Klienti zkrachovalé Union banky před uzavřenou pobočkou v Plzni (20. února 2003).

Klienti zkrachovalé Union banky před uzavřenou pobočkou v Plzni (20. února 2003). | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Česko vyhrálo arbitráž o sedm miliard s bývalým majitelem Union banky

  • 23
Česko vyhrálo spor s nizozemskou společností Invesmart, která žalovala stát kvůli postupu při krachu Union banky. iDNES.cz to sdělila právní zástupkyně ČR Karolína Horáková. Bývalý majitel Union banky požadoval 250 milionů eur, při současném kurzu 6,5 miliardy korun, s úroky by částka vyrostla na sedm miliard korun.

"Líčení mělo zásadní význam pro změnu vnímání České republiky jako státu, který trvale porušuje práva zahraničních investorů, a věřím, že bude postupně klesat počet žalob proti České republice," komentoval rozhodnutí soudu ministr financí Eduard Janota a pochválil svého předchůdce Miroslava Kalouska za podíl na úspěchu ČR v tomto sporu.

Dlouholetý spor s vlastníkem zkrachovalé Union banky, společností Invesmart, začal žalobou, která se odvolávala na česko-nizozemskou smlouvu o podpoře a vzájemné ochraně investic. Smlouva byla uzavřena před 17 lety.

"Investor (...) namítal nerovné zacházení ze strany Ministerstva financí ČR, které mělo spočívat v tom, že Union banka neobdržela veřejnou podporu srovnatelnou s pomocí poskytnutou konkurenčním bankám," vysvětlil mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Právní zástupkyně České republiky Karolína Horáková iDNES.cz informovala, že dnes obdržela rozhodčí nález, který všechny nároky společnosti Invesmart zamítá.

Invesmart požadoval po státu odškodnění ve výši 250 milionů eur za porušení tří ustanovení zmíněné dohody. Hlavní soud se odehrával na konci loňského roku v Londýně. Žalobce zastupovala americká právní kancelář King & Spalding.

Union banka


Vznikla v roce 1991. Postupně působila na celém území ČR. Expandovala přebíráním problémových bank a zřejmě také půjčováním peněz akcionářům a spřízněným osobám. Zkrachovala v roce 2003, kdy měla čtvrt milionu klientů.

Police od té doby obvinila z peněžních machinací či špatných rozhodnutí devět lidí - Tomáše Michala, Radka Žingoru, Alenu Pejčochovou, Miroslava Fučíka, Tomáše Seidlera, Jiřího Babiše a Radovana Vávru. Dále dva italské finančníky Paola Catalfama a Giuseppa Roselliho.