Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česko v EU: platy vzrostly, ceny ne

  1:00aktualizováno  1:00
Velký nákup v obchodě stojí rok po vstupu Česka do Evropské unie stejně jako před ním. Existují sice výkyvy – třeba banány jsou místy až dvakrát dražší, a brambory naopak o polovinu levnější – ale plný košík v hypermarketu nebo v supermarketu vyjde na stejné peníze jako před rokem.

Loni to bylo 1036 korun, po roce stálo stejné zboží o korunu méně. Vyplývá to z průzkumu zpracovaného pro MF DNES loni a letos ve třiceti velkých obchodech po celé republice.

Platy za uplynulý rok stouply v průměru přes pět procent, takže kupní síla roste.

Zdražování, hlavně u potravin, bylo pro Čechy jedním z největších strašáků, když země loni do Unie vstupovala. Jak se obavy rozptylují, Češi jsou v Unii spokojenější. Vývoj cen lidé podle sociologů citlivě sledují.

Takže když si nyní vytvářejí názor třeba na evropskou ústavu, levnější brambory mohou mít větší dopad než kritická kampaň prezidenta. "Lidé zjistili, že Unie funguje, a rozhodují se v první řadě podle ekonomických a sociálních témat," míní Daniel Kunštát z CVVM. Podpora pro Unii i pro ústavu je podle něho nadpoloviční.

Pomohla i úroda
"Navýšení cen některých položek bylo vykompenzováno snížením cen jiného zboží," říká Iveta Prášková ze společnosti Incoma Research, která pro MF DNES loni i letos nákupy prováděla. Ceny se sledovaly průběžně po celý rok a celkově žádný výkyv nebyl vidět ani na podzim, ani nyní. Pracovníci Incoma nakupovali v obchodech jako normální zákazníci, aniž o nich personál věděl a ceny narychlo nějak upravoval.

Největší změny cen

Co zdražilo

Co zlevnilo

Banány

+ 61 %

Brambory

- 58 %

Cukr

+ 19 %

Kečup

- 17 %

Rajčata

+ 18 %

Mouka

- 16 %

Pramen: Incoma Research pro MF DNES

Průměrná čísla však v sobě ukryla některé výrazné výkyvy. Banány zdražily místy až na dvojnásobek. Kilo dnes stojí v průměru pětatřicet korun, což je pro některé zákazníky moc a jejich spotřeba klesá.

Dražší je také cukr. U obou komodit jsou důvodem stará pravidla Evropské unie, která je u potravin zvyklá na systém  komplikovaných dotací, podpor a ochranářských opatření. Zvýšení cen se týká i mléka.

Zemědělci mohou zdražit, protože o mléko je zájem v Německu a vývoz stoupl šestkrát. Levnější je kromě brambor také mouka a pečivo, protože byla dobrá úroda a smí se víc dovážet. V severních Čechách začínají kvůli dovozům z Polska rušit jablečné sady. Vcelku však vývoz potravin roste víc než dovoz.

Pokusy o reformu zatím vždy zkolabovaly. "Dříve jsme nakupovali za výhodnější ceny než dnes. Nakupovali jsme za nulové celní sazby, ale Unie si chrání svůj trh, jde o zámořská francouzská území," říká k banánům šéf potravinářské komory Miroslav Koberna.

Naopak u jiných položek přinesla Unie volnější režim, například u brambor, které se nyní smějí volně dovážet bez cel. "Naše brambory loni nebyly vzhledově dobré, ale jinak byla v EU hodně silná úroda. Vzrostl dovoz z Holandska a Německa," říká předseda Agrodružstva Košetice Antonín Sůva.

Unie boduje
Za jídlo lidé utrácejí nejvíc peněz, ale i když se připočtou další výdaje, ceny příliš nevzrostly. Inflace nyní činí 1,5 procenta, přitom platy rostou o více než pět procent. Žádné velké zdražování se letos nečeká a národní banka možná díky tomu ještě sníží úroky.

Skutečnost, že ekonomika funguje a že ani Unie žádné zdražení nepřinesla, je podle sociologů vidět i na postojích veřejnosti. "Každý krok do neznáma s sebou nese určité obavy, ale realita je lepší, než lidé čekali, a obavy z Unie ustoupily," míní Daniel Kunštát z Centra pro výzkum veřejného mínění. Z březnového průzkumu vyšlo, že s členstvím v Unii souhlasí 70 procent lidí, což je o 13 procent víc než před vstupem.

Také euroústava má nadpoloviční podporu. Podle šéfa euroskeptického ústavu CEP Petra Macha i tak půjde proti ústavě bojovat, například tím, že větší integrace by mohla vést k dalším zásahům Unie do cen jako v zemědělství.


Pramen: Incoma Research

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...Najdete na iDNES.cz