Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česko dostane téměř miliardu na plynové zásobníky

  21:40aktualizováno  20. března 15:22
Česká republika dostane 35 milionů eur (skoro miliardu korun) na vybudování dalších plynových zásobníků. Částku schválila Evropská unie na dvoudenním summitu v Bruselu. Které projekty se budou částkou financovat, zatím není jasné.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský uvedl, že tyto informace budou teprve upřesněny. Nepřiblížil ani to, zda peníze rozdělí Evropská komise nebo česká vláda.

Evropské komisi předložila již dva projekty společnost RWE Transgas. "Jejich podstatou je rozšíření stávajících zásobníků zemního plynu. Odhadujeme, že naše projekty by rozšířily zásobníkovou kapacitu o třetinu, tedy o 700 milionů metrů krychlových," uvedl mluvčí společnosti Martin Chalupský.

Dodal, že tyto projekty by firma mohla realizovat v následujících dvou až třech letech. Investice by se měla vyšplhat na sedm miliard korun. Ani RWE Transgas netuší, jaká bude metodika rozdělování peněz.

Peníze jsou součástí návrhu, podle nějž mají být věnovány zhruba čtyři miliard eur z unijního rozpočtu na nejrůznější energetické projekty v Evropské unii. Další miliarda eur by měla směřovat na pomoc zemědělcům a na rozvoj širokopásmového internetu v Evropě.

Energetický balíček je zejména reakcí na nedávný plynový spor Ruska a Ukrajiny, kdy několik evropských zemí přišlo o dodávky plynu nebo muselo přijmout ochranná opatření. "Finanční pomoc by měla řešit bolavá místa zejména ve střední a východní Evropě," uvedl vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

Schválení tohoto návrhu, který má být podle politiků rovněž součástí boje proti současnému hospodářskému útlumu, bylo považováno za jeden z nejsložitějších bodů vrcholné schůzky EU. Dohodu komplikoval především plynovod Nabucco, u nějž Evropská komise navrhla, aby se Unie zaručila za úvěry ve výši 200 milionů eur.

Některé členské státy, především pak Německo, ale plynovod v návrhu nechtěly konkrétně jmenovat. Na nátlak celé řady dalších zemí nicméně Nabucco v závěrečném návrhu je.

Peníze půjdou i do větrné energie

Plynovod, který by měl přivést plyn ze střední Asie do Evropy, by se ale ani tak nemusel unijních záruk dočkat. Závěrečný kompromis totiž počítá s tím, že projekty, které chtějí na podporu EU dosáhnout, musejí být realizovány zejména v roce 2009 a 2010. Nabucco má k realizaci ještě daleko. Podle některých diplomatů by však do stanoveného termínu mohly začít přípravné práce, což by na unijní podporu stačilo.

EU nepočítá jen s finančními prostředky na projekty spojené s plynem. Další peníze by měly směřovat i na lepší propojení sítí s elektřinou či na projekty spojené s větrnou energií. Další stovky milionů eur ale mají dostat i projekty, které počítají s vybudováním zařízení u elektráren, jež umožní zachytávání a skladování emisí oxidu uhličitého.

Peníze na energetické projekty měly podle úplně původního návrhu Evropské komise plynout z neutracených peněz z loňského unijního rozpočtu. Nakonec se to ale ukázalo jako nemožné kvůli pravidlům EU a projekty budou muset být financovány z letošního rozpočtu a z rozpočtu pro příští rok. Návrh ještě musí schválit Evropský parlament.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Německo a Francie našly shodu: evropský rozpočet bude jako měnový fond

Angela Merkelová a Emmanuel Macron na tiskové konferenci po zasedání vlád...

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron našli shodu ohledně vytvoření rozpočtu...

Evropská unie podpoří zbrojovky, vytvoří pro ně zvláštní fond

Veletrh IDET v Brně

Evropští poslanci schválili zřízení prvního programu Evropské unie na podporu inovací v obranném průmyslu. Fond...

Od srpna už bez záchranného kruhu. Řecko dočerpá zahraniční pomoc

V Aténách v pondělí v půl desáté ráno středoevropského času po pěti týdnech...

Po osmi letech Řecko v srpnu dočerpá peníze ze záchranného programu a bude se muset postavit na vlastní nohy. Nejtěžší...

Najdete na iDNES.cz