Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česko dostane téměř miliardu na plynové zásobníky

  21:40aktualizováno  20. března 15:22
Česká republika dostane 35 milionů eur (skoro miliardu korun) na vybudování dalších plynových zásobníků. Částku schválila Evropská unie na dvoudenním summitu v Bruselu. Které projekty se budou částkou financovat, zatím není jasné.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský uvedl, že tyto informace budou teprve upřesněny. Nepřiblížil ani to, zda peníze rozdělí Evropská komise nebo česká vláda.

Evropské komisi předložila již dva projekty společnost RWE Transgas. "Jejich podstatou je rozšíření stávajících zásobníků zemního plynu. Odhadujeme, že naše projekty by rozšířily zásobníkovou kapacitu o třetinu, tedy o 700 milionů metrů krychlových," uvedl mluvčí společnosti Martin Chalupský.

Dodal, že tyto projekty by firma mohla realizovat v následujících dvou až třech letech. Investice by se měla vyšplhat na sedm miliard korun. Ani RWE Transgas netuší, jaká bude metodika rozdělování peněz.

Peníze jsou součástí návrhu, podle nějž mají být věnovány zhruba čtyři miliard eur z unijního rozpočtu na nejrůznější energetické projekty v Evropské unii. Další miliarda eur by měla směřovat na pomoc zemědělcům a na rozvoj širokopásmového internetu v Evropě.

Energetický balíček je zejména reakcí na nedávný plynový spor Ruska a Ukrajiny, kdy několik evropských zemí přišlo o dodávky plynu nebo muselo přijmout ochranná opatření. "Finanční pomoc by měla řešit bolavá místa zejména ve střední a východní Evropě," uvedl vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

Schválení tohoto návrhu, který má být podle politiků rovněž součástí boje proti současnému hospodářskému útlumu, bylo považováno za jeden z nejsložitějších bodů vrcholné schůzky EU. Dohodu komplikoval především plynovod Nabucco, u nějž Evropská komise navrhla, aby se Unie zaručila za úvěry ve výši 200 milionů eur.

Některé členské státy, především pak Německo, ale plynovod v návrhu nechtěly konkrétně jmenovat. Na nátlak celé řady dalších zemí nicméně Nabucco v závěrečném návrhu je.

Peníze půjdou i do větrné energie

Plynovod, který by měl přivést plyn ze střední Asie do Evropy, by se ale ani tak nemusel unijních záruk dočkat. Závěrečný kompromis totiž počítá s tím, že projekty, které chtějí na podporu EU dosáhnout, musejí být realizovány zejména v roce 2009 a 2010. Nabucco má k realizaci ještě daleko. Podle některých diplomatů by však do stanoveného termínu mohly začít přípravné práce, což by na unijní podporu stačilo.

EU nepočítá jen s finančními prostředky na projekty spojené s plynem. Další peníze by měly směřovat i na lepší propojení sítí s elektřinou či na projekty spojené s větrnou energií. Další stovky milionů eur ale mají dostat i projekty, které počítají s vybudováním zařízení u elektráren, jež umožní zachytávání a skladování emisí oxidu uhličitého.

Peníze na energetické projekty měly podle úplně původního návrhu Evropské komise plynout z neutracených peněz z loňského unijního rozpočtu. Nakonec se to ale ukázalo jako nemožné kvůli pravidlům EU a projekty budou muset být financovány z letošního rozpočtu a z rozpočtu pro příští rok. Návrh ještě musí schválit Evropský parlament.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dotace z EU? V systému už brzy nastane průvan

Lídé u Pražského hradu oslavují výsledek referenda o vstupu do EU. (14. června...

V Unii se připravuje rozpočet, který má začít platit po roce 2020. A Česko by se mělo připravit, že dojde k omezení...

Ženy v EU berou v průměru o 16 procent méně než muži, v ČR jsou na tom hůř

(Ilustrační snímek).

Průměrný rozdíl v platech žen a mužů v Evropské unii dosáhl v předloňském roce 16 procent. Nejhorší je v tomto ohledu...

Bulharská ministryně energetiky rezignovala v souvislosti s kauzou ČEZ

Ministyně energetiky Bulharské republiky Temenužka Petrovová

Bulharská ministryně energetiky Temenužka Petkovová rezignovala. Učinila tak po zprávách médií, že je napojená na...

Najdete na iDNES.cz