České vepřové uspělo v celoevropském testu

  • 26
Mezinárodní test, který měl prokázat, zda jsou v mase zbytky antibiotik, zkoumal 1500 kotlet z celé Evropy. Sto z nich pocházelo z Česka. Ani jedna neobsahovala zakázané nitrofurany. Vepřového se tedy netřeba obávat.
Z vepřové kotlety, kterou se chystáte hodit na pánvičku, nepoznáte, zda prase někdy dostalo zakázaný lék. Nebezpečí přesto existuje. Antibiotika skupiny nitrofuranů jsou podezřelá z toho, že přispívají ke vzniku rakoviny. Proto jsou také v Evropské unii od roku 1995 zakázána pro zvířata chovaná na maso. Přesto se stále objevují důkazy o tom, že chovatelé občas přidávají zakázané léky zvířatům do krmiv, aby je preventivně ochránili před nemocemi nebo také urychlili jejich růst. Háček je v tom, že donedávna je nebylo možné zjistit z masa. "Nebyly na to metody," říká Milan Fránek z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně. Nitrofurany jsou totiž velmi nestabilní a v organismu zvířat se rychle přemění. "Chemicky se vážou na poživatelné tkáně. tedy na svalovinu masa. Zůstanou v ní uloženy a ani varem se nezničí. Přitom jsou karcinogenní." Teď už metody existují a zásluhu na tom mají i čeští odborníci právě z tohoto ústavu.

Evropský projekt pátral po nitrofuranech

K účasti na celoevropském projektu Foodbrand, který měl vyřešit problém, jak spolehlivě určit

Antibiotika a chov zvířat? Jsou antibiotika ve zvířecím mase pro člověka  nebezpečná?

stopy antibiotik v mase, bylo kromě 15 členských států unie přizváno i Maďarsko a Česká republika. "Náš ústav vytvořil jednoduché a levné screeningové testy, které stačí jen pro kontrolu, zda maso obsahuje, nebo neobsahuje zbytky nitrofuranů," vysvětluje Milan Fránek. Jinak řečeno: detekční metoda vytřídí vzorky na ty, které jsou "definitivně negativní", a ty, které by mohly být pozitivní. "Ty se pak musí zkoumat dál konfirmační metodou, kterou zase dělají kolegové z Holandska, Belgie a Irska."

České vepřové uspělo

Projekt Foodbrand prověřil nové metody v praxi. Sto čerstvých kotlet z tuzemských obchodů putovalo do Dublinu, kde spolu s dalšími 1400 kusy masa prošly průzkumem. A obstály na jedničku. Nejhůře dopadly vzorky z Portugalska. Každý desátý byl pozitivní, kromě nich neprošla jedna kotleta z Řecka a jedna z Itálie. Všechny ostatní uspěly. Ani jedna česká kotleta neobsahovala stopy po nitrofuranech. Potvrdilo se tak tvrzení veterinárních autorit, že v České republice se zakázaná léčiva nepoužívají. "Antibiotik v mase se skutečně obávat nemusíme. Výsledky kontrol nasvědčují tomu, že zákaz je dodržován," říká Jiří Drápal ze Státní veterinární správy. "Český sedlák prostě ještě není tak zkažený, aby používal anabolika." Stejný názor má i Alfred Hera, ředitel brněnského Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv, kde veterinární léčiva sledují: "U nás se nikdy tyto zakázané látky nepoužívaly pro zvýšení přírůstku. K čemu kupovat drahé hormony, když je u nás nadbytek masa a masné výrobky jsou nesmírně laciné?"

Co jsou nitrofurany

Souhrnný název nitrofurany zahrnuje jednu skupinu antibiotik. Působí velmi efektivně proti původcům nemocí. Mají však i další přednosti: prasata po nich rostou rychleji, slepice snáší

Prohrajeme boj proti infekcím?

víc vajec. Protože se ale má za to, že nitrofurany poškozují dědičnou výbavu a způsobují rakovinu, je jejich používání pro produkci masa v Evropské unii od roku 1995 zakázáno. Stejný zákaz platí i v České republice. Přesto se nitrofurany v některých státech unie stále "pod rukou" používají. A v zemích jako Thajsko, Indonésie a Brazílie s nimi potírají chovatelé nemoci svého dobytka zcela legálně. Proto se živočišné výrobky z východních asijských zemí a zemí Jižní Ameriky při dovozu do Evropy alespoň namátkově testují. Nitrofurany jednorázově zdraví člověka neohrozí, nebezpečné jsou tím, že se mohou v těle ukládat. Navíc existuje riziko, že zbytky antibiotik naruší u člověka přirozenou rovnováhu střevní flóry.