Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česko riskuje kvůli Číně spor s EU

  1:00aktualizováno  1:00
Česko láká obrovský čínský trh a je kvůli tomu ochotné porušit i svoje závazky k Evropské unii. Vláda měla v úterý na stole návrh dohody mezi Českou republikou a Čínou o ochraně a podpoře investic, která má vylepšit vztahy země s čínským obrem.
Čína je pro české podnikatelé lákavá, ale složitá. Ilustrační foto

Čína je pro české podnikatelé lákavá, ale složitá. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Čína během jednání o nové smlouvě nesouhlasila s požadavkem, aby se do ní dostal článek o bezpečnosti. Ten umožňuje členským zemím Unie v případě vážného ohrožení hospodářství či měny ukončit veškeré obchody s Čínou a chránit své zájmy. Bezpečnostní pojistka je součástí českých závazků k Evropské unii, vyjednavači ho však ze smlouvy s Čínou vypustili.

"Nemůžu hlasovat pro něco, co je v rozporu s právy Evropského společenství," prohlásil včera ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Ministerstvo financí, které návrh vládě předložilo, říká, že jde o kompromis, bez něhož jinak žádná nová dohoda nebude. Navíc i ta doposud platná dohoda je v rozporu s evropským právem a mohla by tedy být rovněž napadena žalobou.

"Také se to již v minulosti stalo, když přistoupily k EU země jako Švédsko či Dánsko a nezměnily své smlouvy s třetími zeměmi. Rada EU je žalovala," upozornil Václav Romvald, který se jednání účastnil. S novou smlouvou se navíc spěchá. Zhruba za tři týdny totiž přijede do Česka premiér Číny a Jiří Paroubek s ním chce novou dohodu podepsat.

Nová smlouva také neodstraní největší komplikace českých investorů v Číně. Podniky například nemohou z Číny volně posílat peníze do své země. "Čínská strana trvá na tom, že firmy musí dát žádost na převod peněz s tím, že jim to nezakážou. Ale jasně řekla, že garantovat volný tok financí nemohou," uvedl Romvald.

Na druhé straně čínské firmy, které budou podle nové smlouvy investovat u nás, přijdou o dosavadní výhodu, že se s nimi bude zacházet jako s jakýmkoliv jiným investorem ze zemí EU. Takové výhody totiž evropská legislativa Číně nepřipouští.
Pro české podnikatele je Čína lákavá, ale zároveň je odrazuje svou složitostí.

"Největší riziko spočívá v odlišnosti podnikatelského prostředí a mentality lidí, které mají za následek nedodržování dohod a záměrné poškozování zájmů zahraničního investora, například nedodržování ochrany duševního vlastnictví a tunelování," píše se v materiálech vládní společnosti CzechTrade.

Například jablonecká společnost Jablotron tvrdí, že největší překážkou podnikání na čínském trhu je chování zástupců na českých zastupitelstvech.

"Jsou nevstřícní a byrokratičtí a někdy se za ně stydím," uvedl šéf Jablotronu, Dalibor Dědek. Jablotron se stejně jako řada dalších firem potýkala při prodeji v Číně s okopírováním svých výrobků, nakonec však uspěla a čínské právo si pochvaluje.

"Najali jsme místní britskou agenturu, která továrnu vyrábějící kopie odhalila. Od podání žaloby došlo do tří týdnů k razii v továrně a k vyřešení našich ztrát. To by se v Česku nestalo, tady je nějaké soudní řešení v podstatě nefunkční," konstatoval Dědek.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Najdete na iDNES.cz