Česko se pojistilo proti výpadkům ropy novou smlouvou

  9:05aktualizováno  13:14
Ruský list Vedomosti ráno informoval, že společnost Transněfť, provozující ropovod Družba, bude varovat své exportní země před možnými výpadky dodávek ropy během zimy. Česko ubezpečuje, že nebezpečí nehrozí. Stabilitu má zaručit nová dohoda.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pokud nastanou do roku 2015 výpadky na ropovodu Družba, země to nijak nepocítí. Smlouvu, která to zaručuje, podepsala dnes po několikaměsíčním jednání na ministerstvu průmyslu a obchodu společnost MERO a společnost provozující transalpinský ropovod TAL.

"Prodloužení platnosti smlouvy mezi MERO a TAL je pro energetickou bezpečnost České republiky velmi významné," zdůraznil ministr průmyslu a obchodu ČR Martin Kocourek.

O možných výpadcích informoval list Vedomosti. "Společnost se chystá rozeslat evropským spotřebitelům dopisy s varováním," napsaly dnes Vedomosti s odvoláním na mluvčího monopolního přepravce Igora Ďomina.

Důvodem "nestandardní situace" je prý přeprava venezuelské ropy z oděského přístavu na jihu Ukrajiny přes ropovod Oděsa-Brody a dále jednou z větví ropovodu Družba do Běloruska. Stejný úsek Družby, spolu s paralelní větví, však slouží i k přepravě ruské ropy do střední Evropy, a tak vzniká nedostatek kapacit. Potrubí je podle Transněfti už na hranici možností a nemá rezervu, která by mohla uspokojit vyšší poptávku v případě chladné zimy.

"Argumentace monopolu se shoduje s taktikou druhého giganta, Gazpromu: v předvečer plynových válek veřejně varoval Brusel před možným přerušením dodávek vinou 'vrtochů' tranzitních zemí," upozornily Vedomosti v připomínce rusko-ukrajinských sporů, které naposledy počátkem loňského roku načas připravily evropské zákazníky o podstatnou část ruského plynu.

Ukrajina vozí dražší ropu z Jižní Ameriky

Dodávky venezuelské ropy do Běloruska přes Ukrajinu se jeví důsledkem sporů mezi Minskem a Moskvou o cla na ruskou ropu. Postup Minsku nedávno označil viceprezident Transněfti Michail Arustamov za "politické hry", protože ruská ropa je i se clem v plné výši o 52 až 58 dolarů lacinější, ale Minsk dal přednost Caracasu.

Minulý měsíc při jednání česko-ruské mezivládní komise ruský vicepremiér Alexandr Žukov ujistil, že výpadky v dodávkách ruské ropy nebo plynu jako v minulých letech nehrozí. "Plyn a ropu budeme dodávat do Česka bezproblémově, v souladu se všemi dohodami. Žádné otevřené otázky neexistují. Všechny problémy s dodávkami ropy, které se vyskytly před dvěma lety, jsou vyřešeny. Dnes se žádné hrozby vyskytnout nemohou," řekl ČTK Žukov.

Český ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek tehdy dodal, že Česko a celá Evropská unie mají připraveny krizové plány, aby si s případným výpadkem dokázaly poradit.

Právě dnes mají v Praze za přítomnosti ministra Kocourka společnosti MERO Germany AG a TAL podepsat smlouvu, která zajistí větší kapacitu pro dopravu ropy přes Německo při výpadku ropovodu Družba.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Do skandálu s praním špinavých peněz se zaplétá i Deutsche Bank

Německá banka Deutsche Bank

Do skandálu kolem údajného praní špinavých peněz v Danske Bank se stále více zaplétá německá Deutsche Bank. Podle...

New York má nový trend, neonové chlaďáky fungují jako houbové farmy

Houby rostou v modře tónovaných mini-farmách, které mohou stát přímo v...

Je to nový trend v New Yorku. Vedle chlaďáků na nápoje, mléčné výrobky nebo čerstvou zeleninu se nově objevují i...

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Najdete na iDNES.cz