvé veřejně uvedl: "Jsem spolumajitelem dolů." Stejná skupina manažerů totiž už léta doly na severu Čech řídila. O tom, že je ve skutečnosti vlastní, se vedly dohady. V roce 1998 se jako majitel Mostecké uhelné společnosti přihlásil neznámý investiční fond Appian.

Celé řízení a strategie přitom zůstaly v rukách Antonína Koláčka a jeho managementu. I privatizací Mostecké uhelné společnosti se zabývala policie. Nikdy však neprokázala podezření, že k ovládnutí Mostecké sloužily peníze zevnitř firmy, tedy postup označovaný jako "privatizační incest".

I mostecká skupina svým vlastníkům přinese rekordní výsledek, přestože hnědé uhlí se na vlně růstu cen nesvezlo.

"Je to lokální komodita, ceny rostou, když zdražuje elektřina, a to se dělo. Ale světové ceny u něj neexistují, jen výjimečně se exportuje, prodražila by ho doprava," vysvětluje nejmladší z uhlobaronů, Petr Pudil, zvýšení zisků na 1,76 miliardy před zdaněním. To je nejlepší výsledek za 12 let existence firmy.

Noví majitelé dolů se chystají hned na další expanzi. Bakala chce se svými americkými partnery přikoupit k OKD ještě doly v Polsku a také privatizovat Vítkovice Steel. "Chceme se vrátit k původní báňské koncepci rodiny Rothschildů, která zakládala Vítkovice a OKD byly jejich součástí," říká.

Severočeští uhlobaroni se rozhlížejí doma. Znovu se utkají v privatizaci Severočeských dolů, které se jim nepodařilo získat loni.

Zdeněk Bakala se sfáral do svého dolu. "Práce horníků si vážím," řekl. (26. listopadu 2004)

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...Najdete na iDNES.cz