Nájmy některých bytů, které vlastní město budou dražší.

Nájmy některých bytů, které vlastní město budou dražší. | foto: Profimedia.cz

Pražanům nájem ukrojí 70 procent mzdy, v některých krajích „jen“ polovinu

  • 424
Zhruba čtvrtina Čechů bydlí v pronájmu, ale dostupnost nájemního bydlení se v různých krajích výrazně liší. Z výpočtu MF DNES vyplývá, že zatímco obyvatelé Moravskoslezského a Ústeckého kraje utratí za nájem necelých 50 procent průměrné čisté mzdy, Pražany v průměru stojí 70 procent.

Podle statistik developerské společnosti Trigema se nejvyšší a nejnižší nájemné v českých krajích liší o více než dvojnásobek. V Praze stojí pronájem průměrného bytu o velikosti 65 m2 19 045 korun měsíčně, zatímco v Moravskoslezském a Ústeckém kraji vyjde stejný byt v průměru na 9 230 korun měsíčně.

Lidé žijící v nájmu

Údaje za rok 2015 (podíl v %)

Rumunsko 4
Slovensko 11
Polsko 18
Maďarsko 13
Česko 22
Rakousko 44
Německo 48
Švýcarsko 55

Praha (2013) 32
Hamburk (2013) 76
Vídeň (2014) 78
Berlín (2013) 84

Zdroj:KPMG

„Domácí trh s bydlením je závislý na tom, jak je sledovaný region atraktivní z hlediska průměrného příjmu, pracovních příležitostí a řady dalších hledisek,“ vysvětluje šéf Trigemy Marcel Soural.

Velké rozdíly vykazuje především průměrná čistá mzda – zatímco bezdětným Pražanům zůstane v peněženkách po zdanění zhruba 27 tisíc korun, v Moravskoslezském a Ústeckém kraji se musí lidé spokojit s přibližně 19 tisíci. Proto se lidem stále vyplatí připlatit si za drahé pražské nájmy, což potvrzují i čísla developerů a realitních kanceláří.

„Za poslední čtvrtletí jsme zaznamenali nárůst poptávky po pronájmech o čtyři procenta. Jde přitom o nejslabší období, protože začalo léto, studenti v květnu nebo v červnu často končí nájmy a volných bytů přibývá. Pokud se podíváme na meziroční srovnání druhých kvartálů roků 2016 a 2017, pak došlo ke zvýšení o 29 procent,“ říká šéf Maxima Reality Vladimír Zuzák.

V následujícím období očekává, že by se ceny nájmů v Praze mohly zvýšit ještě o dalších deset procent.

Další růst přijde

Ceny nájmů bytů v Praze dlouhodobě šponuje jejich nedostatek, který je způsoben několika faktory. Jedním z nich je rozmach krátkodobých pronájmů přes on-line portály Airbnb či Booking.com. Roste totiž počet lidí, kteří nakupují byty proto, aby je za atraktivní částku pronajímali zahraničním turistům. Podle statistik si v Praze kupuje byt jako investici až třetina nových majitelů a pak se nedostává na ty, kteří by v hlavním městě chtěli žít dlouhodobě.

Ceny nájmů v české metropoli tlačí nahoru i horší dostupnost hypoték. Podmínky pro získání hypotéky se v porovnání s minulými lety zpřísnily. Lidem, kteří si nemohou dovolit hypotéku, nezbývá nic jiného než žít v pronájmu.

S tím souhlasí i Vladimír Zuzák. „Odpovědí na prudké ochlazení hypotečního trhu může být v dalších měsících další výrazný skokový nárůst cen nájmů. Opět však nemůžeme házet všechny pražské lokality do stejného pytle. I u pronájmů platí, že ceny budou růst rychleji v lepších, dobře dostupných lokalitách Prahy s kompletní infrastrukturou,“ říká.

Cena za nájem.

Za růst cen pronájmů může také nedostatek bytů na prodej, který je spojen se zastavením povolovacích procesů pro výstavbu nových bytů v Praze.

„Nedostatek nových bytů se následně projevuje v omezené nabídce bytů na tzv. sekundárním trhu. Pokud v Praze nebude dlouhodobě dostatek nových bytů, a je jedno, jestli v osobním nebo třeba družstevním vlastnictví, tak hrozí omezení dynamiky rozvoje města a noví obyvatelé budou hledat ubytování mimo Prahu. Ale do té budou nadále za prací dojíždět a dojde např. k výraznému zhoršení už tak velmi špatné dopravní obslužnosti města a totálnímu ucpání dopravních koridorů,“ dodává Zuzák.

„Růst cen nájmů je vidět také tam, kde jsou vysoké školy, a to kvůli studentům. To samé platí třeba i pro Mladou Boleslav a okolí automobilové továrny Škodovky. Ceny za nájmy jsou zde na úrovni Brna a Prahy,“ říká provozní ředitel Fincentrum Reality Martin Fojtík.

V Brně jako v Praze

Dlouhodobě nejvíce lidí vyhledává bydlení v Praze a v Brně. „V okolí obou těchto měst se během několika posledních let čím dál více rozvíjí lokální bytový trh, což se mimo jiné odráží i ve zvyšujícím se významu místního nájemního bydlení,“ říká Marcel Soural.

Drahé byty vyhánějí obyvatele Prahy, raději kupují domy za městem

Rozdíl mezi Prahou a Brnem se už téměř setřel – Brňané za pronájem utratí skoro stejnou část čisté mzdy jako Pražané, v průměru 68 procent. Podobně jsou na tom i lidé ze Zlínského a Královéhradeckého kraje.

„Další oblastí, kde se především v posledních měsících rozmáhá jak trh s novým, tak s nájemním bydlením, je Plzeň. Západočeská metropole má zajímavý rozvojový potenciál, což zvyšuje zájem o bydlení, vyvolává zvýšenou nabídku nemovitostí, současně ale také vyvíjí tlak na ceny,“ říká Marcel Soural. Majitelé bytů v Plzeňském kraji však tento trend ještě nezachytili, Plzeňáci utratí za nájem zhruba 52 procent svého čistého platu.

Češi jsou konzervativní

Podíl Čechů žijících v pronájmu není v porovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy příliš vysoký. Podle zjištění KPMG žije v pronájmu aktuálně 22 procent obyvatel země. „Do budoucna lze předpokládat, že většina zájemců o nemovitost bude stále více dávat přednost vlastnímu bydlení. Češi jsou v tomto směru relativně konzervativní,“ odhaduje Marcel Soural.

Podobně jsou na tom Rumuni, Slováci a Poláci. Oproti tomu v Německu si byt pronajímá 48 procent a ve Švýcarsku dokonce 55 procent obyvatel. Největší zájem o nájemní bydlení je samozřejmě v hlavních a velkých městech.