Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České živnostníky v Unii nechtějí

  1:00aktualizováno  1:00
Když český montér vyrazí za zakázkou do Německa, může ho tamní úředník poslat pryč jen proto, že nemá předpisové nářadí. Kdyby však v unii prošel návrh na úplnou liberalizaci poskytování služeb, neměl by úředník žádnou zbraň, jak zahraniční síle bránit v práci.

Tak by si to alespoň přál předseda Evropské komise José Barroso, někdejší portugalský maoista, nyní považovaný řadou evropských socialistů za příliš velkého liberála.

Od odstranění posledních bariér v oblasti služeb si Barroso slibuje nastartování větší ekonomické konkurenceschopnosti Evropy.

Návrh komise zavádí nový princip "země původu". Pro české poskytovatele služeb by to znamenalo, že v jiné zemi EU mohou pracovat podle norem a pravidel svého státu.

Ale živnostníci především v Německu, kde nezaměstnanost stále stoupá, mají z takového kroku strach. Bojí, se, že je čeští či polští konkurenti vytlačí nižšími cenami a oni zkrachují.

Proto Německo, Francie a Belgie proti Barrosovu návrhu tvrdě bojují, a to i navzdory názorům ekonomů, že z dlouhodobého hlediska liberalizace trhu služeb povede ke vzniku nových pracovních míst i v dražším Německu.

Barroso v bruselském proreformním institutu Lisbon Council návrh komise hájil. Přesto bylo z jeho slov patrné, že hradbu odporu nejspíš neprorazí.

"Bez uvolnění trhu služeb se společenství nepohne z místa a nejvíce na tom budou tratit evropští spotřebitelé," apeloval Barroso, který staví na názoru, že služby v Unii jsou tak sladěné, že už je není nutné jakkoli regulovat.

"Při roztříštěnosti služeb by jiný postup znamenal, že bychom pro každou službu museli dělat legislativu, což nejde. Velmi odlišná pravidla v každém státě by takovou harmonizaci nesmírně ztěžovala," řekl Barroso a pustil se do kritiky "starých" členských zemí, které liberalizaci brání. "Někdy mám bohužel pocit, že staré země se snaží spíš před novými členy uzavřít."

Český vicepremiér Martin Jahn Barrosa podpořil. "Doufám, že si staré členské státy brzy uvědomí, že nemá cenu bránit se proti novým, protože konkurenceschopní můžeme být jedině všichni dohromady," řekl ČTK. Chápe však, že pro Německo může být nepříjemné, pokud některá pracovní místa získají místo Němců Češi nebo Poláci.

Zatím vše nasvědčuje tomu, že Barrosův plán neprojde a komise jej bude muset přepracovat. V neděli se do Bruselu chystá první velká mnohonárodnostní demonstrace svolaná odbory právě na protest proti liberalizaci.

Ekonomičtí odborníci nicméně varují, že strach z konkurence z Východu uvrhne "stárnoucí" Evropu do nebezpečné letargie a stagnace a pak sotva bude moci konkurovat USA či Asii.

Předseda komise EU José Barroso se raduje poté, co europarlament schválil jeho pozměněný tým. (18. listopadu 2004)

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Hutě ArcelorMittal by se mohly prodat už do ledna 2019, tvrdí odbory

Zavážení vsázky na ocelárně do tandemové pece

Už za rok mohou mít hutě ArcelorMittal Ostrava jiného majitele. Podle odborářů, kteří jednali s premiérem v demisi...

Najdete na iDNES.cz