Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česko se loudá za Evropskou unií

  21:40aktualizováno  21:40
V dohánění životní úrovně západní části EU se Česko za poslední léta kvalifikovalo na největšího loudala. Neznamená to, že by se Češi měli hůře než Poláci, Maďaři či Slováci. Ale pokud by i nadále tyto země bohatly jako dosud, za pár let by tomu tak bylo.

Nejvíce si od roku 1995 ve srovnání s EU (v dnešní podobě s pětadvaceti státy) polepšili Maďaři a hned v závěsu za nimi Slováci.

Srovnání v pondělí zveřejnili statistici. "Výchozí úroveň Maďarska a Polska však byla nízká," upozorňuje Drahomíra Dubská z Českého statistického úřadu.

Výmluvy na vyšší startovní pozici, která se hůře vylepšuje, však tváří v tvář tvrdým faktům neobstojí. Slovinci na tom byli před devíti lety podobně jako Češi s bohatstvím na osobu na úrovni zhruba 70 procent Evropské unie. Dnes se blíží 80 procentům, zatímco Česko se dostalo jen lehce přes 71 procent.

Většímu růstu bohatství domácí ekonomiky brání několik věcí, v kterých Česko za EU výrazně zaostává. K největším brzdám patří menší investice do vzdělání a výzkumu odrážející se také v nižším počtu vysokoškoláků, ale třeba i patentů.

V Česku je podle statistiků podíl pracujících vysokoškolsky vzdělaných lidí o polovinu menší než v Unii, pouze necelých 13 procent. V Belgii či Velké Británii dosahuje dokonce 30 procent a dále roste.

"Za komunismu byl počet vysokoškoláků velmi malý a ani za těch patnáct let se celá populace vzdělat nemohla," říká Daniel Münich z ekonomického ústavu Cerge.

Münich navíc připomíná, že Češi studují na vysokých školách hodně dlouho, protože často přeskakují z jedné školy či oboru na druhý. "Počet lidí, kteří jdou na vysokou školu, proto zase tak špatně ve srovnání s Evropou nevypadá, ale výstup ze škol je zatím menší," dodává.

Brzdou rychlejšího růstu jsou i menší investice státu do vzdělání, vědy a výzkumu, a to až o třetinu v porovnání s praxí západoevropských zemí. "Peněz do výzkumu je málo a ty, co jsou, nejsou koncentrované, ale plošně využívané. Pouštíme se do všeho, nemáme priority," říká Vladimír Mařík, profesor na ČVUT.

Podle něho sice vláda schválila priority výzkumu, ale ne všichni je respektují. "Jde o nekoordinované a nekoncentrované dělení peněz s cílem vyhovět všem," říká Mařík. Nedostatek peněz je podle něho i důvodem, proč má Česko na milion obyvatel 11 patentů, zatímco Evropa v průměru téměř 140.

Rychlejšímu růstu životní úrovně brání zjednodušeně řečeno i méně pracovité české ruce. Zaměstnanec v tuzemském podniku udělá za hodinu ani ne polovinu toho, co jeho kolega na západ od našich hranic.

Pozitivní na druhou stranu je, že produktivita práce roste v Česku rychleji než v západní Evropě. Ale jen o málo, takže zatím musí Češi efektivnější země dohánět tím, že pracují déle.

Dalším problémem podle statistiků i ekonomů také je, že výdělky rostou rychleji než pracovní výkon. Tak tomu bylo až na pár výjimek po většinu uplynulých let. České zboží jde pak v cizině hůře na odbyt.

"Mé největší obavy budí sílící pozice odborů v největších firmách," říká analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Nejhorší je podle něho situace v Českých drahách, kde odbory brání většímu propouštění. Špatný směr však ukázala i stávka v automobilce Škoda Auto a následné zvýšení platů.

Špatný dopad na vývoj ekonomiky má také neochota politiků pustit se do reforem. "Bez provedení klíčových reforem veřejných financí, penzí nebo zdravotnictví nedokáže ekonomika udržet současný vysoký růst a zpomalí," varoval minulý týden v Praze Juan Jose Fernandez Ansola z Mezinárodního měnového fondu.

Vhodná doba na zkrocení štědrého sociálního systému je teď, když ekonomika slušně roste. Rok před volbami však už nelze s žádným šetřením počítat. Vláda má v plánu hlavně rozdávat, například na půjčkách pro mladé. Šetření se vytratilo i z původně úsporného návrhu na zpřísnění nemocenské a podobně je tomu i se změnami sociálních dávek.

Evropská unie.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Čechům chutnají biopotraviny čím dál víc, předloni za ně dali 2,5 miliardy

Byznys s biopotravinami v Česku dál roste. Lidé za ně v roce 2016 utratili 2,55 miliardy korun, obrat firem přesáhl...

Najdete na iDNES.cz