Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česko může mít brzy 12 televizí

  1:00aktualizováno  1:00
Češi se zřejmě brzy dočkají více televizních programů, kvalitnějšího signálu, ale například i sázení prostřednictvím obrazovky. Vznik dvanácti a v budoucnosti až čtyřiadvaceti programů umožní přechod z dnešního analogového na digitální vysílání.
Televize

Televize - Televize - ilustrační foto | foto: CorbisProfimedia.cz

Příští týden by Sněmovna mohla definitivně rozhodnout o podobě novely mediálního zákona, která pravidla přechodu na digitální vysílání stanoví.

Sněmovní výbor pro kulturu už se shodl na návrhu novely zákona poslance Ladislava Skopala a ministerstva informatiky.

Podle představ předkladatelů novely by měly dvě největší komerční televize, Nova a Prima, dostat každá po jednom programu. Později jako bonus, že vypnou zastaralé vysílání, by získaly další plnohodnotný program.

Veřejnoprávní Česká televize má vysílat své dva současné programy a frekvenci se čtyřmi programy by měla dostat později.

Dalších osm programů si mezi sebe rozdělí na dvacet žadatelů o digitální licence, jakmile bude mediální zákon platit. Podle Skopalova návrhu by mělo skončit současné licenční řízení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. 

Ten, kdo získá licenci, by podle návrhu zákona, měl do 180 dnů začít vysílat. "To má zabránit spekulantům kupovat licence jen pro obchod a zároveň zbytečně dlouho blokovat program, pokud by se nedařilo vysílání rozjet," říká spoluautor návrhu zákona Zdeněk Duspiva.

Podle Skopala mohou současné programy začít digitálně vysílat ihned, protože první takzvaný multiplex má největší pokrytí území republiky - zhruba šedesát procent. Než bude moci přijímat digitální signál přes devadesát procent obyvatel, potrvá současné šíření signálu.

Jako mezník pro jeho vypnutí navrhují poslanci rok 2009.  Je to sice o tři roky dříve než doporučuje Evropská komise, ale v souladu s plány sousedního Německa a Rakouska. S těmi je nutné spouštění digitálního vysílání televize sladit, jinak se může vysílání televizí rušit.

I když má Skopalova varianta zákona zřejmě nejblíže ke schválení, očekává se ve Sněmovně ostrá polemika. Konkurenční varianty uvažují například o tom, že by každá ze současných televizí dostala celý multiplex se čtyřmi programy, kvůli čemuž by se na dvacítku žadatelů o digitální licence nedostalo. 

Už projednávání v kulturním výboru bylo živé, někdy až nepřehledné, poslanci se překřikovali. "Ani náměstci ministrů nechápou, o čem se hlasuje. Je tu chaos," komentoval to v jednu chvíli Eduard Zeman (ČSSD).

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Prodej tvrdého alkoholu v Česku stoupá. Každý čtvrtý panák je tuzemák

Ilustrační foto

Český trh s lihovinami loni vzrostl o tři procenta. Největší tuzemská likérka, Stock Plzeň-Božkov, prodala meziročně...

Hodinové hotely pod lupou. Polovina podniků nepřiznala tržby

(Ilustrační foto)

Finanční úřad pro hlavní město Prahu uskutečnil v úterý celopražskou kontrolní akci zaměřenou na dodržování zákona o...

Najdete na iDNES.cz