Česko má šanci získat 650 miliard. Extrémní částka, říká Šlechtová

  14:15aktualizováno  14:15
Před Českou republikou je mimořádná šance získat od Evropské unie za období 2014 až 2020 částku okolo 650 miliard korun, řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová na Žofínském fóru. „Ta částka je extrémně velká. Já bych apelovala, abychom byli schopni ji vyčerpat,“ řekla Šlechtová. Letos přitom Česko nedokáže vyčerpat až 23 miliard korun.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová | foto: hnutí ANO 2011

Tomu, že částka, na kterou může naše země dosáhnout, se v korunách významně zvýšila, podle ní výrazně přispěla loňská intervence České národní banky proti koruně. Původně se totiž, jak upozornila, počítalo s tím, že Česko bude mít šanci v následujících letech získat okolo 560 miliard korun.

„Místo sedmnácti operačních programů jich budeme mít deset. První výzvy budou na jaře 2015,“ řekla také ministryně pro místní rozvoj za hnutí ANO na Žofínském fóru.

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza ale upozornil na jedno velké úskalí. „Česká republika nemá úplně volnou ruku při výběru investičních priorit,“ upozornil Prouza.

Priority musí schválit Evropská komise a nemá jít přitom o podporu velkým podnikům, cestovnímu ruchu, infrastruktuře služeb zaměstnanosti a financování sociálního bydlení. A pokud jde o investice do dopravy, je podle Prouzy problém, že nemají být prioritně směřovány do stavby silnic, ale třeba do železniční dopravy.

„Před sto lety jezdil vlak do Vídně za pět hodin a za tu dobu se nám tu dobu podařilo snížit zhruba o čtyřicet minut,“ netajil svou skepsi k podpoře právě železniční dopravy státní tajemník pro Evropské záležitosti Prouza.

Letos zřejmě Česko nevyčerpá až 23 miliard korun

Za další problém označil schvalování nového zákona o posuzování vlivu na životní prostředí (EIA), bez kterého, stejně jako bez služebního zákona, může Česko na miliardy z fondů EU zapomenout.

Šlechtová řekla, že jsme Evropské unii slíbili, že zákon EIA začne platit od ledna 2015. Už teď je ale podle ní jasné, že se to nestihne. Sama očekává, že když se v parlamentu zákon nezasekne, mohl by začít platit v březnu.

Ministryně pro místní rozvoj také přiznala, že bilance čerpání evropských peněz vyčleněných na předchozí období 2007 až 2013, které může Česká republika čerpat do konce příštího roku, bude zřejmě horší, než s tím dosud počítala česká vláda. Dosud vláda čekala, že letos naše země nedokáže z EU získat 19,5 miliardy korun. „Je možné, že se dostaneme až na 23 miliard,“ připustila.

Česko se podle Šlechtové spolu s dalšími třinácti zeměmi Evropské unie pokusí ještě na poslední chvíli prosadit, aby peníze vyčleněné na programy schválené pro roky 2007 až 2013 mohla země čerpat ještě v roce 2016. Evropská komise je podle ní k tomu zatím skeptická. Pomoci by ovšem mohlo, že podobnou věc by ráda prosadila plná polovina členských států EU. „Mohli bychom dokončit některé dopravní projekty,“ vysvětlila Šlechtová, jak by to Česku pomohlo.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

Na trhu s knihami se točí miliardy. Nakladatelé se spojují, aby obstáli

Ilustrační snímek

Ještě rok poté, co druhé největší nakladatelství Euromedia Group a jednička mezi knižními sítěmi Luxor oznámily...

Otevírací doba obchodů o svátcích

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Vratné PET lahve. Firmy zkoušejí zdokonalit recyklaci plastových obalů

Ilustrační snímek

Evropská směrnice o omezení jednorázových plastů bude zřejmě od členských zemí požadovat, aby do roku 2025 sbíraly 90...

Najdete na iDNES.cz