Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České živnostníky v Unii nechtějí

  1:00aktualizováno  1:00
Když český montér vyrazí za zakázkou do Německa, může ho tamní úředník poslat pryč jen proto, že nemá předpisové nářadí. Kdyby však v unii prošel návrh na úplnou liberalizaci poskytování služeb, neměl by úředník žádnou zbraň, jak zahraniční síle bránit v práci.

Tak by si to alespoň přál předseda Evropské komise José Barroso, někdejší portugalský maoista, nyní považovaný řadou evropských socialistů za příliš velkého liberála.

Od odstranění posledních bariér v oblasti služeb si Barroso slibuje nastartování větší ekonomické konkurenceschopnosti Evropy.

Návrh komise zavádí nový princip "země původu". Pro české poskytovatele služeb by to znamenalo, že v jiné zemi EU mohou pracovat podle norem a pravidel svého státu.

Ale živnostníci především v Německu, kde nezaměstnanost stále stoupá, mají z takového kroku strach. Bojí, se, že je čeští či polští konkurenti vytlačí nižšími cenami a oni zkrachují.

Proto Německo, Francie a Belgie proti Barrosovu návrhu tvrdě bojují, a to i navzdory názorům ekonomů, že z dlouhodobého hlediska liberalizace trhu služeb povede ke vzniku nových pracovních míst i v dražším Německu.

Barroso v bruselském proreformním institutu Lisbon Council návrh komise hájil. Přesto bylo z jeho slov patrné, že hradbu odporu nejspíš neprorazí.

"Bez uvolnění trhu služeb se společenství nepohne z místa a nejvíce na tom budou tratit evropští spotřebitelé," apeloval Barroso, který staví na názoru, že služby v Unii jsou tak sladěné, že už je není nutné jakkoli regulovat.

"Při roztříštěnosti služeb by jiný postup znamenal, že bychom pro každou službu museli dělat legislativu, což nejde. Velmi odlišná pravidla v každém státě by takovou harmonizaci nesmírně ztěžovala," řekl Barroso a pustil se do kritiky "starých" členských zemí, které liberalizaci brání. "Někdy mám bohužel pocit, že staré země se snaží spíš před novými členy uzavřít."

Český vicepremiér Martin Jahn Barrosa podpořil. "Doufám, že si staré členské státy brzy uvědomí, že nemá cenu bránit se proti novým, protože konkurenceschopní můžeme být jedině všichni dohromady," řekl ČTK. Chápe však, že pro Německo může být nepříjemné, pokud některá pracovní místa získají místo Němců Češi nebo Poláci.

Zatím vše nasvědčuje tomu, že Barrosův plán neprojde a komise jej bude muset přepracovat. V neděli se do Bruselu chystá první velká mnohonárodnostní demonstrace svolaná odbory právě na protest proti liberalizaci.

Ekonomičtí odborníci nicméně varují, že strach z konkurence z Východu uvrhne "stárnoucí" Evropu do nebezpečné letargie a stagnace a pak sotva bude moci konkurovat USA či Asii.

Předseda komise EU José Barroso se raduje poté, co europarlament schválil jeho pozměněný tým. (18. listopadu 2004)

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Robotů se nebojme, dají nám víc práce, tvrdí Světové ekonomické fórum

Obchod Robot Cache

Díky technologickému pokroku může ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst,...

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Najdete na iDNES.cz