Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česko riskuje kvůli Číně spor s EU

  1:00aktualizováno  1:00
Česko láká obrovský čínský trh a je kvůli tomu ochotné porušit i svoje závazky k Evropské unii. Vláda měla v úterý na stole návrh dohody mezi Českou republikou a Čínou o ochraně a podpoře investic, která má vylepšit vztahy země s čínským obrem.
Čína je pro české podnikatelé lákavá, ale složitá. Ilustrační foto

Čína je pro české podnikatelé lákavá, ale složitá. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Čína během jednání o nové smlouvě nesouhlasila s požadavkem, aby se do ní dostal článek o bezpečnosti. Ten umožňuje členským zemím Unie v případě vážného ohrožení hospodářství či měny ukončit veškeré obchody s Čínou a chránit své zájmy. Bezpečnostní pojistka je součástí českých závazků k Evropské unii, vyjednavači ho však ze smlouvy s Čínou vypustili.

"Nemůžu hlasovat pro něco, co je v rozporu s právy Evropského společenství," prohlásil včera ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Ministerstvo financí, které návrh vládě předložilo, říká, že jde o kompromis, bez něhož jinak žádná nová dohoda nebude. Navíc i ta doposud platná dohoda je v rozporu s evropským právem a mohla by tedy být rovněž napadena žalobou.

"Také se to již v minulosti stalo, když přistoupily k EU země jako Švédsko či Dánsko a nezměnily své smlouvy s třetími zeměmi. Rada EU je žalovala," upozornil Václav Romvald, který se jednání účastnil. S novou smlouvou se navíc spěchá. Zhruba za tři týdny totiž přijede do Česka premiér Číny a Jiří Paroubek s ním chce novou dohodu podepsat.

Nová smlouva také neodstraní největší komplikace českých investorů v Číně. Podniky například nemohou z Číny volně posílat peníze do své země. "Čínská strana trvá na tom, že firmy musí dát žádost na převod peněz s tím, že jim to nezakážou. Ale jasně řekla, že garantovat volný tok financí nemohou," uvedl Romvald.

Na druhé straně čínské firmy, které budou podle nové smlouvy investovat u nás, přijdou o dosavadní výhodu, že se s nimi bude zacházet jako s jakýmkoliv jiným investorem ze zemí EU. Takové výhody totiž evropská legislativa Číně nepřipouští.
Pro české podnikatele je Čína lákavá, ale zároveň je odrazuje svou složitostí.

"Největší riziko spočívá v odlišnosti podnikatelského prostředí a mentality lidí, které mají za následek nedodržování dohod a záměrné poškozování zájmů zahraničního investora, například nedodržování ochrany duševního vlastnictví a tunelování," píše se v materiálech vládní společnosti CzechTrade.

Například jablonecká společnost Jablotron tvrdí, že největší překážkou podnikání na čínském trhu je chování zástupců na českých zastupitelstvech.

"Jsou nevstřícní a byrokratičtí a někdy se za ně stydím," uvedl šéf Jablotronu, Dalibor Dědek. Jablotron se stejně jako řada dalších firem potýkala při prodeji v Číně s okopírováním svých výrobků, nakonec však uspěla a čínské právo si pochvaluje.

"Najali jsme místní britskou agenturu, která továrnu vyrábějící kopie odhalila. Od podání žaloby došlo do tří týdnů k razii v továrně a k vyřešení našich ztrát. To by se v Česku nestalo, tady je nějaké soudní řešení v podstatě nefunkční," konstatoval Dědek.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...Najdete na iDNES.cz