(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Česko může přijít až o 105 miliard evropských dotací, varují kontroloři

  • 92
Když se naplní nejhorší možný scénář, ČR přijde o 105 miliard korun, které by mohly přitéct z evropských fondů. Tvrdí to aktuální zpráva EU report 2015, kterou zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad. I přes veškeré snahy totiž stále patříme v čerpání unijních peněz k nejpomalejším zemím. Stále ale dostáváme víc, než do EU posíláme.

Ještě loni přitom Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) odhadoval, že Česko nedočerpá 65 miliard korun. Nyní NKÚ poukázal na to, že letos musí Česko vyčerpat zhruba 215 miliard korun, což představuje 30 procent částky, kterou měla země k dispozici za celé sedmileté programové období.

„Nejkrizovější varianta hovoří o nedočerpání ve výši až 85,1 miliardy korun v roce 2015, což by znamenalo celkové nedočerpání za roky 2013 až 2015 ve výši 105 miliard korun,“ píše NKÚ s tím, že tato hrozba není zcela nereálná.

Jen v roce 2013 nedočerpalo Česko 11,4 miliardy korun, loni pak nevyužilo dalších 8,5 miliardy korun.

Čerpáme pomalu, přesto dostáváme z EU víc, než tam posíláme

Podle NKÚ se Česko s problémy v čerpání evropských dotací potýkalo od počátku programového období 2007 až 2013. Jako hlavní problémy vidí výrazné zpoždění v zahájení čerpání peněz způsobené zdlouhavými schvalovacími procedurami, roztříštěností a častými úpravami pravidel a metodik. „Příčinou tohoto stavu byl zejména velký počet programů a rovněž složitost jejich implementační struktury,“ uvedl NKÚ.

V období 2007 až 2013 mohlo Česko z Bruselu získat 26 miliard eur, tedy přibližně 703 miliard korun. Z hlediska jejich čerpání je však Česko nejhorší z celé unie. Všechny projekty přitom musí být dokončeny a proplaceny nejpozději do konce letošního roku.

I přesto je Česko čistým příjemcem peněz z EU. Za první letošní pololetí obdrželo z unijního rozpočtu rekordních 150,5 miliardy korun a odvedlo do něj 23,7 miliardy korun. ČR je tedy letos o 126,8 miliardy korun “v plusu“. To je za pololetí vůbec nejvyšší suma od vstupu země do EU v roce 2004. Za pozitivní bilancí stojí především nárůst čerpání peněz ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti.

,